Galeria zdjęć Stanisława Zaczyńskiego

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.

Autor Tematu
emef
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 9
Rejestracja: 15 lip 2011, o 14:14
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Galeria zdjęć Stanisława Zaczyńskiego

#11

Post autor: emef »

Już na samym początku zaznaczyliśmy (z góry przepraszając za ew. niezgodności), jest to pierwsza wersja bazy - błędy się zdarzają i w miarę wykrywania, przy kolejnej aktualizacji bazy, będziemy je poprawiać. Dotyczy to opisu merytorycznego, niewłaściwych zdjęć nad opisem, jak i samego działania galerii. Jednak nie zawsze są to błędy - proszę jeszcze raz przyjrzeć się zdjęciom opisanym jako Czyżykowo, a przedstawiającymi wiatrak - na dole strony, w uwagach, zamieszczone jest wyjaśnienie, które warto doczytać.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Galeria zdjęć Stanisława Zaczyńskiego

#12

Post autor: LukaszB »

Błędy spowodowane umieszczeniem zdjęć oczywiście się zdarzają, natomiast jak będę miał chwilę to wrzucę uwagi co do opisu zdjęć np. mostów. Dosyć dokładnie możemy je datować i np. zdjęcie opisane jako 1939 - 1945 powinno być opisane np. wrzesień 1939. Im lepiej je opiszemy tym więcej mogą z nich dowiedzieć się mieszkańcy.
PS. Jak stwierdziłem na samym początku chcemy aby zbiory były jak najlepiej opisane

EDIT

Żeby nie być gołosłownym.
Mosty - rząd 2 zdjęcie 6
Opis Dirschau. Neue Weichselbrücke [Tczew. Most nowy] - zgadza się
Data XIX/XX w. - ja bym napisał 1891 (oddanie mostu) - 1926 (rozbiórka bramy wjazdowej)
Obiekty widoczne - Most drogowy od strony Lisewa - błąd - Most kolejowy od strony Tczewa
Zamazanie napisu niemieckiego i wydrukowanie opisy po polsku świadczy, że pocztówka pochodzi z lat 1920 - 1926 lub - gdybym mógł ją dotknąć - jeżeli napisy są wbite na wydrukowanej pocztówce to świadczy, ze powstała przed 1920 rokiem.

następny rząd zdjęcie pierwsze
Data XIX / XX - powinno być 1891 - 1912 (nie są przedłużone)
Opis - Mosty Wiślane + od strony Lisewa

ten sam rząd zdjęcie 5
data 1939-1945 - taka data wprowadza w błąd ponieważ ktoś może sobie pomyśleć, ze mosty tak wyglądały przez 6 lat. Wystarczy wpisać wrzesień 1939 rok
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

mieczyslaw
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 212
Rejestracja: 4 maja 2011, o 19:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Galeria zdjęć Stanisława Zaczyńskiego

#13

Post autor: mieczyslaw »

I ja dorzucę łyżeczkę dziegciu do tej potrawy. Wczoraj wieczorem przeglądając zdjęcia w katalogu Biblioteki Miejskiej, byłem zaskoczony ilością błędów, które pojawiają się głównie w datowaniu zdjęć - najczęściej zbyt "luźnym", czasami wprowadzającym w błąd - jak w przypadku mostów, gdzie jesteśmy w stanie (jak wspomniał Łukasz) z dokładnością do pojedynczych miesięcy określić datę wykonania fotografii - datowaniu, przypisaniu nieodpowiednich miejsc wykonania fotografii, czy też opisom, które nie przystają do tak poważnego przedsięwzięcia - podam kilka przykładów, aby nie być gołosłownym:


Przykład nr1: http://ikov.webd.pl/max.php?q=5347
OPIS: mosty wiślane
DATA: 1939-1945
MIEJSCE: Tczew
OBIEKTY WIDOCZNE: mosty wiślane zniszczone i odbudowane podczas II wojny światowej, Wisła

Na pewno zdjęcie przedstawia most, nie mosty. Czy wiślane i czy w Tczewie? Ja sobie takiego obrazka nie przypominam z żadnego, znanego mi z archiwaliów etapu odbudowy mostów.


