Tczewskie nazwy

Awatar użytkownika

Łukasz
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 314
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:46
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#41

Post autor: Łukasz »

ja też pamiętam kładkę jako kładkę a nie mały mostek :whistle
Pamiętam, jak kiedyś przechodziłem z rodzicami przez kładkę i w mgnieniu oka znaleźliśmy się w kłębach dymu z parowozu :lol: Trochę ich tam stało...
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#42

Post autor: be-good »

Nowe Miasto to nie moje rewiry ale chyba dobrze określę w tczewskiej nomenklaturze zawartość zdjęcia:
Kuba i Batory.
Załączniki
kuba batory.jpg
kuba batory.jpg (125.87 KiB) Przejrzano 1708 razy
kuba batory.jpg
kuba batory.jpg (125.87 KiB) Przejrzano 1708 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#43

Post autor: LukaszB »

Pani Listonosz to była instytucja! Ile radości na starym mieście sprawiało jej przybycie, szczególnie w okolicach 10tego ;)
Nikt nie podjął tematu Hallparku więc spieszę z wyjaśnieniami. Dla starszych mieszkańców sprawa była oczywista, tak nazywał się park za Halą Miejską ( z niemiecka Hall Park). Po wojnie nazwa przeszła także na fragment po dawnym szpitalu św. Wincentego. Teraz już prawie nie jest używana chyba, że na Sambora;)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

kosmiczny_nalesnik
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 7
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 00:06
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#44

Post autor: kosmiczny_nalesnik »

A kto kojarzy, skąd wzięła się nazwa "diabelna" dla określenia skarpy między parkingiem przy ogrodowej a placem przy ul. Wąskiej? Nie wiem jak teraz, ale dawno temu (z 15 lat), gdy cała okoliczna dzieciarnia spędzała tam całą zimę zjeżdżając na sankach, na skarpę nie mówiło się inaczej jak "diabelna": gdzie idziesz? Na diabelną - i wszyscy (przynajmniej na Starym Mieście) wiedzieli dokładnie gdzie to jest.
Załączniki
diabelna.jpg
diabelna.jpg (107.22 KiB) Przejrzano 1671 razy
diabelna.jpg
diabelna.jpg (107.22 KiB) Przejrzano 1671 razy
"Lubię placki" - Johny Bravo
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#45

Post autor: be-good »

Osobiście nazwy Diabelska i Anielska kojarzę z górkami na których zjeżdżałem w dzieciństwie na sankach w zachodniej części parku miejskiego, na S /SW od amfiteatru, ale przyznam się że nie pamiętam już która jest którą :scratch
Awatar użytkownika

Ciotka Idalia
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 398
Rejestracja: 11 mar 2011, o 09:10
Podziękował;: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#46

Post autor: Ciotka Idalia »

Ja chciałam wrócić do tego zdjęcia sklepu "Kuba". Obok jest sklep firmowy "Malinowo" :) Ech, tam zawsze (w sĘsie, że w sezonie ;) ) były takie rarytasy jak sałata lub rzodkiewki :) Będąc mlodym dziewczęciem chodziłam po zakupy warzywno-owocowo-kwiatowe na bramę główną kombinatu. Uuuu, czego tam nie było... :lol: A teraz jakieś Nomi stoi :scratch
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#47

Post autor: LukaszB »

Wychowałem się na starym mieście więc dla mnie pójść na zakupy do "malinowa" oznaczało parterowy sklepik na rogu Słowackiego i Kościuszki (obecnie stoi tu okazała kamienica). Pamiętam ogórki kiszone w wielkiej beczce, mak i gorczyce w pudłach;)
Załączniki
malinowo.jpg
malinowo.jpg (33.15 KiB) Przejrzano 1722 razy
malinowo.jpg
malinowo.jpg (33.15 KiB) Przejrzano 1722 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

kosmiczny_nalesnik
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 7
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 00:06
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#48

Post autor: kosmiczny_nalesnik »

Ani razu nie słyszałem by ktoś na te sklepy mówił "malinowo" a bywałem tam wielokrotnie. Na przerwach w szkole (SP5) chodziliśmy do tych sklepików na zakupy - np. ziarna słonecznika lub będące wtedy hitem (połowa lat '90) gumy do żucia i lizaku barwiące język. Pamiętam że jakoś te sklepy nazywaliśmy, ale na pewno nie "malinowo".
"Lubię placki" - Johny Bravo
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#49

Post autor: LukaszB »

kosmiczny_nalesnik pisze:Ani razu nie słyszałem by ktoś na te sklepy mówił "malinowo" a bywałem tam wielokrotnie. Na przerwach w szkole (SP5) chodziliśmy do tych sklepików na zakupy - np. ziarna słonecznika lub będące wtedy hitem (połowa lat '90) gumy do żucia i lizaku barwiące język. Pamiętam że jakoś te sklepy nazywaliśmy, ale na pewno nie "malinowo".
Mówisz o "kiwi", to był chyba 4 pawilon od 'malinowa'. Ja kupowałem tam andruty a koledzy papierosy na sztuki ;)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#50

Post autor: Jadzia »

Ja też znam te pawilony, jako "Malinowo".
ODPOWIEDZ