Zamek

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Zamek

#151

Post autor: zielu »

Jadzia pisze:
zielu pisze:Zdanie właściciela działki można poznać po lekturze słowa drukowanego, nie elektronicznego ;) (po każdej "rewelacji" związanej z zamkiem dzwonię do tego pana z prośbą o komentarz...).
Możesz zacytować? Jestem bardzo ciekawa zdania tej drugiej strony.

Tymczasem właściciel nieruchomości przy ul. Zamkowej zastanawia się nad odwołaniem od nakazu konserwatora.

- Nie ukrywam, że nakaz nie jest po mojej myśli - mówi Janusz Dziczek. - Ustalenia sprzed kilku lat były inne. Miałem otrzymać mozliwość postawienia planowanego budynku na skraju murów, po ich zabezpieczeniu według projektu konserwatora.

"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Zamek

#152

Post autor: Michał »

zielu pisze:

Tymczasem właściciel nieruchomości przy ul. Zamkowej zastanawia się nad odwołaniem od nakazu konserwatora.

- Nie ukrywam, że nakaz nie jest po mojej myśli - mówi Janusz Dziczek. - Ustalenia sprzed kilku lat były inne. Miałem otrzymać mozliwość postawienia planowanego budynku na skraju murów, po ich zabezpieczeniu według projektu konserwatora.

No właśnie o tej "dezinformacji" pisałem. Pytanie bowiem brzmi, kto obiecywał właścicielowi możliwość stawiania budynku PRZED nie tylko formalnym, ale także faktycznym sformowaniem wniosków co do identyfikacji odkrycia. Przypomnę, że pierwsze konkrety ze strony WUOZ dotyczące tego, co odkopano i jak należałoby dalej postępować z ruinami padły dopiero w grudniu 2012 r. (choć rzecz jasna wcześniej krążyły nasze postulaty i ekspertyzy specjalistów). Wtedy też "nagle" pojawiła się sprawa przebadania północnej części działki (gdzie jak rozumiem właściciel chciał właśnie stawiać swój budynek), która była logicznym następstwem uznania naszych murów za pozostałość większej budowli.

Rzecz jasna osobną sprawą jest to, co się rozumie pod pojęciem "ustalenia", bo być może nikt niczego nie ustalał, a jedynie przedstawiano właścicielowi jakieś ewentualności. Tego nie wiemy, ale na pewno nie jest tutaj tak, że zły kapitalista sabotował gorączkowe starania konserwatora z Gdańska.

Nie śledziłem też pierwszych rozmów właściciela z samorządem, ale wiem co deklarowano na spotkaniu u wojewody w grudniu 2012 r. A wtedy sprawę postawiono jasno. Przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich stwierdzili, że jeżeli obiekt będzie wpisany do rejestru zabytków, to podejmą rozmowy o wymianie działek (o pieniądzach nie było mowy). Z tego co wiem także wtedy jasno stwierdzono, że właśnie koszty zabezpieczenia ruin, jak i i ich same położenie (płytko pod poziomem gruntu, co ogranicza ewentualną nowoczesną nadbudowę) OBNIŻAJĄ wartość rynkową działki. Proste pytanie kto dziś na wolnym rynku kupi taki "pasztet z wkładką"?

Według mnie dziś właściciel może jedynie minimalizować straty, jakie generować będzie ta działka, a mimo osobistego zaangażowania pierwszy będę wytykał niegospodarność władzom, które by miały dopłacać o takiego interesu. Prawo powinno być równe dla wszystkich, zaś organy władzy powinny pilnować jego przestrzegania, a nie dbać o bilans dochodów prywatnego dewelopera.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zamek

#153

Post autor: LukaszB »

Michale sprawa jest bardziej skomplikowana, bo właściciel kupił teren jako "czysty" wg. dokumentów urzędu miejskiego.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zamek

#154

Post autor: zet48 »

Zwykle jest tak, że teren przed odkryciem jest czysty. Nie ma w źródłach opisanego konkretnego miejsca, gdzie zamek się znajdował. Miasto nie wiedziało, że akurat tu i w dodatku tak płytko coś takiego zostanie odkryte.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Zamek

#155

Post autor: zielu »

zet48 pisze:Zwykle jest tak, że teren przed odkryciem jest czysty. Nie ma w źródłach opisanego konkretnego miejsca, gdzie zamek się znajdował. Miasto nie wiedziało, że akurat tu i w dodatku tak płytko coś takiego zostanie odkryte.
Inaczej. Nie chodzi o to, że miasto nie wiedziało, że pod ziemią tej działki znajduje się zamek. Obojętnie, czego by tam nie było ze staroci, nieruchomość leży w strefie ochrony konserwatorskiej i inwestor MUSIAŁ przeprowadzić badania ratownicze przed budową budynku. A co chciał zrobić z odkopanymi reliktami zamku wszyscy wiemy i widzieliśmy...
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zamek

#156

Post autor: niespokojna66 »

O położeniu zamku pisze Edmund Raduński w "Zarysie dziejów miasta Tczewa"
Załączniki
zamek.jpg
zamek.jpg (89.22 KiB) Przejrzano 2055 razy
zamek.jpg
zamek.jpg (89.22 KiB) Przejrzano 2055 razy
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Re: Zamek

#157

Post autor: Cez »

ALARM!

http://www.tczewska.pl/artykul/31672/w- ... ie-parking

Lepiej coś zróbmy zanim będzie za późno... Myślę, że nie możemy pozwolić na to, by kolejne pokolenia po nas widziały w tym miejscu płytę parkingową. Pokolenia przed nami czekały na to odkrycie, zadbajmy o to, by ten cenny zabytek widziały także pokolenia po nas.

Moim marzeniem jest to, aby udało sie odbudować basztę. Wiem, że byłoby to troche fałszowanie historii, ale to chyba byłoby fałszowanie w dobrej wierze, bo tylko taki produkt turystyczny mógłby zachęcić miasto do władowania kupy kasy w ten teren. Basztę moznaby odbudować na wzór innych baszt z zamków krzyżackich - wtedy ruiny zamku tczewskiego przyciagnęłyby uwagę. Wystarczy jedna baszta, a byłby to świetny produkt turystyczny - punkt widokowy z widokiem na Most i rzekę. I dzięki temu, ze zabytkowe byłyby tylko fundamenty, możnaby zbudowac basztę wewnatrz dostosowana do wspólczesnych standardów, czyli szerokie schody, winda itd. Atrakcja w postaci odkrytych ruin tez by była ciekawa, ale myslę, że najbardziej zadziałałaby na wyobraźnię odbudowana jedna baszta, a reszta ruin wyeksponowana. Podobnie jest np. w Brodnicy - zachowała sie baszta, gdzie jest punkt widokowy.
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Zamek

#158

Post autor: zielu »

Załączniki
Zamek w Tczewie - zasypanie 2.JPG
Zamek w Tczewie - zasypanie 2.JPG (269.3 KiB) Przejrzano 2001 razy
Zamek w Tczewie - zasypanie 2.JPG
Zamek w Tczewie - zasypanie 2.JPG (269.3 KiB) Przejrzano 2001 razy
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

geo
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 303
Rejestracja: 9 lut 2011, o 19:00
Lokalizacja: Lunały a teraz Kunzendorf
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: Zamek

#159

Post autor: geo »

W radiu Gdańsk mają dziś czy nawet zaraz o tym mówić.
Awatar użytkownika

Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Re: Zamek

#160

Post autor: Cez »

ODPOWIEDZ