Mapa z 1634 roku

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Mapa z 1634 roku

#1

Post autor: zet48 »

Posiadam (niestety) ksero mapy stworzonej przez Getkanta w 1634 roku. Widzimy na niej sieć szwedzkich umocnień.
Załączniki
Scan.jpg
Scan.jpg (578.93 KiB) Przejrzano 4567 razy
Scan.jpg
Scan.jpg (578.93 KiB) Przejrzano 4567 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

magdaw
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 348
Rejestracja: 7 lis 2011, o 13:37
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: Mapa z 1634 roku

#2

Post autor: magdaw »

zet48 pisze:Posiadam (niestety) ksero mapy stworzonej przez Getkanta w 1634 roku. Widzimy na niej sieć szwedzkich umocnień.
Szperając w necie natrafiłam na informację, że mapa ta powstała w roku 1635 oraz,że na tej mapie został także naniesiony kierunek ognia artylerii w czasie walki, która miała miejsce w dniu 07-08-1635.

W obrębie tego samego,1634 roku Getkant wykonał trzy dalsze mapy. Ze względu na potrzeby organizowanej - zgodnie z planem wojny floty morskiej, jako pierwszy został opracowany noszący datę 20 września plan Pucka i jego okolicy (il.6), po czym - postępując według tego samego planu - Getkant rozpoczął prace związane z umocnieniem linii dolnej Wisły (ryc.7), wykonując w obrębie roku 1635 - 16 października plan Tczewa (il.8), a następnie plan Nowego (il.9).Interesujący jest przede wszystkim plan Tczewa, na którym Getkant naniósł - oprócz zbudowanych przez niego umocnień - obustronne kierunki ognia artylerii podczas walki, do jakiej doszło tu w dniu 7 sierpnia 1635 roku, a więc podczas trwania rokowań w Sztumskiej Wsi. Pisze o tym naoczny świadek wydarzeń, francuski dyplomata Karol Ogier (1595-1654) stwierdzając, że ,,poprzedniej nocy i przez cały ranek z Tczewa, który jest w rękach Polaków, ostrzeliwano z dział fortalicję szwedzką na drugim brzegu Wisły".

Więcej o Fryderyku Getkantu tu: http://www.promemoria.pl/arch/2004_12/g ... tkant.html
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Mapa z 1634 roku

#3

Post autor: zet48 »

W takim razie J. Ziółkowski mylił sie opisując tą mape ...ta mapa z blędna opisaną mapą zostala użyta przynajmniej w jednej pracy magisterskiej absolwenta UG.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

magdaw
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 348
Rejestracja: 7 lis 2011, o 13:37
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: Mapa z 1634 roku

#4

Post autor: magdaw »

zet48 pisze:W takim razie J. Ziółkowski mylił sie opisując tą mape ...ta mapa z blędna opisaną mapą zostala użyta przynajmniej w jednej pracy magisterskiej absolwenta UG.
Nie wiem, która informacja jest prawdziwa- nie mi o tym decydować :nea . Czy skan tej mapy posiadasz z książki J. Ziółkowskiego? W jakiej publikacji została zawarta ta informacja?
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Mapa z 1634 roku

#5

Post autor: zet48 »

Ksero tej mapy dostałem od znajomej która pisała dwa lata temu pracę magisterską na Uniwersytecie Gdańskim. W jej notatkach mapa została opisana właśnie przez Ziółkowskiego. Może dostała ją już tak opisaną lub faktycznie zrobiła skan z którejś z jego książek.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Mapa z 1634 roku

#6

Post autor: be-good »

Obrazek

Bardzo ciekawy wizerunek, nie znam aż tak dokładnego opracowania z tamtej epoki.
Widzimy ujęte w dobrych proporcjach najważniejsze elementy tczewskiego krajobrazu. Nigdy nie interesowało mnie tak bardzo samo miasto właściwe, jak historia jego przemieść i bezpośredniej okolicy.

BEZ ŻADNEJ WĄTPLIWOŚCI widać od lewej:
- ujście Dryboka (Die Bok Fluvius) na południe od Czyżykowa,
- zalewowe ujście parowu idącego od Eatona, ze stawem w okolicy tzw Starej Szkoły przy Czyżykowskiej, http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopic.php?p=286#p286

Obrazek Obrazek
Obrazek

- ciągi dróg na obecnych 30 Stycznia, Bałdowskiej, Sienkiewicza, nieistniejącą drogę do Śliwin, http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 3336#p3336
Obrazek Obrazek

- parów parku, a na południe od niego w kwadracie Czyżykowo opisane tu (CHYBA) jako Ziske Dorf.

Co ważne, Getkant - bardzo jak widać precyzyjny kartograf - pokazuje, że umocnienia tczewskie na południu zaczynały się przy ujściu Dryboka!

