Powódź w dolinie Motławy

Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2411
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 209 razy
Kontakt:

Powódź w dolinie Motławy

#1

Post autor: zielu »

Latem 1980 lub 1981 roku doszło do powodzi w dolinie Motławy. Wszystko zaczęło się od długich i intensywnych opadów deszczu. Z naporem wody najpierw nie miała sobie poradzić grobla w Młynkach. Masy wody "popłynęły" Szpęgawą w kierunku Jezior Rokickich. Tutejszy przepust nie był dozorowany, więc brakowało kontroli poziomu wody w jeziorach. Grobla "puściła", woda przelała się przez stawy rybne i pomknęła doliną Motławy w kierunku wsi Szpęgawa (gdzie zerwała mostki na drodze wojewódzkiej nr 224) i dalej w stronę drogi krajowej nr 91, sięgając aż po stację kolejową Zajączkowo. DK 91 udało się ochronić workami z piaskiem, więc była przejezdna. Gdzieś koło Rokitek powódź porwała ze sobą koparkę i dwa spychacze kopiące kolejny staw rybny. Ponoć maszyn już nie odnaleziono. Okoliczni mieszkańcy korzystając z okazji, że wraz z wodą ze stawów wypłynęły i ryby (np. karpie i węgorze), chodzili na udane i nie wymagające specjalnego wysiłku połowy.

Tyle dowiedziałem się od rodziny. Zdaję sobie sprawę, że powyższe info pełne jest błędów i nieścisłości, dlatego zapraszam do dyskusji. Na pewno są na naszym forum użytkownicy, którzy doskonale pamiętają wydarzenia sprzed 30 lat. Mam obiecane fotki powodzi i gdy tylko je otrzymam, to wrzucę od razu na forum.
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Powódź w dolinie Motławy

#2

Post autor: be-good »

Według mnie woda zalała też nawierzchnię "jedynki", wydaje mi się że widziałem zdjęcia z zalaną szosą; zniszczony był chyba jeden z mostków w dolinie motławskiej, tam gdzie obecnie przebudowywana jest droga dojazdowa do A1.
Pamiątki pozostałe do dziś to przyczółki po zniszczonym/ zerwanym moście między Zwierzynkiem a Goszynem (postawiono tam krzyż).
W spływających jeziorach woda odsłoniła też ciekawe "fanty", m.in. dłubankę średniowieczną, która trafiła do Muzeum Wisły.
No i jakoś tak liczę że było to przed rokiem 1980 (1978 lub 1979) - zweryfikujesz szybko sam po fotkach, które dostaniesz.
Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Powódź w dolinie Motławy

#3

Post autor: zunia »

To było w 1980 roku. Najpierw przez kilka dni padał silny deszcz, a potem puściła zastawa na jeziorze Rokickim Małym.Pamiętam ludzi zbierających ryby do wiader i grzęznacych w mule. Na stronie 67 http://bip.gmina-tczew.pl/upload/1036/P ... _gmina.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; wspomniane jest to wydarzenie.Poszukam też kilku zdjęć , które ściągnęłam przed laty z wewnętrznej sieci Interbitu.
Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Powódź w dolinie Motławy

#4

Post autor: zunia »

Nie są to moje zdjęcia, ale jak pisałam, znalezione w sieci. Autora nie znam.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Powódź w dolinie Motławy

#5

Post autor: be-good »

Moja pamięć "dopisała" kilka obrazów, ale to i tak jak widać robiło wrażenie.
A to krzyż przy ruinach zerwanego mostu poniżej wiaduktu autostradowego koło Goszyna:
Załączniki
przy zerwanym moście.jpg
przy zerwanym moście.jpg (102.27 KiB) Przejrzano 1225 razy
przy zerwanym moście.jpg
przy zerwanym moście.jpg (102.27 KiB) Przejrzano 1225 razy
ODPOWIEDZ