"Alternatywy 4" i Tczew - zagadka

Awatar użytkownika

Ciotka Idalia
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 398
Rejestracja: 11 mar 2011, o 09:10
Podziękował;: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: "Alternatywy 4" i Tczew - zagadka

#11

Post autor: Ciotka Idalia »

Pierwszą moją myślą było, że może lokatorzy jednego z tczewskich bloków wykazali się inicjatywą podobną do wykorzystania lokomotywy w celu ogrzania mieszkań :lol:
Drugą myślą, to może postać jakiegoś profesora - historyka, jak prof. Dąb-Rozwadowski? :scratch ale mzk podpowiada, że to o polityka chodzi? A jaki to polityk zamieszkiwał blok przy ul. Alternatywy? Tylko tow. Winnicki.... ale to też nie...
Z niecierpliwością czekam na rozwiązanie zagadki :lol:
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: "Alternatywy 4" i Tczew - zagadka

#12

Post autor: LukaszB »

Ciotka Idalia pisze:Pierwszą moją myślą było, że może lokatorzy jednego z tczewskich bloków wykazali się inicjatywą podobną do wykorzystania lokomotywy w celu ogrzania mieszkań :lol:
Tak było viewtopic.php?p=8101#p8101" onclick="window.open(this.href);return false; :)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Autor Tematu
mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: "Alternatywy 4" i Tczew - zagadka

#13

Post autor: mzk »

Szanowni Państwo,

Może podpowiedź, która praktycznie daje rozwiązanie "na tacy".
Powiem tak. Gród Sambora, jak również blok na ul. Alternatywy 4 łączy w pewnym sensie osoba "gospodarza" (domu i miasta). Ułatwić bardziej już nie mogę.
Awatar użytkownika

Ciotka Idalia
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 398
Rejestracja: 11 mar 2011, o 09:10
Podziękował;: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: "Alternatywy 4" i Tczew - zagadka

#14

Post autor: Ciotka Idalia »

o matko jedyna, aż się zasapałam :heat
do głowy przyszło mi jedynie bardzo luźne skojarzenie Stanisława Anioła z Czesławem Glinkowskim. S. Anioł zanim objął zaszczytne stanowisko ciecia, wrrrrróć, GOSPODARZA DOMU, to był Kierownikiem Wydziału Kultury Miejskiego Komitetu PZPR. Natomiast Pan Glinkowski przed objęciem prezydentury był instruktorem komitetu powiatowego PZPR.
Nie wiem czy moje rozumowanie jest właściwe :oops:

Autor Tematu
mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: "Alternatywy 4" i Tczew - zagadka

#15

Post autor: mzk »

Proszę pamiętać, że blok przy ul. Alternatywy 4 miał dwóch gospodarzy. To nie koniecznie musi być bohater wykreowany przez genialnego Romana Wilhelmiego (Stanisław Anioł).
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: "Alternatywy 4" i Tczew - zagadka

#16

Post autor: LukaszB »

Dionizy Cichocki został gospodarzem po Aniele, a wcześniej był burmistrzem Tczewa w latach 1947 - 1949 :lol:

+100 pkt.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Autor Tematu
mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: "Alternatywy 4" i Tczew - zagadka

#17

Post autor: mzk »

Dokładnie. Chodziło o tą zbieżność pomiędzy postacią graną przez Bronisława Pawlika, a burmistrzem grodu Sambora w latach 1947 - 1949 Dionizym Cichockim. Więcej podobieństw pomiędzy obiema postaciami nie było. Może poza jedną. Kreacja Romana Wilhelmiego była tak dobitna, iż niewielu z nas pamięta, że był inny gospodarz bloku przy ul. Alternatywy 4 (postać grana przez Bronisława Pawlika). Trochę podobnie było i z "naszym" Dionizym Cichockim, który pomimo, iż przez prawie dwa lata pełnił funkcję burmistrza Tczewa, praktycznie został zapomniany. Szkoda. Nie był on w żadnym razie osobą pozbawioną wad i win, aczkolwiek jednocześnie był jedną z nielicznych osób naszej władzy próbującej racjonalnie, a nie wyłącznie ideologicznie, podchodzić do rządzenia kilkunastotysięcznym miastem w trudnej powojennej rzeczywistości. W czasach gdy włodarze grodu Sambora byli w zupełnie niedemokratyczny sposób mianowani przez miejscowych komunistów, wybór na burmistrza Dionizego Cichockiego był, jak się wydaje, "najmniejszym złem" w tych pełnych szaleństwa latach.

