Tczewskie nazwy

Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#91

Post autor: niespokojna66 »

Batorym nazwano blok przy Alei Zwycięstwa 17 mimo,że ma tyle samo klatek ile budynek obok przy Alei Zwycięstwa 15, czy jest to może związane ze sklepem "Kuba"? :scratch -(nazwa od wyspy :scratch )
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#92

Post autor: LukaszB »

mirza3 pisze:
mieczy pisze:Kaninchenberg - tak ponoć przed wojną nazywano skarpę przy ulicy Nowej.
Czy może to ktoś potwierdzić ? :scratch
Edmund Raduński:

... Opodal, gdzie dziś w parku stoi gmach urzędu ruchu, zbudowano długi dom mieszczący biura kierownictwa budowy. Dom ten po kilkudziesięciu latach zakupił mistrz murarski Wodtke, zużywając materjał ciesielski przy budowie nowego domu na górze króliczej, dawniejszej cegielni miejskiej. (ul. Sambora 21 b.)...

Sambora 21b
Czy aby na pewno królicza góra znajduje się tam? Na profilu fejsbukowym DT napisała do mnie pani, która twierdzi, że Królicza Góra mieściła się w Tczewie na tyłach obecnej szkoły nr 5 i ul. Królowej Jadwigi. W okresie napoleońskim były tam szańce obronne !! Mistrz Wodtke przecież też miał dom przy obecnej ul. Westerplatte 17a, znany z masońskich symboli ?? Ma ktoś mapę, na której jest ta nazwa zaznaczona ??
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#93

Post autor: be-good »

LukaszB pisze:Czy aby na pewno królicza góra znajduje się tam? Na profilu fejsbukowym DT napisała do mnie pani, która twierdzi, że Królicza Góra mieściła się w Tczewie na tyłach obecnej szkoły nr 5 i ul. Królowej Jadwigi. ... Ma ktoś mapę, na której jest ta nazwa zaznaczona ??
Takiej mapy nikt nie ma.
Książka Raduńskiego słabo daje się przeczesywać przy pomocy Googla, ale też mam wrażenie że w obrębie jednej książki autor przypisał tą nazwę dwóm lokalizacjom, w tym - miejscu pomiędzy Jadwigi a SP5.
Jeśli to znajdę to zacytuję tu.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#94

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:Książka Raduńskiego słabo daje się przeczesywać przy pomocy Googla, ale też mam wrażenie że w obrębie jednej książki autor przypisał tą nazwę dwóm lokalizacjom, w tym - miejscu pomiędzy Jadwigi a SP5. Jeśli to znajdę to zacytuję tu.
Nazwa nie jest na tyle oryginalna, aby musiała być przywiązana do jednej lokalizacji. Za moich czasów na skarpie oddzielającej SP5 od kolei biegały króliki. Sprawa jest o tyle ważna, bo nie wiem czy zagadka została rozwiązana i czy wysyłać nagrodę ;)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#95

Post autor: be-good »

Pani posłużyła się tym cytatem z Raduńskiego:
kan.JPG
kan.JPG (130.29 KiB) Przejrzano 1169 razy
kan.JPG
kan.JPG (130.29 KiB) Przejrzano 1169 razy
Źródło: http://pbc.gda.pl/dlibra/doccontent?id=8037&from=FBC, strona 116.

Według mnie nie możesz kwestionować takiej odpowiedzi.

Tak na marginesie - zwróćcie uwagę, że w innym opisie lokalizacji "królicza górka" pisana jest z małej litery - może nie była to (jedynie) nazwa własna, ale po prostu określenie (jednego z wielu) zakrzaczonego, piaszczystego pagórka rozkopanego przez króliki :scratch .
kan2.JPG
kan2.JPG (16.56 KiB) Przejrzano 1166 razy
kan2.JPG
kan2.JPG (16.56 KiB) Przejrzano 1166 razy

kmbmar
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 12
Rejestracja: 15 lip 2011, o 16:17
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#96

Post autor: kmbmar »