Przykład nr 2: http://ikov.webd.pl/max.php?q=2754
OPIS: Kolejka wąskotorowa
DATA: Po 1945
MIEJSCE: Lisewo
AUTOR: Stanisław Zaczyński

Na pewno jest to zdjęcie zrobione w Lisewie, na pewno po 1945 roku, a dlaczego? Jezdnia pokryta jest nawierzchnią asfaltową, na wale stoi słup przesyłowy linii energetycznej, a nie transformator, schody na wale są przed remontem, a obok ścieżki którą ludzie uczęszczają na most jest balustrada.
Wiemy, że budynek transformatora został rozebrany w latach '90-tych XXw., mniej więcej w tym samym czasie naprawiono schody, montując poręcze których na zdjęciu brak, zniknęła balustrada - najprawdopodobniej podczas remontu wiaduktu kolejowego, jezdnia nie jest brukowana - asfalt w Lisewie pojawił się w latach '70-tych? Jeździ jeszcze kolejka - nie będzie to później niż koniec lat 90-tych.


Przykład nr 3: http://ikov.webd.pl/max.php?q=2755
MIEJSCE: Lisewo

Źle oznaczone miejsce! Zdjęcie zostało zrobione w Dąbrowie! Ujęcie od strony Lisewa, zaraz przy wjeździe do wsi. W tle widoczna zabudowa wzdłuż drogi prowadzącej do Boręt (lewa strona zdjęcia, środek).


Przykład nr 4: http://ikov.webd.pl/max.php?q=5333
DATA: XIX/XX w.
OBIEKTY WIDOCZNE: Statek na Wiśle, most wiślany

Na początek datowanie zdjęcia: nie widać przęseł z 1912 roku, widoczny jest most kolejowy, zatem można śmiało stwierdzić, że to okres pomiędzy 1891 rokiem kiedy ukończono budowę mostu kolejowego (Neue Weichsel Brucke), a 1912 - kiedy to przedłożono most na skutek regulacji Dolnej Wisły.
Obiekty widoczne - na pierwszym planie rzeczywiście widzimy statek wiślany, jednak to dość nieprecyzyjne określenie - jest to lodołamacz projektowany na Wisłę - jego plany można znaleźć tu: http://architekturmuseum.ub.tu-berlin.d ... 6&res=1000, a wiedza o czasie, kiedy te jednostki budowano pozwoliłaby dodatkowo zawęzić czas wykonania fotografii - tu inne znane forumowiczom zdjęcie wiślanego "statku": http://www.zegluga.info/displayimage.ph ... =225&pos=6


Przykład nr 5: http://ikov.webd.pl/max.php?q=2464
OPIS: Statek na Wiśle

Nazwa statku na zdjęciu: Frederic Chopin - armator niemiecki na początku lat dwutysięcznych chciał nim pływać do Warszawy, niestety ze względu na warunki żeglugi, tj. nieżeglowna Wisła skrócił trasę rejsów do Płocka, aż w końcu w ogóle statek zniknął z Wisły - za płytko, a szkoda (http://www.zegluga.wroclaw.pl/news.php?readmore=1124)


Przykład nr 6: http://ikov.webd.pl/max.php?q=38
DATA: 1939-1945

Datowanie tego zdjęcia w taki sposób to wręcz ignorancja. Wyraźnie widać, że mosty są "świeżo" wysadzone. Skoro w tle pracuje dźwig sprzątający koryto rzeki, nie widać jeszcze by rozpoczęto budowę tymczasowej przeprawy dla kolei, a przęsła starego mostu wciąż leżą w nurcie, śmiało można zaryzykować, że zdjęcie wykonano w pierwszych dniach września 1939 roku.

Myślę, że pokazywanie większej ilości przykładów nie ma tutaj sensu. Warto by pomyśleć jak uniknąć dalszej kompromitacji, szczególnie że takie medium jak internet jest doskonałe w powielaniu błędów i przekazywaniu ich dalej.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Galeria zdjęć Stanisława Zaczyńskiego

#14

Post autor: LukaszB »

Dzisiaj rozmawiałem z prezydentem Drewą. Biblioteka powoli otwiera przed nami drzwi. Możemy wybrać zdjęcia umieszczone już na stronie i ich kopie cyfrowe umieścimy na Dawnym Tczewie ::dawnytczew Następne w kolejce są zdjęcia p. Zaczyńskiego budynków z lat 60/70, które pomogą nam przy akcjach ochrony zabytków. ::dawnytczew
Podsyłajcie propozycje zdjęć które mają się u nas pojawić
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Galeria zdjęć Stanisława Zaczyńskiego

#15

Post autor: Michał »

A ja się wyłamię z tego głosu krytyki. A nawet powiem więcej, jest mi trochę wstyd, za powyższe głosy.

