Wytwórnia zabawek drewnianych

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.

Autor Tematu
mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 392
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Wytwórnia zabawek drewnianych

#1

Post autor: mzk »

Szanowni Państwo,

Zbliża się Dzień Dziecka, w związku z tym mam dla Państwa zagadkę. W latach czterdziestych ubiegłego wieku na jednej z "nieprzemysłowych" ulic Tczewa znajdowała się, zapewne niewielka, wytwórnia zabawek drewnianych. Od razu muszę Państwa uprzedzić, że mam tylko jedną informacje o jej istnieniu. Najprawdopodbniej była ona tworem efemerycznym.
Jak Państwo myślą - na której z niepozornych tczewskich ulic mogła się ona znajdować? Szczęście w nieszczęściu, że nie ma już tych nieszczęsnych punktów. W związku z tym nie mogę już w zasadzie zaoferować żadnej nagrody za odpowiedź. Mogę jednak potencjalnej zwyciężczyni/zwycięscy zaoferować coś innego. Za odgadniećie lokalizacji naszej "fabryczki" postaram się odpowiedzieć na wybrane przez zwyciężce pytanie dot. historii powiatu tczewskiego w latach 1945 - 1956.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wytwórnia zabawek drewnianych

#2

Post autor: LukaszB »

Moja odpowiedź to Skromna. Kojarzę stary szyld z napisem meble, może odwoływał się do tradycji dawnego zakładu zabawek?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Wytwórnia zabawek drewnianych

#3

Post autor: zet48 »

Coś mi się ul. Łazienna kojarzy.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

Autor Tematu
mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 392
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Re: Wytwórnia zabawek drewnianych

#4

Post autor: mzk »

Szanowni Państwo,

Cieszę się takim zainteresowaniem sprawą. Swoją drogą zastanawiam się trochę jakie pytanie mgółby zadać, zgodnie z umową, mi potencjalny zwycięsca/zwyciężczyni.
Obie odpowiedzi to niestety "pudła". W związku z tym dam "(nie) małą" podpowiedź - szczególnie przydatna dla czytelników niniejszego forum. Nasza "fabryczka" znajdowała się na ulicy, która po ostatniej wojnie światowej nie zmieniła swojej nazwy, pomimo kilku prób ku temu poczynionych. Sama jej siedziba, to budynek, który, dzięki swoim lokatorom, zyskał bardzo złą sławę. Tu trzeba jednak dodać, że niektórzy z uporem maniaka próbują "dodać nowych" lokatorów.
Po takie podpowiedzi kolejna odpowiedź musi już być poprawna.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wytwórnia zabawek drewnianych

#5

Post autor: LukaszB »

Bałdowska - siedziba Gestapo ?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Autor Tematu
mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 392
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Re: Wytwórnia zabawek drewnianych

#6

Post autor: mzk »

Zgadza się. Nasza wytwórnia zabawek drewnianych znajdowała się na ul. Bałdowskiej - najprawdopodbniej (jest tylko jedna adnotacja o adresie) właśnie w byłej siedzibie Gestapo, służb (chuba sanitarnych) Armii Czerwonej, Komendy Powiatowej MO w Tczewie [NIe Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego]. O działalności wytwórni bardzo niewiele wiemy. Było to przedsiębiorstwo prywatne. Jak wyglądały ich wyroby, i czy dawały dużo radości dzieciom - tego już nie jesteśmy w stanie stwierdzić.
Zgodnie z umową - proszę o pytanie.
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wytwórnia zabawek drewnianych

#7

Post autor: Jadzia »

mzk pisze:Zgodnie z umową - proszę o pytanie.
Do ŁBa: ale w odpowiednim temacie, żeby oszczędzić pracy moderatorom :lol:

Autor Tematu
mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 392
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Re: Wytwórnia zabawek drewnianych

#8

Post autor: mzk »

Precyzując. Pytanie może dotyczyć wybranego przez zwycięzce zagadnienia z historii Tczewa i powiatu tczewskiego z lat 1945 - 1956. Odpowiem jak najlepiej będe potrafił.
Pytanie proszę podać na łamach forum lub przez prywatną wiadomość, bądź maila.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wytwórnia zabawek drewnianych

#9

Post autor: LukaszB »

mzk pisze:Precyzując. Pytanie może dotyczyć wybranego przez zwycięzce zagadnienia z historii Tczewa i powiatu tczewskiego z lat 1945 - 1956. Odpowiem jak najlepiej będe potrafił. Pytanie proszę podać na łamach forum lub przez prywatną wiadomość, bądź maila.
Musze się zastanowić, bo pytań mam wiele, a na coś trzeba się zdecydować :)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