LukaszB pisze:Mieszkańcy często nadają własne nazwy budynkom, ulicom, a czasami nawet całym dzielnicom swoich miast. Poszukajmy lokalnych "tczewskich" okresleń topograficznych i spróbujmy rozwikłać skąd się wzięły.
Kanonka - dla niezorientowanych duży plac pomiędzy torami kolejowymi, ul. Wojska Polskiego, Sobieskiego i Warsztatową. Nazwa pochodzi od Kanonen Weg, czyli z niemieckiego "droga armatnia" i swój rodowód wzięła od przemarszu przez ten teren artylerii francuskiej w 1812 roku.
Kto następny?

"Grenca" - (od n. "Grenzen)- rzeczka wpadająca do Wisły przy małym mostku.
"Gemel" - dół, obecnie zasypany i zabudowany - Matejki 2 i 2a oraz Wyspiańskiego 24 i 25
"Piaskula" - tak nazywaliśmy miejsce wybierania piasku w okolicy dzisiejszej ul Świetopełka - nie wiem od czego pochodziła ta nazwa (Pias - od piasku, kula - ????)
"Kiskula" - prawdopodobnie dół, gdzie wyrzucano śmieci - w okolicach "piaskuli"
"Nasz fyrtel" - nasza dzielnica
"Szneka" - okrągłe podwyższenie z ławkami w parku miejskim
Milen (milengraben) - Kanał Młyński

Chodzi mi po głowie temat tczewskich wyrażeń, słów, zdań - np.: "Skocz na ekę po pół funta leberki" - dziadek wysyłał mnie po 25 deko wątrobianki do sklepu na rogu Wybickiego i Matejki.
Może zrobiłby się z tego słownik?!
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#97

Post autor: zet48 »

Mały słowniczek wyrazów i zwrotów już powstał viewtopic.php?p=3706#p3706" onclick="window.open(this.href);return false;
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#98

Post autor: niespokojna66 »

kmbmar pisze: "Szneka" - okrągłe podwyższenie z ławkami w parku miejskim
Hmm, dla mnie szneka , to drożdżówka ;) , mówiono nawet szneka z glancem (lukrem), najlepsze były u Bukowskiego na 1-go Maja :)
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/

kmbmar
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 12
Rejestracja: 15 lip 2011, o 16:17
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#99

Post autor: kmbmar »

niespokojna66 pisze:
kmbmar pisze: "Szneka" - okrągłe podwyższenie z ławkami w parku miejskim
Hmm, dla mnie szneka , to drożdżówka ;) , mówiono nawet szneka z glancem (lukrem), najlepsze były u Bukowskiego na 1-go Maja :)
Dla mnie też!! Rzeczywiście najlepsze były na 1 Maja oraz na rogu Wojska Polskiego i Sobieskiego. "Sznekę" w parku pamięta również moja żona. Tu na pewno nie zachodzi pomyłka. Może tak nazywano to miejsce z powodu kształtu - wtedy szneki były okrągłe. :)
Awatar użytkownika

Bulma
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 610
Rejestracja: 19 lip 2011, o 19:26
Lokalizacja: Dirschau/Landshut
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#100

Post autor: Bulma »

kmbmar pisze:
niespokojna66 pisze:
kmbmar pisze: "Szneka" - okrągłe podwyższenie z ławkami w parku miejskim
Hmm, dla mnie szneka , to drożdżówka ;) , mówiono nawet szneka z glancem (lukrem), najlepsze były u Bukowskiego na 1-go Maja :)
Dla mnie też!! Rzeczywiście najlepsze były na 1 Maja oraz na rogu Wojska Polskiego i Sobieskiego. "Sznekę" w parku pamięta również moja żona. Tu na pewno nie zachodzi pomyłka. Może tak nazywano to miejsce z powodu kształtu - wtedy szneki były okrągłe. :)
Szneka to z niemieckiego Schnecke, czyli ślimak, a więc wszystko co okrągłe i zawiłe można podciągnąć pod tę nazwę ;)
Obrazek
fotka z wiki
ODPOWIEDZ