Pocztówki promujące DT

Awatar użytkownika

Chris
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 334
Rejestracja: 17 lip 2012, o 10:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Kontakt:

Re: Pocztówki promujące DT

#71

Post autor: Chris »

Już wiem na czym polega nieporozumienie. Obaj macie racje i zarazem obaj się mylicie.

Z artykułu przytoczonego przez GS:
Skąd więc zatem pochodzi ów mit? Bierze się on stąd, że posiadając krótszą ogniskową aby objąć w kadrze ten sam obszar, musimy podejść bliżej fotografowanego obiektu, niż przy ogniskowej dłuższej. To oczywiście wpływa na wzajemne relacje obiektów na wynikowym zdjęciu – czyli zmienia perspektywę.
GS, faktycznie, ogniskowa zmienia tylko kąt stożka światła z którego matryca produkuje obraz, tak więc masz rację - nie zmienia się "ścieśnianie" ani "oddalanie" obiektów. I tutaj mylił się Leoncjo.

Natomiast aparat którym zrobiono historyczne zdjęcia miał błonę fotograficzną o wymiarach 36x24mm, czyli znacznie więcej niż rozmiary matryc w nie-pełnoklatkowych DSLRach.

Tak więc aby z tej samej pozycji zrobić zdjęcie obejmujące ten sam stożek światła (o takim samym kącie - czyli objąć tyle samo w kadrze) co w aparacie analogowym należy przybliżyć się do fotografowanego obiektu - patrz cytat który przytoczyłeś. I tutaj racje ma Leoncjo, bo o tyle o ile nie użyjemy lustrzanki pełnoklatkowej lub analogowej uzyskamy crop oryginalnego zdjęcia. Albo zmienimy perspektywę musząc przemieścić się względem obiektu.

Dzięki za Wasze wypowiedzi, bez nich nie dotarłbym do tego jak jest faktycznie :lol:
Awatar użytkownika

leoncjo
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 473
Rejestracja: 15 paź 2011, o 21:14
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Kontakt:

Re: Pocztówki promujące DT

#72

Post autor: leoncjo »

Racja. Stojąc w jednym miejscu i tylko zmieniając ogniskową, perspektywa się nie zmieni. I tu może niejasno coś napisałem.
Ale... Zmieniając położenie i zmieniając ogniskową po to, by obiekt wypełniał tyle kadru, ile chcemy, zmieni się odwzorowanie tego obiektu na zdjęciu. Tak, jak pokazałem na zdjęciu z ulicy Południowej. Niezależnie od tego, czy nazwiemy to pozornym czy niepozornym skracaniem perspektywy.
I o to mi chodzi, że ta współczesna pocztówka powstanie z połączenia: miejsca, z którego robi się zdjęcie (i to będzie najważniejsze), użytej ogniskowej (tu można dać szerzej) i, w przypadku współczesnych cyfrowych aparatów, wielkości matrycy.
Bo, jeśli staniesz w dokładnie w tym samym miejscu, użyjesz tej samej ogniskowej, to w zależności od tego, jaką masz matrycę, uzyskasz szerszy lub węższy kadr. I tu może pojawić się ograniczenie dla większości użytkowników, bo się po prostu szerzej nie da. Wtedy można próbować się odsunąć (pewnie nie zawsze się da), ale to już zmienia perspektywę.
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Pocztówki promujące DT

#73

Post autor: Jadzia »

LukaszB pisze:Pozwolę sobie zakończyć tą w dużej mierze akademicką dyskusję. :friends
Musimy uzyskać bardzo podobne, a nie identyczne ujęcie, wszystko wyjdzie w praniu :)
Ok? :offtopic :nono2 Umówcie się na piwo i obgadajcie męczące was kwestie ;)
Awatar użytkownika

leoncjo
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 473
Rejestracja: 15 paź 2011, o 21:14
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Kontakt:

Re: Pocztówki promujące DT

#74

Post autor: leoncjo »

Mały bonus. Na pewno kojarzycie z filmów (głównie horrorów) efekt wydłużającego się korytarza.
Powstaje on właśnie w połączeniu przemieszczania się kamery i płynnej zmiany ogniskowej.
" onclick="window.open(this.href);return false;

G.S.
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 113
Rejestracja: 26 sie 2012, o 18:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Re: Pocztówki promujące DT

#75

Post autor: G.S. »

Jadzia pisze:Ok? :offtopic :nono2 Umówcie się na piwo i obgadajcie męczące was kwestie ;)
To jest bardzo dobra sugestia, leoncjo, Chris jeśli nadal was to męczy to rzeczywiście spotkanie i rozmowa przy "bro" jest dobrym pomysłem, więc jeśli jesteście zainteresowani to proszę o kontakt na PW. Mnie ta kwestia nadal męczy gdyż mam wrażenie że nie jestem zrozumiany lub niepotrzebnie komplikujecie coś co jest w sumie proste. Do celów dobrego, łatwego złożenia zdjęcia starego i nowego, oba powinny mieć tę samą "geometrię", a to załatwi ten sam punkt widzenia. Wiedza o takich rzeczach jak kąt widzenia, skala odwzorowania, wielkość matrycy/filmu, ogniskowa, jest tu po prostu zbędna. Ktoś musi cyknąć nową fotę z tego samego miejsca co stare byle aparatem i tyle.
słuchacz ciekawych historii
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Pocztówki promujące DT

#76

Post autor: LukaszB »

G.S. pisze:Ktoś musi cyknąć nową fotę z tego samego miejsca co stare byle aparatem i tyle.
:ok Czy 12 maja wstępnie wam pasuje?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Re: Pocztówki promujące DT

#77

Post autor: Cez »

LukaszB pisze: :ok Czy 12 maja wstępnie wam pasuje?
Tego dnia bede w podrozy powrotnej do Tczewa :( Moze tydzien pozniej?
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Pocztówki promujące DT

#78

Post autor: LukaszB »

Wobec braku wyboru pocztówki nr 10 musicie zdać się na mnie 8-)
Prosiłbym o pomoc - narysowania na mapce miejsc skąd wykonano zdjęcie strzelnicy i szpitala św. Wincentego
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Ramses74
Ambasador
Ambasador
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 829
Rejestracja: 26 lut 2011, o 13:56
Lokalizacja: Tczew/Marl
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Pocztówki promujące DT

#79

Post autor: Ramses74 »

LukaszB pisze:Wobec braku wyboru pocztówki nr 10 musicie zdać się na mnie 8-)
Prosiłbym o pomoc - narysowania na mapce miejsc skąd wykonano zdjęcie strzelnicy i szpitala św. Wincentego
Moja propozycja na nr.10 :whistle na tej pocztówce widać parę budowli dzisiaj już nieistniejących. :)
D.W. :)
Załączniki
ul. Gdańska.jpg
ul. Gdańska.jpg (437.71 KiB) Przejrzano 866 razy
ul. Gdańska.jpg
ul. Gdańska.jpg (437.71 KiB) Przejrzano 866 razy
Prawo dżungli,najsilniejszy i najszybszy wygrywa.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Pocztówki promujące DT

#80

Post autor: LukaszB »

Może Kino Wisła ??
kino 1970.jpg
kino 1970.jpg (246.03 KiB) Przejrzano 856 razy
kino 1970.jpg
kino 1970.jpg (246.03 KiB) Przejrzano 856 razy
Ponawiam prośbę o umiejscowienie fotografa wykonującego zdjęcie szpitala św. Wincentego i Strzelnicy, tak jak już to robiliśmy
Obrazek
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