Herb miasta na poczcie

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Herb miasta na poczcie

#1

Post autor: LukaszB »

Zapłacę 3000 DT za informację kiedy na gmachu poczty pojawił się herb miasta
Załączniki
804_001.jpg
804_001.jpg (177.35 KiB) Przejrzano 997 razy
804_001.jpg
804_001.jpg (177.35 KiB) Przejrzano 997 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Herb miasta na poczcie

#2

Post autor: zet48 »

Na 100% w okresie międzywojennym. Na jednej z moich pocztówek (właśnie z okresu międzywojennego) widać że gryf już jest. Niestety pocztówka jaką posiadam w swoich zbiorach jest bez obiegu pocztowego.

Obrazek
Załączniki
lastscan.jpg
zbiory prywatne
lastscan.jpg (123.55 KiB) Przejrzano 992 razy
zbiory prywatne
zbiory prywatne
lastscan.jpg (123.55 KiB) Przejrzano 992 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Herb miasta na poczcie

#3

Post autor: be-good »

zet48 pisze:Na 100% w okresie międzywojennym.
Parafrazując popularne(?) powiedzenie - orzechy przeciwko dolarom - trzy herby (w tym herb miasta) były na budynku od postawienia jego (budynku) pierwszej części. Czytałem o tym wczoraj w dorocznych sprawozdaniach miejskich władz; to razem setki stron i w tej chwili tego nie dowiodę cytatem. Braki nadrobię później.
Po dowiedzeniu pieniędzy nie chcę : nea

Edytując:

ŁukaszB - nawet link z Twojego postu to potwierdza...

Obrazek

CZYTAJ: viewtopic.php?p=38315#p38315" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Herb miasta na poczcie

#4

Post autor: zet48 »

be-good pisze:
zet48 pisze:Na 100% w okresie międzywojennym.
Parafrazując popularne(?) powiedzenie - orzechy przeciwko dolarom - trzy herby (w tym herb miasta) były na budynku od postawienia jego (budynku) pierwszej części. Czytałem o tym wczoraj w dorocznych sprawozdaniach miejskich władz; to razem setki stron i w tej chwili tego nie dowiodę cytatem. Braki nadrobię później.
Po dowiedzeniu pieniędzy nie chcę : nea
To potwierdzenie Twoich słów że od początku istniały trzy herby.
Na poniższej pocztówce widzimy budynek poczty bez "nowej" części ...oraz trzy herby.

Obrazek
viewtopic.php?p=506#p506" onclick="window.open(this.href);return false;
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Herb miasta na poczcie

#5

Post autor: LukaszB »

Od początku podejrzewałem błąd drukarski lub celowy retusz, co byłoby dużo ciekawsze ;) Jest jeszcze kilka (wśród dziesiątek innych) pocztówek poczty bez naszego herbu, które są klonem tej właśnie. Tak jak źródła pisane i pocztówki muszą być traktowane krytycznie, jako dowód w naszych historycznych rozważaniach.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Herb miasta na poczcie

#6

Post autor: be-good »

be-good pisze:...trzy herby (w tym herb miasta) były na budynku od postawienia jego (budynku) pierwszej części. Czytałem o tym wczoraj w dorocznych sprawozdaniach miejskich władz; to razem setki stron i w tej chwili tego nie dowiodę cytatem. Braki nadrobię później.
...
Pacta sunt servanda. Cytuję ze sprawozdania władz miejskich dla lat 1905/1906 - do poczytania pod linkiem: http://www.mbp.tczew.pl/digitalizacja/b ... bericht14/

skan08 (1).jpg
skan08 (1).jpg (295.76 KiB) Przejrzano 949 razy
skan08 (1).jpg
skan08 (1).jpg (295.76 KiB) Przejrzano 949 razy

"...Front od ulicy Pocztowej zdobią wykonane z mozaiki szklanej herby Rzeszy Niemieckiej, Prowincji Prus Zachodnich i Miasta Tczewa...".

Poglądowy herb z tamtej epoki wykonany w technologii mozaiki szklanej, myślę że utrafiłem analogie :nose :

Obrazek

Poza tym...:
LukaszB pisze:Od początku podejrzewałem błąd drukarski lub celowy retusz, co byłoby dużo ciekawsze ;) ...
"Dużo ciekawszy", "celowy retusz" NA TYNKU masz w wizerunku z lat międzywojennych. Nie pozostawiono śladu po zachodnio-pruskim orle, ale i nie wstawiono w jego miejsce nic "w zamian":

Foto Zeta:

Obrazek

Dodatkowo polecam też lekturę: http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 561#p22561" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrazek

(Lato roku 1923...)
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Herb miasta na poczcie

#7

Post autor: LukaszB »

Czyli mamy dowód na to, że pocztówka poczty bez herbu Tczewa i jej późniejsze klony to błąd drukarski bo czy drukarz chciałby usuwać herb miasta na pocztówce sprzed 1918 roku?
BG = 3000 DT
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Herb miasta na poczcie

#8

Post autor: be-good »

LukaszB pisze:Czyli mamy dowód na to, że pocztówka poczty bez herbu Tczewa i jej późniejsze klony to błąd drukarski bo czy drukarz chciałby usuwać herb miasta na pocztówce sprzed 1918 roku?
BG = 3000 DT

ŁeB - pisałem - tzw. kasy (punktów) nie chcę, bo ten wirtualny twór robi więcej złego, niż dobrego :nose

http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 816#p39816" onclick="window.open(this.href);return false;

Stwórzmy "fundusz powierniczy" dla wypłat w przypadku wartościowych forumowych objawień. I PISZMY dalej.

WOLNO CZYTAĆ: http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 813#p39813" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrazek
ODPOWIEDZ