Schrony i bunkry

Bitwy, Umocnienia, Wojsko
Regulamin forum
1. Zamieszczamy posty dotyczące obszarów w promieniu 100km od Tczewa
2. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#81

Post autor: zielu »

W nawiązaniu do historii bunkra z drożdżowni... W Gdańsku prawdopodobnie uda się uratować jego bliźniaka: http://historia.trojmiasto.pl/Jednoosob ... 71166.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#82

Post autor: zielu »

Przy okazji rozmowy o przyszłości jednostki wojskowej i usunięciu wszystkich budynków za wyjątkiem koszar zapytałem prezydenta, co stało się z jednoosobowym bunkrem. Mimo że sugerowaliśmy, aby przenieść go na teren Fabryki Sztuk, bunkier został zniszczony. Dlaczego? Nie wiadomo... Tak po prostu... :(
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#83

Post autor: LukaszB »

zielu pisze:Przy okazji rozmowy o przyszłości jednostki wojskowej i usunięciu wszystkich budynków za wyjątkiem koszar zapytałem prezydenta, co stało się z jednoosobowym bunkrem. Mimo że sugerowaliśmy, aby przenieść go na teren Fabryki Sztuk, bunkier został zniszczony. Dlaczego? Nie wiadomo... Tak po prostu... :(
Wygląda na to, że w Tczewie trzeba narobić hałasu, napuścić media i wysłać petycję żeby coś załatwić..... :(
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#84

Post autor: tomek15 »

Bunker o ktorym mowicie to nie jest zaden "budynek" militarny tylko dwa betonowe kregi z zacementowanym gornym otworem i wycietymi dziurami.
O ile faktycznie trzeba takiej budowli w Fabryce Sztuk to mysle, ze to kwestia 300 PLN i odrobiny farby.
Po co ratowac dwa kregi betonowe skoro zniszczono "zabytkowy" przedwojenny bunker ?
Bylem na terenie koszar kiedy rozbierano budynki i to co tam stalo kolo pomieszczen wartowni to nie bylo godne uratowania.
Mnie osobiscie zdruzgotal widok gruzu po przedwojennym bunkrze sztabowym :( ktory podzielil losy pozostalych zabudowan.
Mysle, ze takie a nie inne dzialanie bylo celowe!!
Szybkie zniszczenie zabudowan i czystka budowlana spowodowala, ze na terenie koszar nie ma juz nic o co mozna bylo by "walczyc".
Sam budynek koszar jest juz historia, po takiej przemianie i czystce jaka spowodowano w JW to tylko kwestia czasu kiedy zamieni sie on w gruz.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#85

Post autor: LukaszB »

Tomek pospiech przy "czyszczeniu" koszar jest spowodowany chęcią zagospodarowania "czystego" terenu i niestety inne rzeczy są odsuwane na dalszy plan. Mamy przykrą nauczkę, że jeżeli coś jest warte zachowania nie można spuszczać z oczu
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#86

Post autor: zet48 »

Niespokojna wstawiła ciekawe zdjęcie bunkra zlokalizowanego pod Mostem Tczewskim

Obrazek
viewtopic.php?p=40789#p40789" onclick="window.open(this.href);return false;
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

mirek_tcz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 152
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:31
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#87

Post autor: mirek_tcz »

Jadzia pisze:
LukaszB pisze:Schron znajduje się na terenie dawnej drożdżowni, zakład widoczny w tle to Koral/Troć czy jak się obecnie nazywa.
Nie wiem jaki spotka go los raczej smutny :(
Po przeczytaniu dzisiejszej "Tczewskiej" (gratuluję Chłopaki artykułu) schron znajdował się, a jaki los go spotkał...to już też wiemy :( Trzymam kciuki za szczęśliwe rozwiązanie problemu.
Bunkier w 2006 roku
Załączniki
Widok 009.JPG
Widok 009.JPG (218.39 KiB) Przejrzano 2606 razy
Widok 009.JPG
Widok 009.JPG (218.39 KiB) Przejrzano 2606 razy
Widok 008.JPG
Widok 008.JPG (175.42 KiB) Przejrzano 2606 razy
Widok 008.JPG
Widok 008.JPG (175.42 KiB) Przejrzano 2606 razy
Widok 010.JPG
Widok 010.JPG (217.85 KiB) Przejrzano 2606 razy
Widok 010.JPG
Widok 010.JPG (217.85 KiB) Przejrzano 2606 razy
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#88

Post autor: zet48 »

zielu pisze:Przy okazji rozmowy o przyszłości jednostki wojskowej i usunięciu wszystkich budynków za wyjątkiem koszar zapytałem prezydenta, co stało się z jednoosobowym bunkrem. Mimo że sugerowaliśmy, aby przenieść go na teren Fabryki Sztuk, bunkier został zniszczony. Dlaczego? Nie wiadomo... Tak po prostu... :(
Na miejscy bunkra do niedawna było (może wciąż jest) gruzowisko ...chyba widać tam też części bunkra.
Załączniki
DSC_7817.jpg
DSC_7817.jpg (394.6 KiB) Przejrzano 2580 razy
DSC_7817.jpg
DSC_7817.jpg (394.6 KiB) Przejrzano 2580 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#89

Post autor: LukaszB »

"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Q-BAS
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 39
Rejestracja: 11 sty 2015, o 14:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Schrony i bunkry

#90

Post autor: Q-BAS »

WIELKI LEKSYKON UZBROJENIA. Wrzesień 1939. TOM 55. "Fortyfikacje stałe po 1918 roku". Strona 11.

Rysunek nie pasuje do fotografii jakie znalazłem na Forum, ale padają nazwiska i daty.
No i nie jestem przekonany, czy w dobrym miejscu umieściłem te informacje.
Załączniki
Tczew 01.jpg
Tczew 01.jpg (242.91 KiB) Przejrzano 2580 razy
Tczew 01.jpg
Tczew 01.jpg (242.91 KiB) Przejrzano 2580 razy
Tczew.jpg
Tczew.jpg (143.29 KiB) Przejrzano 2580 razy
Tczew.jpg
Tczew.jpg (143.29 KiB) Przejrzano 2580 razy
ODPOWIEDZ