Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

Znani i nieznani tczewianie; ludzie zasłużeni dla miasta i
honorowi obywatele miasta
Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2406
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#61

Post autor: zielu »

W nowej publikacji, o której wspominam tutaj viewtopic.php?p=39087#p39087" onclick="window.open(this.href);return false; , jest zdjęcie Isendicka (potwierdzające odkrycie Tomka15), jak i Otto Andresa, wykonane w 1946 r. podczas rejestracji w alianckim więzieniu.

Nie wrzucam jego skanu, aby zachęcić Was do udziału w promocji książki ;)
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#62

Post autor: zet48 »

Już po promocji więc mogę dodać opisane przez Ziela zdjęcie z publikacji Radosława Wieckiego pt. „Tczew pod okupacją hitlerowską”.
DSC_0775.jpg
DSC_0775.jpg (222.29 KiB) Przejrzano 543 razy
DSC_0775.jpg
DSC_0775.jpg (222.29 KiB) Przejrzano 543 razy
Oraz krótki tekst z tej bardzo ciekawej książeczki

1 listopada 1939 roku urząd starosty tczewskiego zajął Reinhold Karl Isendick. Pochodził z Gdańska. Tam też ukończył Gimnazjum Realne. Wiemy, że Isendick przed wybuchem II Wojny Światowej (a więc w okresie, kiedy Gdańsk był formalnie Wolnym Miastem) pracował w administracji policyjnej przy Senacie Wolnego Miasta Gdańska. Od lutego 1938 roku był komisarzem miejskim w nieodległym od Tczewa Nowym Stawie.
Należał oczywiście do SA, czyli oddziałów szturmowych niemieckiej partii nazistowskiej. Co znamienne, oddział Isendicka stacjonował w rodzinnej miejscowości Otto Andersa. Do NSDAP wstąpił w 1925 roku, siedem lat później ożenił się z pochodzącą także z Gdańska Agnes. W zasadzie od początku swojego urzędowania w Tczewie Landrat Isendick był obecny przy sądach i brutalnych przesłuchaniach polskich mieszkańców miasta i okolic. Widywany był w koszarach tczewskich, w których brutalnie mordowano "wrogów III Rzeszy", był członkiem "Volksgerichte", czyli tzw. sądu ludowego w Tczewie. W kilka miesięcy po objęciu stanowiska, a był już to rok 1940, Reinhold Isendick osobiście ogłosił wyrok śmierci na trzynastu niewinnych mieszkańcach miasta. Pod koniec wojny został rozstrzelany w Mecklenburgii.

"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
ODPOWIEDZ