Mapa Tczewa z 1970 r.

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Mapa Tczewa z 1970 r.

#1

Post autor: Cez »

Znalazłem perełkę! Na Allegro kupiłem mape z 1970 r. Ktos inny równiez ją sprzedaje, kto pierwszy ten lepszy! >> http://allegro.pl/mapa-topograficzna-1- ... 43645.html

Zeskanowalem fragment tej mapy dotyczacy Tczewa. Niestety z lewej strony jest trochę obcięta, nie widac całych Suchostrzyg, a właściwie terenu, ktory w przyszłosci sie stanie tym osiedlem. Szkoda, bo by było potwierdzenie, że wtedy już było wysypisko czy nie.

Widac dopiero planowane Śródmieście II, czyli os. Ganuszewskiego. Górki to właściwie tylko ul. Głowackiego. Blokowisko na Czyżykowie już stało. Osiedle Zatorze miało nazwę os. Nowotki, od ulicy tam przebiegającej (dziś Elżbiety). Na Suchostrzygach poza sadami i Malinowem widać zakład naprawy maszyn rolicznych (? potwierdzcie) w miejscu dzisiejszego Manhattanu.

Żwirowania była na południu dzisiejszego os. Bajkowego Piotrowa? Koło ul. Czatkowskiej widzimy cegielnie połączoną torami (?) z gliniankami. Glinianek nie ma na mapach z okresu wojny i wcześniej, czyli woda do tych zagłębień podsiąknęła dopiero w okresie powojennym?

W miejscu dzisiejszych pólnocnych Suchostrzyg widzimy jakies drogi w obrębie sadów. Podobno jedną zwano ulica Traktorzysty, ktoś potwierdzi?

Mapa w wiekszej rozdzielczosci powinna sie pojawic na stronie DT!

Jeśli ktos ma w swoich kolekcjach mapy Tczewa, zwłaszcza te sprzed 1990 roku, to dajcie znać!
Załączniki
Tczew19702.jpg
Tczew19702.jpg (650.53 KiB) Przejrzano 1904 razy
Tczew19702.jpg
Tczew19702.jpg (650.53 KiB) Przejrzano 1904 razy
Awatar użytkownika

geo
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 303
Rejestracja: 9 lut 2011, o 19:00
Lokalizacja: Lunały a teraz Kunzendorf
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: Mapa Tczewa z 1970 r.

#2

Post autor: geo »

Łomatko toć tego sie u mnie przewalało po studiach od groma, od topograficznych po hydrograficzne.
Bankowo mam 1:50 000 w wersji cyfrowej.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Re: Mapa Tczewa z 1970 r.

#3

Post autor: Cez »

Oo.. a my szukamy i szukamy takich map Tczewa :O A masz moze z fragmentem na zachod, by było widac całe Suchostrzygi? Byłbym wdzieczny za wyszukanie czy masz jakies mapy Tczewa i okolicy starsze od 1990 roku i o udostępnienie :)
Awatar użytkownika

geo
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 303
Rejestracja: 9 lut 2011, o 19:00
Lokalizacja: Lunały a teraz Kunzendorf
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: Mapa Tczewa z 1970 r.

#4

Post autor: geo »

To w lutym. Teraz jestem na zesłaniu w Rzeszy.
Ale jak masz czas i bywasz w Gdańsku w okolicy Urzędu Wojewódzkiego, jest ulica Żabi Kruk. Tam jest wydział geodezji i kartografii. Siedzi tam miła pani. Sprzedaje mapy w przeróżnych skalach. Za 1:25 000 płaciłem latem ok 30zł, może ma jakies starsze wydania.
Ewentualnie uderzyć na uniwerek na wydział geografii do mapiarni. Tam siedzi spoko ziomek, mają bankowo takie starocie bo na takich pracowałem. Może powielić czy coś.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Re: Mapa Tczewa z 1970 r.

