Geocaching

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jak.osa
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 653
Rejestracja: 17 lip 2011, o 06:05
Lokalizacja: Tczew (Osiedle S. Staszica)
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Kontakt:

Geocaching

#1

Post autor: Jak.osa »

zet48 pisze:ukryje gdzieś na terenie Tczewa kartkę - pierwsza osoba która po moich podpowiedziach odgadnie miejsce ukrycia krateczki i umieści niej treść otrzyma kilka tys pkt.)
Kilka moich sugestii :)
Lepiej ukryć kartkę w pojemniku (nie musi być duży), aby ją lepiej zabezpieczyć (coś w stylu skrzynki geocache, od daty ukrycia do znalezienia może minąć trochę czasu).
Można byłoby zrobić zabawę w stylu geocachingu - szukamy kartki z hasłem, po znalezieniu na odwrocie wpisujemy swój nick, a hasło przesyłamy Tobie. Punktowane byłyby 3 pierwsze miejsca (oczywiście proporcjonalną ilością punktów). Skrytki nie usuwamy - niech pozostałe osoby mają satysfakcję chociażby z samego znalezienia tej kartki.
Rozwiązaniem zagadki mogłaby być nazwa miejsca, obiektu itp. potem trzeba byłoby udać się tam i dokładnie przeszukać (co może być trudne, czasami za pierwszym razem nie uda się odnaleźć).
Przy szukaniu trzeba pamiętać, aby nie wzbudzać uwagi osób postronnych.
:tczewMostów jest wiele, ale Tczewski jest tylko jeden ! :tczew
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Geocaching

#2

Post autor: LukaszB »

zet48 pisze:Wydaje mi się że właściciele punktów powinni decydować co z mini robić :P Podobnie jak Be-good który nagradza forumowiczów dotacjami. Ja np. jestem w trakcie realizacji planu "wyzwań" które będę nagradzał dużą ilością pkt. z mojego konta. "Wyzwania" na początek będą łatwe (np. ukryje gdzieś na terenie Tczewa kartkę - pierwsza osoba która po moich podpowiedziach odgadnie miejsce ukrycia krateczki i umieści niej treść otrzyma kilka tys pkt.) potem staną się trudniejsze - i co za tym idzie wyżej płatne :)
To się spiesz :whistle http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=27074
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Geocaching

#3

Post autor: LukaszB »

Zgłosił się do nas pasjonat geocachingu z pytaniem, czy może wykorzystać teksty z naszej strony do tworzenia skrytek. Z radością się zgodziłem ::dawnytczew
Postępy w powstawaniu keszy można śledzić na stronie http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=34969. Na pierwszy rzut poszły denary sambora :tczew
Załączniki
denar.jpg
denar.jpg (189.63 KiB) Przejrzano 1282 razy
denar.jpg
denar.jpg (189.63 KiB) Przejrzano 1282 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

leoncjo
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 473
Rejestracja: 15 paź 2011, o 21:14
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Kontakt:

Re: Geocaching

#4

Post autor: leoncjo »

Dziś znalazłem właśnie tę skrzynkę i muszę powiedzieć, że jest świetnie przygotowana. Uszczelniona, dobrze ukryta, a jednocześnie jak się na nią spojrzy, to wiadomo, że to to. Jak ktoś wie, czego szukać, znajdzie bez problemu, a z kolei przypadkowo nikt raczej tego nie znajdzie. Oczywiście zdjęcia kryjówki tu nie pokażę, żeby nie psuć zabawy, ale kto znajdzie, sam się przekona.
W środku jest parę gadżetów, także jakby ktoś chciał szukać, niech coś weźmie na wymianę. Kto wie, może akurat komuś przyda się to, co ja zostawiłem. ;)
DSC_8487-2.jpg
DSC_8487-2.jpg (230.69 KiB) Przejrzano 1265 razy
DSC_8487-2.jpg
DSC_8487-2.jpg (230.69 KiB) Przejrzano 1265 razy
Wpis w dzienniku oczywiście jest.
DSC_8491-2.jpg
DSC_8491-2.jpg (140.6 KiB) Przejrzano 1265 razy
DSC_8491-2.jpg
DSC_8491-2.jpg (140.6 KiB) Przejrzano 1265 razy
Skrzynka jest nowa, to i popularna. W czasie, gdy ją sprawdzałem, z krzaków wyszła pięcioosobowa rodzina spod Starogardu również szukająca tej skrzynki. I przy okazji kilku innych w Tczewie.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Geocaching