ps. w lokalnej prasie w niedalekiej przyszłości powinien ukazać się, w ramach przedstawienia sylwetek powojennych burmistrzów Tczewa, krótki opis rządów Dionizego Cichockiego.
Awatar użytkownika

Ciotka Idalia
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 398
Rejestracja: 11 mar 2011, o 09:10
Podziękował;: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: "Alternatywy 4" i Tczew - zagadka

#18

Post autor: Ciotka Idalia »

mzk pisze:Dokładnie. Chodziło o tą zbieżność pomiędzy postacią graną przez Bronisława Pawlika, a burmistrzem grodu Sambora w latach 1947 - 1949 Dionizym Cichockim. Więcej podobieństw pomiędzy obiema postaciami nie było. Może poza jedną. Kreacja Romana Wilhelmiego była tak dobitna, iż niewielu z nas pamięta, że był inny gospodarz bloku przy ul. Alternatywy 4 (postać grana przez Bronisława Pawlika)
o to, to !! Niby wiedziałam, że po Aniele nastał Dionizy Cichocki, ale w serialu poświęcono mu jakieś 2 min. w ostatnim odcinku, więc pomyślałam, że może chodzi o postać bardziej "znaczącą" :lol:
:facepalm
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: "Alternatywy 4" i Tczew - zagadka

#19

Post autor: LukaszB »

Ciotka Idalia pisze: Niby wiedziałam, że po Aniele nastał Dionizy Cichocki, ale w serialu poświęcono mu jakieś 2 min. w ostatnim odcinku, więc pomyślałam, że może chodzi o postać bardziej "znaczącą" :lol: :facepalm
O nie Ciociu! Pan Dionizy pojawiał się w serialu wiele częściej, szczególnie na etapie przyznawania mieszkań. Przypomnę tylko scenę z telewizją, kiedy miał się cieszyć że zdobył przydział, a go nie dostał i kumple w pracy obrazili się, że nie oblewa mieszkania itp. minuta 1:00, 14:05, 26:33 ....
[BBvideo 425,350][/BBvideo]
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Ciotka Idalia
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 398
Rejestracja: 11 mar 2011, o 09:10
Podziękował;: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: "Alternatywy 4" i Tczew - zagadka

#20

Post autor: Ciotka Idalia »

LukaszB pisze:
Ciotka Idalia pisze: Niby wiedziałam, że po Aniele nastał Dionizy Cichocki, ale w serialu poświęcono mu jakieś 2 min. w ostatnim odcinku, więc pomyślałam, że może chodzi o postać bardziej "znaczącą" :lol: :facepalm
O nie Ciociu! Pan Dionizy pojawiał się w serialu wiele częściej, szczególnie na etapie przyznawania mieszkań. Przypomnę tylko scenę z telewizją, kiedy miał się cieszyć że zdobył przydział, a go nie dostał i kumple w pracy obrazili się, że nie oblewa mieszkania itp. minuta 1:00, 14:05, 26:33 ....
No tosz wiem !! Ogólnie pan Cichocki był jednym z głównych bohaterów. Piękna akcja była jak "zamieszkał" w sekretariacie u prezesa spółdzielni w ramach protestu i czasem odbierał telefony i umawiał klientów na spotkania :lol: Chodziło mi o to, że Cichocki został gospodarzem domu na jakieś 2 min. w ostatnim odcinku, więc widzowie nie zdążyli go poznać jako ciecia, wrrrróć, gospodarza domu 8-)

PS uwielbiam ten serial :)
Ostatnio zmieniony 18 lut 2013, o 20:55 przez zielu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawione cytowanie.
ODPOWIEDZ