Cieszę się bardzo, że dzięki kolejnym inicjatywom digitalizacyjnym tczewska MBP utrzymuje swoją pozycję jednej z najlepszych bibliotek samorządowych w naszym województwie. Świetnie wiem, że zamieszczanie kolejnych zbiorów wymaga olbrzymiej pracy, w której sama „cyfryzacja” to najmniejszy problem. Nie wiem o co ci Łukaszu chodzi z owym „za darmo”, bo ten projekt pracownicy biblioteki przeprowadzili chyba w ramach swoich obowiązków służbowych i nikt im specjalnie za to nie płacił (chyba, ze czegoś nie wiem). Więc chwała im za ten kolejny kawał dobrej roboty i jest przykro, że miast to docenić, choćby jednym słowem, to najpierw krytykujemy.

Zaś co do owej krytyki to prosiłbym o zwrócenie uwagi, że większość wypowiadających się tutaj osób nie do końca chyba się zorientowała z czym ma do czynienia.

Jak dobrze widzę i czytam, to Biblioteka zdigitalizowała kolekcję materiałów należących do Stanisława Zaczyńskiego i przez niego opracowanych. I zrobiła to profesjonalnie przytaczając ORYGINALNE opisy zdjęć i pocztówek. Tak jak abecadło archiwalistyczne nakazuje.

Możemy tutaj co najwyżej stwierdzić, że przez to, że błędne nazwy są prostowane dopiero w uwagach na samym dole, to ewentualnie, mniej uważnego czytelnika może pozostawić w błędzie. Ale to już kwestia techniczna, którą pewnie łatwo można poprawić, a nie powód do „wieszania psów” na wydawcach.

Wiem, że dla niektórych to obrazoburcze, ale dla mnie historyczną wartość mają nie tylko same widoki na tych zdjęciach, ale również takie, a nie inne opisy Pana Stanisława. Niektóre to pewnie zwykłe przeoczenia, ale inne są mocno zastanawiające.

Na wielu z tych zdjęć jest mnóstwo niuansów nie opisanych, czy sprecyzowanych przez ich autora, ale przecież nie każdy wróbel musi być w tytule zdjęcia.

Może to być zresztą świetne wyjście do dyskusji choćby u nas na forum pt.: Szukamy smaczków i szczegółów w kolekcji Stanisława Zaczyńskiego. Tylko zróbmy to porządnie, a nie rzucając uwagi od Sasa do Lasa, z których wyłania się obraz, że świetnie zdigitalizowana kolekcja jawi się jak jakiś bubel zrobiony przez amatorów.

Jak napotkamy faktyczny, poważny błąd merytoryczny to chyba najsensowniej (i najgrzeczniej) jest posłanie privem uwagi autorowi digitalizacji, by to poprawił.

Oby inne dostępne w sieci kolekcje (także te na naszym portalu) miały poziom zbioru MBP!

Pozdrawiam

Nieco zasmucony
Michał
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Galeria zdjęć Stanisława Zaczyńskiego

#16

Post autor: LukaszB »

Michale nie znasz do końca zawiłych losów tych zbiorów więc dlatego masz takie, a nie inne zdanie na ten temat.

Od roku walczę mając wszelkie możliwe zgody byłego (Pan Zaczyński) i obecnego (Urząd Miejski) właściciela zbiorów o ich udostępnianie. Zgłaszałem, że Dawny Tczew może całkowicie za darmo je skanować i opisywać w siedzibie biblioteki. Wszystkie nasze prośby zostały odrzucone. Do projektu została zatrudniona osoba na umowę - zlecenie.

Zgodzisz się ze mną, że po tak długim czasie oczekiwania wobec digitalizacji były ogromne. Spodziewaliśmy się "uczty" a niestety jest doprawiona sporą dawką goryczą. Nie mówię o sprawach technicznych, sam wiem jak sprawy związane z internetem potrafią się komplikować. Zgodzę się z Tobą, że oryginalne opisy p. Stanisława mają wartość samą w sobie, ale warto do każdego z nich dopisać rzeczywistą lokalizację jeżeli jest inna.

