Przemyt ludzi przez Tczew


Autor Tematu
RemekPiotr
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 2
Rejestracja: 3 gru 2013, o 11:11
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Przemyt ludzi przez Tczew

#1

Post autor: RemekPiotr »

Witam serdecznie,
Pan Łukasz polecił mi zostawić wiadomość tutaj więc pozwolę sobie to uczynić:


Jestem absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego oraz autorem małego bloga historycznego (Tropy Historii). Obecnie pracuję nad pewną skromną publikacją książkową dotyczącą Łodzi przedwojennej i gangstera "Ślepego Maksa" (Maksa Bornsztajna), który działał tu w latach '30 XX wieku.

Mam do Państwa następującą sprawę:

Na początku lat '30 XX wieku bohater mojej książki, choć był na bakier z prawem, posiadał spore znajomości w kręgach łódzkiej policji. Jednym z ciekawych i zupełnie nieznanych wątków dotyczących "układu" Maksa z łódzką policją jest pomoc, jakiej udzielił ten gangster w wykryciu afery przemytu ludzi przez Tczew.

Czy jesteście Państwo w stanie powiedzieć mi coś na ten temat - "przemyt ludzi przez Tczew" brzmi lakonicznie (informację w formie jednego zdania znalazłem w przedwojennej gazecie łódzkiej - Głosie Porannym), chciałbym dowiedzieć się cokolwiek na ten temat.
O jakiego rodzaju przemyt chodziło / Kogo skąd i dokąd przemycano / Dlaczego? etc.
Pojawia się w tym kontekście również pojęcie "afera gdańska".

Z góry dziękuję za pomoc i jakiekolwiek tropy w tej sprawie.

Z poważaniem (i serdecznymi pozdrowieniami z Łodzi)
- Remigiusz Piotrowski
remekpiotrowski@op.pl
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Przemyt ludzi przez Tczew

#2

Post autor: LukaszB »

Czy są jakiekolwiek bliższe informacje o przemycie? Czy dotyczył on Żydów? Na forum w kilku postach pojawiają się artykuły prasowe o przemycie ludzi przez granicę, zarówno tych co sami chcieli jak i o handlu "żywym towarem"

viewtopic.php?p=50266#p50266

Obrazek
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Autor Tematu
RemekPiotr
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 2
Rejestracja: 3 gru 2013, o 11:11
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Przemyt ludzi przez Tczew

#3

Post autor: RemekPiotr »

Panie Łukaszu - wielkie dzięki! Tak przemyt musiał dotyczyć Żydów. Mój bohater trafił na ślad jednej z takich grup (jak mniemam) i pomógł urzędowi śledczemu schwytać sprawców.

Mam jeszcze jedną prośbę - czy może Pan podać źródło tego artykułu (nazwa). Pozdrawiam serdecznie!
Remek Piotrowski
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Przemyt ludzi przez Tczew

#4

Post autor: LukaszB »

Gazeta Gdańska 7 maja 1930. Czy w sprawie pojawiają się konkretne tczewskie nazwiska?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Przemyt ludzi przez Tczew

#5

Post autor: be-good »

RemekPiotr pisze:Panie Łukaszu - wielkie dzięki! Tak przemyt musiał dotyczyć Żydów. Mój bohater trafił na ślad jednej z takich grup (jak mniemam) i pomógł urzędowi śledczemu schwytać sprawców.
W innym wątku tego Forum podawałem wiadomości dotyczące żydowskich przestępców związanych z Łodzią: http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 175#p32175" onclick="window.open(this.href);return false;
Sprawa dotyczyła roku 1933 i powróciła w roku 1934. Źródła zwyczajowo podaję w nazwie pliku/ załącznika.

Obrazek Obrazek

"Powrót sprawy" w roku 1934:
Kurjer Bydgoski 02 09 1934.JPG
Kurjer Bydgoski 02 09 1934.JPG (188.89 KiB) Przejrzano 2677 razy
Kurjer Bydgoski 02 09 1934.JPG
Kurjer Bydgoski 02 09 1934.JPG (188.89 KiB) Przejrzano 2677 razy
Może i te informacje okażą się przydatne :) .

W EDYCJI - to jednak nie organa ścigania kontrolowały "Ślepego Maksa", a było wręcz odwrotnie 8-) :
Słowo Pomorskie 17 10 1936.JPG
Słowo Pomorskie 17 10 1936.JPG (407.5 KiB) Przejrzano 2661 razy
Słowo Pomorskie 17 10 1936.JPG
Słowo Pomorskie 17 10 1936.JPG (407.5 KiB) Przejrzano 2661 razy
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Przemyt ludzi przez Tczew

#6

Post autor: LukaszB »

O pomocy Ślepego Maksa w rozbiciu szajki przemytników ludzi dowiadujemy się z Głosu Porannego 14.10.1936 r. relacjonującego proces powiązanego z nim inspektora Noska.
Załączniki
y.jpg
y.jpg (63.01 KiB) Przejrzano 2640 razy
y.jpg
y.jpg (63.01 KiB) Przejrzano 2640 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Przemyt ludzi przez Tczew

#7

Post autor: LukaszB »

W książce viewtopic.php?p=58085 znalazł się fragment ze znanymi nam sprawami ::dawnytczew
1.jpg
1.jpg (514.38 KiB) Przejrzano 2618 razy
1.jpg
1.jpg (514.38 KiB) Przejrzano 2618 razy
Załączniki
j.jpg
j.jpg (334.21 KiB) Przejrzano 2618 razy
j.jpg
j.jpg (334.21 KiB) Przejrzano 2618 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