Hanna Hass

Znani i nieznani tczewianie; ludzie zasłużeni dla miasta i
honorowi obywatele miasta
Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Hanna Hass

#1

Post autor: tomek15 »

Czy ktor wie cos na temat nauczycielki z Tczewa o nazwisku ( prawdopodobie ) Hass ? Pani Hass zginela w okresie pazdziernik/listopad 1939 roku w Starogardzie Gdanskim.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Hanna Hass

#2

Post autor: be-good »

To najprawdopodobniej patronka ulicy w Tczewie, harcerka - nauczycielka Hanna Hass: ipn.gov.pl/download/1/21158/wystawa_min.pdf
Zamordowana przez Niemców po powrocie do miasta z ewakuacji; w rożnych źródłach można znaleźć różne opisy okoliczności jej śmierci.
Starogard w Twoim opisie sugerowałby być może jej egzekucję w Szpęgawsku, choć ja "od zawsze" pamiętam Tczew jako miejsce jej zabicia (koszary około 20 października).
http://mbp.tczew.pl/digitalizacja/harcerze/
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor Tematu
tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Hanna Hass

#3

Post autor: tomek15 »

Super !!!
czy mozesz mi podeslac na maila duzzzzzzzyyyy scan tego zdjecia na maila i podac zrudlo tej fotki ?
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 345 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Hanna Hass

#4

Post autor: niespokojna66 »

O ile dobrze pamiętam , to Liceum Medyczne na ulicy Wodnej (nieistniejące już)nosiło jej imię :scratch
http://nk.pl/#school/70319" onclick="window.open(this.href);return false;
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Hanna Hass

#5

Post autor: be-good »

Źródło jest podane powyżej zdjęcia; nie da się go "nadmuchać" bardziej niż przez kliknięcie ikony prostokąta ze strzałką w dolnym prawym rogu. Oryginał w tczewskiej MBP - o lepszy skan można by prosić Emkę przez PW :) .

Oto wiadomości o Hannie Hass z biuletynu IPN, którego adres podałem w poście powyżej:
HH.JPG
HH.JPG (253.98 KiB) Przejrzano 1473 razy
HH.JPG
HH.JPG (253.98 KiB) Przejrzano 1473 razy
Prawdę mówiąc, wizerunki podane w obu zdjęciach nie bardzo (według mnie) są do siebie podobne...

P.S. Czy masz jakieś informacje/dokumenty o jej śmierci POZA TCZEWEM? To byłaby "duża" wiadomość.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Hanna Hass

#6

Post autor: tomek15 »

Tak mam informacje oraz dokumety zwiazane z okolicznoscia jej smierci oraz tak zginela poza Tczewem !!! Jej smierc jest faktycznie sensacyjna o ile mozna tak przykre wydarzenie nazwac sesacja !!!
Nie zginela w Tczewie jezeli IPN rozpowrzechnia informacje o jej smierci w Tczewskich koszarach lub w lesie Szpegawskim to odwarze sie powiedziec , ze niewiedza nic na ten temat !!! Jedyne co moze byc prawdziwe a co podaje IPN to informacje o ekshumacji jej w Szpegawsku. Cialo HH oraz zamordowanych wraz z nia kobiet postanowiono ukryc gdyz sprawa ta zaczela zataczac WIEEEELKE kregi .... az do Prokuratury Generalnej w Berlinie a nawet wiecej !!!! ....w przebieg sprawy / wydarzenia wtracil sie sam Führer.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Hanna Hass

#7

Post autor: be-good »

Jeśli będziesz miał jakieś "twarde" papiery, prosimy, podziel się z nami.
Do IPN trudno mieć żal, że w tym temacie powiela wersje powtarzane i niekwestionowane powszechnie przez dziesiątki lat po wojnie.