Może i tak jest, że "dzięki kolejnym inicjatywom digitalizacyjnym tczewska MBP utrzymuje swoją pozycję jednej z najlepszych bibliotek samorządowych w naszym województwie", ale jeżeli chodzi o otwartość na partnerską współprace moim zdaniem jest zupełnie odwrotnie. Za wzór mogę postawić poważne instytucje jak APG i NAC, gdzie czekają na takie inicjatywy jak nasza.

Skoro informacja i zaproszenie do przeglądania zbiorów pojawiło się na portalu, na portalu również odpowiadamy.

Jeżeli masz uwagi co do poziomu zbiorów na stronie dawnytczew.pl będę szczerze wdzięczny za wszelkie uwagi. Wszystko można poprawić.

Na końcu chciałbym powiedzieć o rzeczy, którą uważam za nasz mały sukces. Dzięki wielu rozmowom, w tym z prezydentem, udało osiągnąć się zmianę pierwotnej koncepcji udostępnienia zbiorów po całkowitym ich skatalogowaniu. Oszczędziliśmy dzięki temu wiele miesięcy oczekiwań.

PS. Wydaje mi się, że przy takich okazjach ujawnia się brak współpracy między instytucjami i organizacjami zajmującymi się historią miasta. Mam wrażenie, że cztery podmioty w nią zaangażowane podążają każdy w swoim kierunku. Nie jesteśmy żadną konkurencją, mamy wspólne cele, choć podążamy często innymi drogami. Może to jest dobry temat na następny Kociewski Klub Dyskusyjny?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Galeria zdjęć Stanisława Zaczyńskiego

#17

Post autor: Michał »

Coś tam jednak Łukaszu chyba wiem na ten temat, bo z tego co wiem, to nikt specjalnie „na umowę o dzieło” zatrudniony tylko i wyłącznie na potrzeby tej digitalizacji nie był. Nie mam wiedzy, czy Twoja oferta, którą tutaj przypominasz, z perspektywy biblioteki była aż taka hojna, bo z jakiegoś powodu została odrzucona, a nie podejrzewam władz biblioteki o jakąś wyjątkową złośliwość akurat w tej sprawie. Instytucje publiczne często mają punkt widzenia inny niż prywatne, czy społeczne podmioty i tak było, jest i pewnie będzie.

Nie mniej to akurat nie jest głównym wątkiem mojego zasmucenia! Co by się nie działo przedtem, to dziś dzięki Bibliotece możemy sobie oglądać dobrze opracowaną część zbiorów Stanisława Zaczyńskiego. I niestety miast merytorycznej oceny doczekały się tylko typowego „marudzenia”, które w dużej mierze wynika z niedokładnego zapoznania się z opisami tychże zdjęć i chyba nie do końca pełnej świadomości tego, co takiego zostało upublicznione.


Takie opracowania zawsze wymagają sensownej i dokładnej krytyki, bo nie sposób, przy przerabianiu takiej ilości materiału ustrzec się od błędów, czy zwykłych omyłek. I czy to robić będzie Łukasz, Michał, czy pracownik biblioteki, to tego się „nie przeskoczy”.

Ale, albo będziemy się wzajemnie szanować i dbać o to, by sobie w takich sprawach pomagać, albo to się skończy złośliwym, publicznym, wytykaniem braku przecinków w przypisie. Tutaj niestety i piszę to z całą świadomością, do czynienia z merytoryczną krytyką mieliśmy tylko w minimalnym stopniu. Chcesz, czy nie, ale ja też czuję się częścią Dawnego Tczewa, i właśnie w tym poczuciu jeszcze raz, w imieniu swoim i pewnie jeszcze wielu innych, którzy korzystać będą z tych zbiorów, wyrażam za tą pracę pracownikom MBP podziękowania i wyrazy uznania. Swoje ewentualne krytyczne, merytoryczne uwagi przekaże prywatnie pracownikom biblioteki, zaś publicznie chętnie podyskutuje na temat ich dokładniejszej datacji, tudzież różnorakich szczegółów w nich ukrytych.