#5

Post autor: LukaszB »

Leoncjo może dasz jakiś krótki opis na czym polega zabawa w szukanie keszy i jak należy to robić? Widzę na zdjęciu książeczkę, więc pewnie po każdym odkryciu wpisuje tam się swoje dane. Wiem, że są dwie organizacje/ dwa portale, na których występują współrzędne skrytek, czy one w jakiś sposób ze sobą współpracują?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

leoncjo
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 473
Rejestracja: 15 paź 2011, o 21:14
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Kontakt:

Re: Geocaching

#6

Post autor: leoncjo »

Na czym polega? No właśnie w szukaniu jest cała zabawa.
A jak to robić? Tak, jak komu pasuje. ;)
Sam jeszcze zbyt wiele nie wiem, ale spróbuję opisać, co i jak.

Zabawa polega na znalezieniu wcześniej ukrytego pojemnika. Nagrodą jest wpis w dzienniku i ewentualnie wymiana jakiegoś drobnego przedmiotu na jeden ze znajdujących się w skrytce. W skrytkach można znaleźć maskotki, badziki, monety... Chociaż to zależy od wielkości skrytki. Ta na wjeździe do Tczewa jest zrobiona z litrowego pojemnika na lody, w którym znajduje się ten jeszcze mniejszy pojemniczek, ale skrzynki mogą być większe albo całkiem małe, w których jest miejsce tylko na dziennik, tak jak w przypadku dwóch skrytek w... obiektach kolejowych na terenie miasta :) (swoją drogą ciekawie ukrytych).

Poszukiwania trzeba zacząć od znalezienia interesującej nas skrzynki na mapie w internetowej bazie skrzynek i przeczytania jej opisu. W poszukiwaniach przydaje się GPS, ale ważniejszy jest opis, bo same współrzędne można znaleźć na mapie, a bywa tak, że od tych współrzędnych do samej skrzynki prowadzi instrukcja zawarta w opisie (i tu jest pole do popisu dla DT).
Zabawa jest właściwie dla każdego, bo są skrzynki w środku miasta, w miejscach publicznych, które można szukać nawet z małymi dziećmi, ale też takie, do których wyprawa może okazać się niebezpieczna, bo trzeba np. wejść do jakiejś dziury czy zapuścić się las.

Ciekawym dodatkiem do geocachingu jest coś takiego, jak TravelBug. W wybranej skrzynce można umieścić przedmiot, zarejestrować go w serwisie internetowym, a kolejni użytkownicy, którzy znajdą skrzynkę, mogą zabrać ten przedmiot i włożyć go do innej skrzynki, rejestrując ten fakt w serwisie. W ten sposób można śledzić podróż tego przedmiotu i w ekstremalnych przypadkach może być tak, że ten przedmiot znajdzie się... na drugim końcu świata.;)

W Polsce są opencaching.pl i geocaching.pl oraz geokrety.org do travelbugów. Czy współpracują to nie wiem, ale to co użytkownik kociewie chce robić łącząc geochaching z historią wydaje się ciekawym pomysłem.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jak.osa
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 653
Rejestracja: 17 lip 2011, o 06:05
Lokalizacja: Tczew (Osiedle S. Staszica)
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Kontakt:

Re: Geocaching

#7

Post autor: Jak.osa »

W kwestii geocachingu, to portal opencaching.pl jest według mnie lepszy - więcej keszy w Polsce, na dodatek rejestracja i korzystanie jest bezpłatne. Z kolei geocaching.com - zaletą jest, że to portal międzynarodowy (kesze na całym świecie), wadą jest mało skrzyneczek w Polsce oraz opłaty za korzystanie.
Travelbugi można wkładać tylko do skrzynek Geocaching.com, a geokrety http://geokrety.org/ do wszystkich (i opencaching.pl i geocaching.com).

Generalnie na początku warto szukać keszy z wielkością "normalna", bo szukając probówki Eppendorfa 2ml przyczepionej do czegoś magnesem można się nieźle wkurzyć :pala
:tczewMostów jest wiele, ale Tczewski jest tylko jeden ! :tczew
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Geocaching

#8

Post autor: LukaszB »

Geocatcherzy ;) planują duże spotkanie w Tczewie i serdecznie zapraszają Dawny Tczew ::dawnytczew szczegóły spotkania wkrótce
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