Petycja w sprawie cmentarza w Skarszewach

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Petycja w sprawie cmentarza w Skarszewach

#1

Post autor: LukaszB »

Zachęcam do poparcia petycji w bulwersującej sprawie, która została już na naszym forum przedstawiona viewtopic.php?p=38291#p38291" onclick="window.open(this.href);return false;. Władze Skarszew chcą utworzyć na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego plac zabaw, miejsce do ćwiczeń i toaletę dla psów. Petycję poparł ks. biskup diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej Rudolf Bażanowski:

„Planami władz Skarszew jestem zbulwersowany. Cmentarz jest ziemią świętą - inną niż pozostała. Ziemia cmentarna jest na zawsze ziemią cmentarną. Niezależnie czy cmentarz jest czynny czy nie. Likwidowanie cmentarzy z takich czy innych powodów zawsze stawia pytanie o intencje takiego działania. Prowadzi do profanacji! Cmentarze - szczególnie te kilkusetletnie, niezależnie czy są w rejestrze zabytków czy nie, są dziedzictwem, które należy chronić. Ponadto cmentarze zawsze są miejscem pamięci i świadectwem o przeszłości. Kto nie ma szacunku dla przeszłości przekreśla także przyszłość. Brak szacunku dla byłych mieszkańców Skarszew stawia pytanie o morale obecnych i o wartości, którymi się kierują. I także pytanie, czy 'życie' uznają za najwyższą wartość? Do życia przynależy bowiem także śmierć i miejsce pochówku - miejsce pamięci”. Na pytanie, „czy przeznaczenie cmentarzy ewangelickich na takie cele, jak plac zabaw i fitness, powinno być poprzedzone ekshumacją?”, ks. biskup odpowiedział: „Żadne cmentarze nie powinny być przeznaczane na place zabaw i fitness!!! Ekshumacja kilkusetletniego cmentarza jest niemożliwa, niewykonalna!!! Jeśli już nie nagrobki to przynajmniej naturalny park cmentarny niech będzie miejscem pamięci i szacunku dla przeszłości. Jeśli dzieciom i młodzieży pozwolimy bawić się na mogiłach, to czego w przyszłości sami możemy się od nich spodziewać? Czy historia nas niczego nie nauczyła?”

Petycję można poprzeć online http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=9870" onclick="window.open(this.href);return false;
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Petycja w sprawie cmentarza w Skarszewach

#2

Post autor: Jadzia »

Tylko Łeb, Magda i ja popieramy? :nea
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Petycja w sprawie cmentarza w Skarszewach

#3

Post autor: be-good »

Jadzia pisze:Tylko Łeb, Magda i ja popieramy? :nea
O ile mnie pamięć nie myli - ja też podpisałem się pod tamtą petycją.

Obecnie bezpośrednio na nieekshumowanych ciałach dawnych skarszewiaków można wyrabiać sobie muły... :(
IMG_20140704_100659.JPG
IMG_20140704_100659.JPG (504.24 KiB) Przejrzano 793 razy
IMG_20140704_100659.JPG
IMG_20140704_100659.JPG (504.24 KiB) Przejrzano 793 razy
Matter over mind...
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Petycja w sprawie cmentarza w Skarszewach

#4

Post autor: tomek15 »

O ile myslimy o tym samym cmentarzu to jakis czas temu (o ile sie nie myle w ubieglym roku) przeprowadzono czystke na cmentarzu. Widzialem jak wyzbierane kosci lezaly w duzych workach na terenie ogrodzonego cmetarza. Jak zaczelo sie tymi pracami interesowac spoleczenstwo "uszczelniono" ogrodzenie co spowodowalo, ze ciekawscy gapie nie mogli obserwowac tego co dzialo.
Przy takim obocie pytanie jest czy jest to jeszcze cmentarz.

W wielu okolicznych wsiach bawia sie dzieci na bylych cmentarzach, pytanie jest ile lat ma sie utrzymywac niezadbane cmentarze do ktorych w miedzyczasie sie ikt nieprzyznaje ?

Ja osobiscie jestem za likwidacja tego miejsca jako cmentarza i przy odpowedniej reorganizacji terenu zakwilifikowaniu go do uzytku przez zyjacych mieszkancow miasta.

Takich zaniedbanych cmentarzy jest niestety bardzo duzo kolejny w okolicach Skarszew jest np. w Demlinie.... tam z grobow wyrastaja drzewa i jakos nikomu to nie przeszkadza i nikt nie dba o jego czystosc !
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Petycja w sprawie cmentarza w Skarszewach

#5

Post autor: Jadzia »

Jeśli miejsce - cmentarz - jest zaniedbane i pozostawione bez opieki, a pojawia się plan zagospodarowania go - ja nie mówię "nie". Pod warunkiem, że w miarę możliwości i jak najrzetelniej przeprowadzi się ekshumacje oraz dokona się pochówku szczątków ludzkich w godnym miejscu.

Fakt jest taki, że jest sporo miejsc, o których wiadomo, że są miejscami pochówków (nawet sprzed "set" lat) - co z nimi? Jak traktować? To pytanie może dotyczyć także planowanej budowy parkingu przy ul. Ks. Ściegiennego viewtopic.php?f=20&t=2039
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Petycja w sprawie cmentarza w Skarszewach

#6

Post autor: tomek15 »

Z historii powstawania miasta i budowy miejsc sakralnych wiadomo, ze takowe miejsca byly podobnie jak piwiarnie i knajpy budowane byly w centrum osiedli ludzkich. Co za tym idzie to to, ze stare cmetarze sa praktycznie wszedzie gdzie sa stare koscioly jak np. stara fara w Tczewie gdzie zrobiono tez przykoscielny trawnik czy tez tak jak w np. Gniewie, Pelplinie czy samych Skarszewach. Wiele ewangelickich kosciolow juz nie istnieje bo sowieci je zniszczyli a cmetarze po nich pozostaly poprostu splanowane do terenu zielonego.
Czy wobec takiego o czym w temacie piszecie jest sluszne stawianie roznorakich pomnikow na terenie Parku Kopernika w Tczewie? .... to tez jest cmentarz i to praktycznie w takim samym sesie jak ten Skarszewski.
Mimo Waszych uwag stawia sie tam bezsesownie i bez zrozumienia godnosci tego miejsca szereg pomnikow ktore tak naprawde nie wiedziano gdzie postawic ale czasy wymagaly postawienia pomnika a wiec go stawiano bez poczucia szacunku dla ludzi ktorzy tam spoczywaja.
A czy te wspaniale pomnika ktore tam sa sa piekne i sesowne to pozostawiam juz bez kometaza.
ODPOWIEDZ