Co do moich uwag, co do różnych, interesujących mnie inicjatyw Dawnego Tczewa, to przecież ich nie brakuje. :lol: I choć odzew wobec niektórych odbiega od moich oczekiwań, to jestem już na tyle starym członkiem wirtualnej rzeczywistości, że nie piszę ich tylko po to, by mieć jak najwięcej, przysłowiowych znaczków „lubię to”, ale jedynie po to by wyrazić swoje zdanie, z którym nikt nie ma obowiązku się zgadzać.

Zatem Łukaszu, życząc powodzenia w szybszym i sprawniejszym digitalizowaniu pozostałych zbiorów Pana Zaczyńskiego, apeluję o sensowny umiar w ocenie tych na stronie MBP.

Zaś co do ps.

Jako ZKP mamy dobre, niekiedy wręcz wzorowe stosunki z tczewskimi „branżowymi” instytucjami i organzacjami, z którymi szerzej współpracujemy, z MBP i Fabryką Sztuk na czele. Gorzej jest z różnej maści urzędami, ale to akurat taka specyfika (zresztą mając porównanie z tymi spoza Tczewa, to tutaj także nie ma co za bardzo narzekać).

Liderów Dawnego Tczewa zapraszamy na różne oficjalne i kameralne spotkania, które w naszej ocenie są także interesujące dla nich. Oferowaliśmy naszą pomoc też w kilku konkretnych sprawach, jak choćby w kwestii opisu szlaków, gdzie odzewu szerszego nie było, ale to też rzecz normalna, bo każdy ma święte prawo robić różne rzeczy po swojemu. Nie dość tego, w najbliższym czasie się odezwiemy z propozycją konkretnego współdziałania w pewnej jesiennej imprezie, której właśnie precyzujemy szczegoły. Czy podbne podejście jest także z drugiej strony, to ocenić mogą jedynie sami liderzy DT. Wybitnej konkurencyjności ja tutaj akurat z Dawnym Tczewem nie czuję, choć czasem można się takimi sprawami, jak ta dzisiejsza zirytować (choć może jedynie dlatego, że mnie, jako obywatela gminy wiejskiej, zawsze o wiele bardziej interesowały i interesują sprawy ogólnokociewskie niż jedynie miejskie).

Na pewno kwestia głębszej współpracy to ciekawy temat na dyskusję w ramak KaKaDu. Przemyślimy sprawę!
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Galeria zdjęć Stanisława Zaczyńskiego

#18

Post autor: LukaszB »

Michale uwierz mi, że nasze oferty były złożone na piśmie wiec w każdej chwili mogę je udostępnić. Mógłbym również przytoczyć jakie biblioteka stawiała nam wymagania (też mam wszystko na piśmie) po których spełnieniu okazywało się że i tak nic nie dostaniemy. Całość korespondencji przekazałem prezydentowi Drewie i tylko dzięki jego interwencji ( co prawda po wielu miesiącach) drzwi do zbiorów MBP zostały nam uchylone.

Co do współpracy np. z Fabryką Sztuk uważa ją za modelową. My ogłaszamy informacje o ich imprezach, nie tylko na naszej stronie, ale również podczas rozmów z mediami (np. ostatnio w Radiu Gdańsk) a Fabryka dała nam pełen dostęp do swoich zbiorów. Dobrze też dogadujemy się z urzędami, może dlatego że mamy małe rządania ;)

Co to błędów, właśnie tego chcieliśmy uniknąć! Gdyby tylko kilka(naście) mądrych głów mogło je opisać przed publikacją.....

Co do kwestii szlaków była ona szeroko omawiana na forum i każdy użytkownik, a z ZKP jest ich u nas kilku, mógł wnieść uwagi. Jeden z nich został stworzony przez emkę wiec nie bardzo rozumiem, kiedy odrzuciliśmy ofertę współpracy :scratch

Nie twórzmy wrażanie, że my mamy problem z pracownikami MBP! Chodzi niestety o odrzucanie naszych próśb, a wiadomo że oni nie mają na to wpływu.
Z naszej strony wspieraliśmy MBP w możliwy przez nas sposób np. przy wystawie zabytkowych przedmiotów.