#5

Post autor: Cez »

geo pisze:To w lutym. Teraz jestem na zesłaniu w Rzeszy.
Ale jak masz czas i bywasz w Gdańsku w okolicy Urzędu Wojewódzkiego, jest ulica Żabi Kruk. Tam jest wydział geodezji i kartografii. Siedzi tam miła pani. Sprzedaje mapy w przeróżnych skalach. Za 1:25 000 płaciłem latem ok 30zł, może ma jakies starsze wydania.
Ewentualnie uderzyć na uniwerek na wydział geografii do mapiarni. Tam siedzi spoko ziomek, mają bankowo takie starocie bo na takich pracowałem. Może powielić czy coś.
Ok, podzwonie, popytam, bo za czesto teraz w Gdansku nie bywam ;) W kazdym razie mnie zadziwia, ze takich map nie ma w UM w Tczewie, nawet w ich archiwum... Jak to mozliwe? Mapy odnajduje na Allegro, mowisz, ze moze sa w Gdansku, a w Tczewie ani widu ani słychu :p
Awatar użytkownika

geo
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 303
Rejestracja: 9 lut 2011, o 19:00
Lokalizacja: Lunały a teraz Kunzendorf
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: Mapa Tczewa z 1970 r.

#6

Post autor: geo »

Mają ale pewnie nie wiedzą, albo siedzi tam taki beton, który uważa, że to jeszcze ściśle tajne/przeufne.

Jedynie co mam to fragment 1:100 000 ale pewnie znana to mapa.
http://geo.tcz.pl/inne/fragmetn_tczew-100000.jpg
Całą mam w cyfrowej i papierowej w domu :)

MTTczew
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 83
Rejestracja: 31 paź 2011, o 09:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Mapa Tczewa z 1970 r.

#7

Post autor: MTTczew »

Proponuję przejrzeć geoportal tam jest mapa z 1970 roku w cyfrowej wersji (http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/) po lewej z menu wybrać skany map topograficznych i ustawić sobie w skali 1:25000
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Re: Mapa Tczewa z 1970 r.

#8

Post autor: Cez »

OMG, rzeczywiscie tam jest ta moja mapa, ktora zdobylem i to z zachodnia czescia :D WOW! Wiele fajnych map tam jest. Dzieki za namiary.

No i nie pogardze wszelkimi innymi mapami Tczewa, wiec dajcie znac ;)


Zatem dodatkowy zachodni fragment mapy juz mamy. Ponizej zamieszczam fragment gdzie widzimy, ze nadal wysypiska śmieci nie ma, cmentarza przy Rokitkach tez nie. Na skrzyżowaniu Armii Krajowej i Jagiellonskiej widac bazę transportową. Czy mialo to związek z pobliskim dworcem towarowym Tczew Suchostrzygi?

I najwieksza zagadka - wiadukt nad łącznica kolejowa na ul. Rokickiej. Jakim cudem tego wiaduktu nie ma tylko idzie bokiem, od północnej strony? Czy był to rzeczywiscie wiadukt, a moze zwykły przejazd przez tory?

Przy okazji chciałem spytac o pewne zagłebienie, wyrobisko na Górkach, oznaczone czerwonym kółkiem.Co tam jest? To teren po wyschnietym jeziorze czy jak? Nigdy tam nie byłem, ale na Google Maps dziwnie to wyglada.
Załączniki
Image2.jpg
Image2.jpg (390.79 KiB) Przejrzano 1882 razy
Image2.jpg
Image2.jpg (390.79 KiB) Przejrzano 1882 razy
Image3.jpg
Image3.jpg (284.83 KiB) Przejrzano 1882 razy
Image3.jpg
Image3.jpg (284.83 KiB) Przejrzano 1882 razy
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Mapa Tczewa z 1970 r.

#9

Post autor: be-good »

Cez pisze:... chciałem spytac o pewne zagłebienie, wyrobisko na Górkach, oznaczone czerwonym kółkiem.Co tam jest? To teren po wyschnietym jeziorze czy jak? Nigdy tam nie byłem, ale na Google Maps dziwnie to wyglada.
Dobrze widoczne z DK 91, dość głębokie wyrobisko po żwirowni sprzed kilkudziesięciu lat.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Re: Mapa Tczewa z 1970 r.

#10

Post autor: Cez »

Dzięki za info :) Wg planu miejscowego tego przyszłego osiedla w tym miejscu ma powstac teren zielony.
ODPOWIEDZ