Obrazek

ZET, TAKIE ZAŁĄCZNIKI LUBIĘ OGLĄDAĆ :)
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Mapa z 1634 roku

#7

Post autor: zet48 »

magdaw pisze:Szperając w necie natrafiłam na informację, że mapa ta powstała w roku 1635 oraz,że na tej mapie został także naniesiony kierunek ognia artylerii w czasie walki, która miała miejsce w dniu 07-08-1635.
W takim razie linie kierunku ognia artylerii zostały naniesione na mapę później ...sam autor mapy Getkant umieścił rok 1634 na swojej mapie. Umieścił też cyfrę 16 i jakiś napis sugerujący skrót od łacińskiej nazwy 10 miesiąca w roku "october". To by oznaczało, że w podanym przez Ciebie opisie jest błąd i mapa powstała 16 października 1634 roku.
Scan.jpg
Scan.jpg (218 KiB) Przejrzano 4526 razy
Scan.jpg
Scan.jpg (218 KiB) Przejrzano 4526 razy
Również w wielu opracowaniach wyszukanych przez wujka Gógla pojawia się data 16 października 1634 roku :dzieki

Dla przykładu podaję
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... 0100,d.ZGU
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

magdaw
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 348
Rejestracja: 7 lis 2011, o 13:37
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: Mapa z 1634 roku

#8

Post autor: magdaw »

zet48 pisze:
magdaw pisze:Szperając w necie natrafiłam na informację, że mapa ta powstała w roku 1635 oraz,że na tej mapie został także naniesiony kierunek ognia artylerii w czasie walki, która miała miejsce w dniu 07-08-1635.
W takim razie linie kierunku ognia artylerii zostały naniesione na mapę później ...sam autor mapy Getkant umieścił rok 1634 na swojej mapie. Umieścił też cyfrę 16 i jakiś napis sugerujący skrót od łacińskiej nazwy 10 miesiąca w roku "october". To by oznaczało, że w podanym przez Ciebie opisie jest błąd i mapa powstała 16 października 1634 roku.
Scan.jpg
Również w wielu opracowaniach wyszukanych przez wujka Gógla pojawia się data 16 października 1634 roku :dzieki

Dla przykładu podaję
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... 0100,d.ZGU
No wujek gÓgle chyba mnie zrobił w konia :ireful . Też teraz znalazłam kilka linków, które podają rok 1634. Przed południem za diabła mi te linki nie wyskakiwały :( To ja już sama nie wiem komu wierzyć :nono
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Mapa z 1634 roku

#9

Post autor: zet48 »

Zawsze wierzyć u źródła ...tu źródłem jest autor, który sam podaje datę 16 października 1634 roku. Ciekawostką jest, że linie obustronnego ataku artylerii musiały być naniesione przez autora później. Faktycznie sierpniowa bitwa której świadkiem był francuski dyplomata Karol Ogier miała miejsce podczas rokował w Sztumskiej Wsi - rozejm zawarto dopiero 12 września 1635 roku.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 499
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 382 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Mapa z 1634 roku

#10

Post autor: mirza3 »

Sytuacja jest nieco zagmatwana. Cytując za autorami opracowania "Mapy i plany Rzeczypospolitej XVII w. znajdujące się w archiwach w Sztokholmie" - Karolem Łopateckim i Wojciechem Walczakiem:

Mapa przedstawia okolice Tczewa ... . W centrum znajdują się średniowieczne mury Tczewa z 3 bramami i 14 basztami, które są otoczone rozbudowanymi umocnieniami polowymi typu bastionowego. ...
W dotychczasowej literaturze przedmiotu przyjmuje się, że fortyfikacje te wybudowane zostały pod kierunkiem Getkanta w 1635 r., a omawiana mapa powstała w związku z tą formą jego działalności. Konieczne jest skorygowanie tej tezy i uszczegółowienie chronologii. W nagłówku zaznaczono, że Getkant dokonał pomiarów 16 października 1634 r. - okolice miasta pochodzą zatem z tego roku. Fortyfikacje powstały jednak wcześniej. Poświadcza to Heinrich Thome, który w 1628 r. wykonał szereg map przedstawiających ten obszar na potrzeby armii szwedzkiej. W ich świetle niemal wszystkie umocnienia stworzone zostały przez wojska Gustawa Adolfa. Jedynym fragmentem fortyfikacji, które mogli zbudować Polacy pod nadzorem Fryderyka Getkanta, dotyczą wałów usadowionych na południe od dzieł zewnętrznych Tczewa.
Kolejna niespójność czasowa występuje w ujęciu przedstawiającym wymianę ognia pomiędzy wojskami szwedzkimi a koronnymi. ... Chodzi tu zapewne o sytuację z pierwszych dni sierpnia 1635 r. kiedy to, jak stwierdza w swym pamiętniku pod datą 7 sierpnia dyplomata francuski Karol Ogier: Nocte superiori maneque Dirsaviae, quae Polonorum est, displosa sunt tormenta in fortalitium Svecorum, quod est ex altera parte Vistulae.
Jeszcze późniejsze jest ujęcie obozu szwedzkiego, który stacjonuje w obrębie fortyfikacji. Getkant opisuje go jako Schwedische Logirung, wie sie anno 1635 im Durchzug nach Pomera für Dirschaw gelegen. Mamy tu do czynienia z wydarzeniem mającym miejsce po zawarciu rozejmu w Sztumskiej Wsi z 12 września 1635 r. ...
Podsumowując: mapa Getkanta przedstawia rozbudowę fortyfikacji, okolicę i wydarzenia o znaczeniu militarnym rozgrywające się od 1634 do końca 1635 r., nie odnotowuje natomiast układu urbanistycznego, co przedstawiają dzieła Thomego. Ogromną wartość poznawczą ma precyzyjnie odnotowana okolica miasta: z lasami, rzekami, wzgórzami, osadami oraz siecia drożną.

"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