Proponowany temat następnego spotkania KKD zarysował się podczas dyskusji o portalach miłośniczych - Muzeum Tczewa, a wiadomo, ze do tego potrzebne jest współdziałanie wszystkich instytucji i organizacji...
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Galeria zdjęć Stanisława Zaczyńskiego

#19

Post autor: Michał »

Łukaszu nie za bardzo jest sens ciągnąć tutaj wątek Łukasz Brządkowski vs. Miejska Biblioteka Publiczna, bo po pierwsze ja tu ani stroną żadną nie jestem, ani wiedzy pełnej nie mam. Nie musisz mi niczego udowadniać, wierzę Ci na słowo. Tak jak wierzę, że ze strony MBP nie było złej woli w tej sprawie, bo dlaczego miała by być?


Zwracam Ci jedynie uwagę, że w tym tutaj wątku jesteś nad wyraz niekonsekwentny, bo przecież MBP to nie jest jakiś mityczny byt, ale znani nam dobrze (i co więcej udzielający się na tym forum) konkretni pracownicy i jak mówisz o jakichś „zamkniętych drzwiach”, czy dość pochopnie krytykujesz owoce tej digitalizacji, to wysuwasz zarzuty właśnie pod ich adresem. Bo nie sądzę by tam wszystko osobiście robiła jakaś nieokreślona dyrekcja tej placówki, która jest tutaj wszystkiemu winna. Stąd też mój głos i moja ocena toczonej w tym wątku dyskusji.

I nawet jak masz prawo czuć jakieś rozżalenie, irytację, czy złość, tym, że MBP zdigitalizowało to sama i dopiero teraz, to w niczym to nie usprawiedliwia niemerytorycznego marudzenia na pokazaną nam kolekcję. To i właśnie to jest sednem moich uwag i mam głęboka nadzieję, że takie sytuacje przy komentowaniu merytorycznej i owocnej pracy innych nie będą miały miejsca. W mojej skromnej ocenie w taki sposób się tego po prostu nie robi i tyle.

Nie chcę tutaj rozkładać tej sytuacji na czynniki pierwsze, ale wydaje mi się że zwłaszcza portalowi Dawny Tczew, który cyfrowymi zbiorami stoi, zależeć powinno najbardziej by ocena tego rodzaju działań była zawsze spokojna, merytoryczna i robiona z szacunkiem dla tych, którzy są jej twórcami.


Natomiast co do współpracy, to chyba się nie rozumiemy.

Ja może jestem wychowankiem dawnej szkoły, ale tkwię w przekonaniu, że dialog polega na wymianie komunikatów dwóch stron, a nie jedynie na wystosowywaniu apeli. Gdy ogłosiłeś propozycję opisania szlaków to napisałem, że posiadamy opracowanie tych, po których oprowadzaliśmy onegdaj tczewian i warto byście się zorientowali w tym co już mamy. Odpisałeś, że fakt ,warto porównać i wymiana komunikatów na tym się skończyła. Żadnej konkretnej odpowiedzi nie uzyskałem. Ja tam nie lubię się narzucać, więc się dalej w tej sprawie nie napraszałem. A, że owe opracowania mojego autorstwa nie były to ich po świecie nie rozsyłałem.

Współpracą nazwać jest to niezmiernie trudno.


Ja na tym forum (podobnie jak i wielu członków ZKP) udzielam się jako osoba prywatna Michał, a nie jako jakakolwiek instytucja. To, że pisze tu posty, komentuję itp. itd., jest moją osobistą aktywnością, jako członka tego forum, a nie współpracą Portalu Dawny Tczew ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim. Nikt mi do tego w moim stowarzyszeniu mandatu nie dał. Warto o tym pamiętać, bo fizyczną niemożliwością jest bym śledził wszelakie tutejsze wątki i się zastanawiał co pięć minut, czy ZKP może tutaj w czymś pomóc, czy nie i zasypywać moderatorów listą propozycji.

