Nowe ulice

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nowe ulice

#151

Post autor: LukaszB »

Ja tam będę w niedzielę o 12 8-)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Nowe ulice

#152

Post autor: Michał »

Łukaszu, nie ma co udawać, że pada deszcz, jak ktoś ci pluje w twarz.

Jak ktoś nie potrafi kulturalnie zapytać, nie ma powodu by mu w jakikolwiek sposób odpowiadać.

Zaś co do ewentualnych komplikacji w wymowie:

Odmiana nazwisk obcojęzycznych jest w każdym słowniku języka polskiego. W tym konkretnie niemieckich zakończonych na "-e", zazwyczaj z podaniem przykładu mało znanego nazwiska Goethe. Jak jakikolwiek urzędnik będzie miał z tym problem, to Zielu będzie miał newsa o żenujących brakach w wiedzy takowego na poziomie szkoły podstawowej.

Są liczne miasta, gdzie znajdują się ulice takich znanych osób jak Jan Baudouin de Courtenay czy Stanisława Dubois, których mieszkańcy i urzędnicy nie mają najmniejszego problemu z prawidłową wymową, choć nazwiska te są o całą skalę trudniejsze do wymowy i odmiany niż nasz Willy.

Rzecz jasna jest to kwestia edukacji, ale chyba właśnie po to honorujemy kogoś nazwą ulicy, by takie Waldemary nie tylko dowiedziały się, że ktoś taki istniał, ale także nauczyły się prawidłowo wymawiać ich nazwisko.

Niestety czytając ten list widać, że ów Waldemar generalnie ma problemy z używaniem mowy ojczystej i nawet w wulgaryzmach robi błędy, więc proponował bym oszczędzenia mu dalszego wstydu i w milczeniu dania mu czasu na nadrobienie braków edukacyjnych...
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2013, o 08:43 przez Ramses74, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Literówka.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nowe ulice

#153

Post autor: LukaszB »

Michale nie zrozumiałeś ironii i użyłeś porównania zupełnie nie na miejscu. Ja skorzystam z zaproszenia i mam nadzieję spotkać się z mieszkańcami.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Nowe ulice

#154

Post autor: Michał »

Teraz to nie zrozumiałem. :scratch

Przecież ja nic nie napisałem o spotykaniu się z mieszkańcami, wręcz przeciwnie. Edukować jak najbardziej trzeba.

Ale publikowanie, nawet ocenzurowanych, chamskich mejli z pseudopytaniami (bo przecież tam nie ma żadnego pytania a jedynie stek wyzwisk) to według mnie zbytek łaski dla autora takowych. Tudzież właśnie udawanie, że leje, gdy na nas plują. Nawet jak ironicznie to komentujemy (acz wybacz, w pytaniu o podanie poprawnej odmiany ja ironii jakoś nie zauważyłem)...
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nowe ulice

#155

Post autor: be-good »

Michał pisze:Jak ktoś nie potrafi kulturalnie zapytać, nie ma powodu by mu w jakikolwiek sposób odpowiadać.
Podpisuję się obiema rękoma i w mało naukowy, ludyczny sposób przywołam dwa popularne powiedzenia:

"Gadaj z głupim, to cię o*ra" +
"Nie rusz g*wna, bo śmierdzi"
:nea

Tam nie ma śladu chęci do rozmowy z użyciem cywilizowanych argumentów, czy konsensusu. Po co "kopać się z koniem"?

Edytując: Byłeś (byliśmy) wnioskodawcą a nie decydentem. Z Twoich zeznań - znasz się na boksie :boks ; czy naprawdę warto się z nawiedzonymi nap*******ć ?? :scratch
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Nowe ulice

#156

Post autor: zet48 »

Wdawanie się w dyskusję z takim człowiekiem może przynieść nam więcej złego niż dobrego, a chyba na "złym" rozgłosie nam nie zależy.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nowe ulice

#157

Post autor: LukaszB »

Napisał do mnie lider (samozwańczy?) mieszkańców ulicy Muscatego, jeden z sygnatariuszy sławetnego pisma do prezydenta. Jest jak najbardziej stroną "sporu". Poziom tej wiadomości pokazuje, ze problem nie polega tak naprawdę na "Niemcu i masonie" i prawidłowej odmianie jego nazwiska, tylko na mentalności osób, które najgłośniej w tej sprawie krzyczą. Mentalność, która jest dla mnie nie do zaakceptowania i nie powinna pojawiać się w debacie publicznej. Michale to tak jak z pewną panią, która miała problem z żydowskim pochodzeniem Eisenstaedta i dała temu wyraz na konferencji mu poświęconej. To, że jej wysłuchaliście i nie wyprosiliście za drzwi lepiej pasuje do "plucia w twarz i udawaniu ze deszcz pada".
BG nikt o :boks nie myśli. Pojawię się o 12 na ulicy z wydrukowanymi informatorami dotyczącymi Muscatego, zapukam do wszystkich drzwi i wręczę każdemu z mieszkańców. Oczywiście bez prasy, zdjęć i kamer.
PS. Nie byłem mocny z polskiego więc proszę o pomoc
Mianownik: Willy Muscate
Dopelniacz (kogo? czego?): Willego (Willy'ego) Muscatego
Celownik (komu? czemu?): Willemu (Willy'emu) Muscatemu
Biernik (kogo? co?): Lubię Willego (Willy'ego) Muscatego
Narzednik (z kim? z czym?): Willym Muscatym
Miejscownik (o kim? o czym?): Willym Muscatym
Wołacz: Willy Muscate!
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nowe ulice

#158

Post autor: be-good »

LukaszB pisze: PS. Nie byłem mocny z polskiego więc proszę o pomoc
Mianownik: Willy Muscate
Dopelniacz (kogo? czego?): Willego (Willy'ego) Muscatego
Celownik (komu? czemu?): Willemu (Willy'emu) Muscatemu
Biernik (kogo? co?): Lubię Willego (Willy'ego) Muscatego
Narzednik (z kim? z czym?): Willym Muscatym
Miejscownik (o kim? o czym?): Willym Muscatym
Wołacz: Willy Muscate!

@Michał przywołał śliczną analogię z częściej używanym i częściej odmienianym nazwiskiem Goethe. Odmieniasz tak samo...

http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 733#p39733" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nowe ulice

#159

Post autor: Jadzia »

LukaszB pisze:PS. Nie byłem mocny z polskiego więc proszę o pomoc
Mianownik: Willy Muscate
Dopelniacz (kogo? czego?): Willego (Willy'ego) Muscatego
Celownik (komu? czemu?): Willemu (Willy'emu) Muscatemu
Biernik (kogo? co?): Lubię Willego (Willy'ego) Muscatego
Narzednik (z kim? z czym?): Willym Muscatym
Miejscownik (o kim? o czym?): Willym Muscatym
Wołacz: Willy Muscate!
Daj se luz - odmiana już jest ustalona ;)
Patrzaj np. tu: http://www.bip.tczew.pl/files/sites/305 ... 102013.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

http://tczew.naszemiasto.pl/artykul/198 ... ,id,t.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Gdzieś jest info traktujące o odmianie - nie mogę znaleźć :scratch Jednak zapewniam, że ulica jest Muscatego (Willego) ::dawnytczew
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nowe ulice

#160

Post autor: LukaszB »

::dawnytczew
Załączniki
skwer.jpg
skwer.jpg (190.54 KiB) Przejrzano 1784 razy
skwer.jpg
skwer.jpg (190.54 KiB) Przejrzano 1784 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