Co do niemieckich/hitlerowskich dochodzeń w sprawie Szpęgawska czytałem gdzieś (ba...-gdzie?), że sami naziści w czasie wojny rozpoczęli dochodzenia w sprawie tamtych egzekucji jako pozasądowych, samowolnych i łamiących nawet ich nazistowskie popaprane i chore zasady...
Awatar użytkownika

Autor Tematu
tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Hanna Hass

#8

Post autor: tomek15 »

Dokumentację odnośnie samej zbrodni mam w domu łącznie z zeznaniami świadków, czekam jeszcze na część dokumentów dotyczących jednego ze sprawców mordu. Dokładna data zgonu HH nie jest niestety znana (mam nadzieję, że tylko chwilowo). Udział w mordzie brało czterech wysokich urzędników funkcyjnych tworzących się władz niemieckich , oraz wysokiej rangi i znany z okresu międzywojennego oficer Wehrmachtu. Kobiety zastrzelono po czym próbowano powiesić je na szelkach od spodni, a że te pękły użyto do tego pasków od spodni. Jedna z rannych kobiet zbiegła z aresztu. Zbiegła kobieta znalazła opiekę i schronienie wśród Niemców i żołnierzy Wehrmachtu. Trzej sprawcy zrzucili całą winę na oficera Wehrmachtu, po czym zostali dyscyplinarnie przeniesieni do innych miejscowości. Oficerowi zarzucono zabójstwo kobiet, za co stanął przed sadem polowym, który go skazał na karę śmierci. Za wstawiennictwem i sprawą Hermana Göringa, oficera przewieziono do Berlina, gdzie miał drugi proces. Sąd skazał oficera na 6 lat ciężkiego wiezienia. Jednak Hitler musiał wyrok uprawomocnić, czego nie uczynił. Kolejne rzeczy, które następowały to degradacja oraz jednostka karna na froncie wschodnim. Zarzut, jaki postawiono w sądzie, to "zabicie wenerycznie chorych i niepełnowartościowych członków społeczeństwa". Sam Keitel domagał się wykonania wyroku śmierci. Do dzisiaj niektóre uczelnie na zachodzie używają tego procesu, jako przykładu z socjologii i używania prawa Rzeszy Niemieckiej w stosunku do podbitych narodu.
A tak naprawdę jest to dużo prostsze ......w tym wszystkim maja znaczenie jedynie trzy proste oraz zawsze powtarzane słowa: bycie w danym miejscu w nieodpowiednim czasie, złe towarzystwo i wódka .... to niedobre powiązanie.
Niebawem będzie można z pewnością coś więcej na ten temat przeczytać.
Ostatnio zmieniony 31 paź 2012, o 00:19 przez Jadzia, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawki ;)
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Hanna Hass

#9

Post autor: Jadzia »

be-good pisze:Starogard w Twoim opisie sugerowałby być może jej egzekucję w Szpęgawsku, choć ja "od zawsze" pamiętam Tczew jako miejsce jej zabicia (koszary około 20 października).
Koszary tak, ale we wrześniu ;) Ciekawa historia, Tomek kontynuuj :ok
HH.jpg
HH.jpg (370.4 KiB) Przejrzano 1423 razy
HH.jpg
HH.jpg (370.4 KiB) Przejrzano 1423 razy
Źródło: J. Golicki "Album tczewski lata 1900-1945. Szkolnictwo i gospodarka Tczewa"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Hanna Hass

#10

Post autor: be-good »

Jadzia pisze: Koszary tak, ale we wrześniu
Jest jasne, że powielamy to, co kiedyś przeczytaliśmy. Dlatego sprawdziwszy wyżej przeze mnie cytowaną publikację IPN dot. m.innymi Hanny Hass napisałem o październiku 1939 roku. Wtedy też Niemcy dokonali w Tczewie egzekucji pelplińskich księży.
Internet wywala w kontekście zabójstwa tczewskiej harcerki różne dane, ale przeważają relacje mówiące o jej śmierci w październiku.
Wiemy wszyscy, co mówił Goebbels o często powtarzanej nieprawdzie (że staje się faktem), dlatego bardzo cieszy mnie, że Tomek15 być może odnalazł dokumenty mogące powiedzieć nam coś więcej o okolicznościach zabójstwa tej zasłużonej tczewskiej harcerki.
ODPOWIEDZ