Z naszej regionalnej perspektywy ZKP, Dawny Tczew prowadzi działania w dość wąskim zakresie naszych zainteresowań. Dlatego też nie zaśmiecamy portalu zaproszeniami na Zjazdy Kaszubów do Gdańska, czy turnieje piłki nożnej do Garczyna, czy koncerty chórów w Sulęczynie, a jedynie zamieszczamy te, które mogą zainteresować forumowiczów. Jak mamy jakiś pomysł w którym widzimy merytoryczny udział liderów DT, to się odzywamy z konkretną propozycją, jak choćby to było w przypadku Kociewskiego Klubu Dyskusyjnego w początku roku. Tak też wygląda nasza współpraca z innymi podmiotami. Elektronicznie, osobiście, czy przez umyślnych posłańców składa się, lub otrzymuje, konkretne propozycje i się do nich ustosunkowuje. Z jednych wychodzą potem ciekawe rzeczy, inne giną w pomroce dziejów.

Ogólne apele kierowane na forum traktuje jako kierowane do mnie osobiście, a nie do Zrzeszenia, bo przyjmując taką perspektywę, to bym co tydzień musiał zwoływać spotkanie zarządu byśmy zastanawiali się nad zaangażowaniem w kolejną inicjatywę ogłaszaną na tym czy innym portalu regionalnym (a ja sam aktywnie obecny jestem na co najmniej czterech). Nie mam wątpliwości, że jak będziecie mieli konkretną sprawę do Zrzeszenia, to pod adresem tegoż taka propozycja padnie.

Tak samo tutaj w tym wątku wypowiadam się jako członek społeczności Dawnego Tczewa, a nie jako lider tczewskiego ZKP. A jak owo ZKP wspominam to jedynie w odpowiedzi na Twoje pytanie o stan współpracy organizacji w Tczewie.

Na koniec tego OT zaś powtórzę jedynie to, o czym pisałem w ubiegłym roku przy okazji tychże szlaków. Wiele spraw i inicjatyw poruszanych na tym portalu ma w naszym mieście bogatą historię. Warto, gdy się chcemy jakimś tematem konkretnie zająć, zorientować się, właśnie wśród owych instytucji i organizacji, co one w tym temacie robią lub robiły. Z różnych obiektywnych przyczyn samo zamieszczenie apelu na stronie, czy forum tego nigdy nie zastąpi. Czasem może to szalenie ułatwić własne działania. O czym z własnego doświadczenia piszę.

Pozdrawiam

Michał
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Galeria zdjęć Stanisława Zaczyńskiego

#20

Post autor: LukaszB »

Michale żebyśmy nie przedłużali dyskusji tylko dwie sprawy. Nie pisz że pracownicy MBP odmawiali nam czegokolwiek bo to nieprawda. Jest w bibliotece osoba zarządzająca tą instytucją i tylko ona podejmuje decyzje o udostępnieniu lub nie. Nawet jeżeli zbiory do niej formalnie nie należą. Jestem rozżalony najbardziej przez sposób w jaki to się odbyło, ale to tylko moje smutne doświadczenie.

Co do szlaków. O ile mnie pamieć nie myli to zapytałem czy macie je w wersji drukowanej, usłyszałem, że jest jakieś ksero. Ja też nie lubię się narzucać ;)
Nie mam poczucia, że w tym projekcie kopiujemy kogoś, (za wyjątkiem szlaku sławnych tczewian) nie korzystaliśmy z gotowych opisów. Oczywiście ktoś kiedyś mógł już podobną trasą chodzić, ale ja nic o tym nie wiem. Wyciągnijmy z tego wniosek, jeżeli rozmawiamy o wspólnych inicjatywach Dawnego Tczewa i ZKP (bo szlaki były stworzone przez waszą organizację?) to musimy być bardziej konkretni.

Wracając do meritum

Przejrzyjmy po kolei fotki, jest tego dużo więc pracujmy etapami po strona po stronie. Wrzucajcie swoje propozycję opisu poszczególnych zdjęć
http://fotoalbum.mbp.tczew.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
1 -
opis Tczew. Widok ogólny - ok.
data XIX/XX w - jest ratusz więc przed 1916, jest poczta więc po 1905, jeżeli ktoś zauważy dobudowane skrzydło dawnego Cedu to mamy po 1911 jeżeli go nie ma to przed
obiekty widoczne - Obecne Muzeum Wisły, Fara św. Krzyża, kościół pw. św. Stanisława Kostki, obecne Centrum Edukacji Dorosłych, mosty wiślane - zmieniłbym CED bo został zlikwidowany (dawne Gimnazjum Żeńskie), dodał Fabrykę Sztuk i Ratusz
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