Poszukiwane informacje o strajku szkolnym w Tczewie


Autor Tematu
mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 392
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Poszukiwane informacje o strajku szkolnym w Tczewie

#1

Post autor: mzk »

Szanowni Forumowicze!

Chciałbym zwrocić się do członków i sympatykow Forum posiadających wśród członków swoich rodzin świadków pierwszego dziesięciolecia po zakończeniu II wojny światowej, a także materialy z tamtego okresu w swoich domowych archiwach, z prośbą o pomoc. Poszukuję wszelkich informacji o strajku szkolnym w Tczewie w maju 1946 r. Wydarzeniu dzisiaj praktycznie zapomnianym. Każda informacja jest na wagę zlota.
Wszytskie osoby, które moga pomoc mi w opsianiu tych niezwykłych wydarzeń proszę o kontakt mailowy [na adres mz.klodzinski@gmail.com], bądź za pośrednictwem Forum.

Gdańsk, 19.04.2012
z poważaniem,
Marcin Kłodziński

Autor Tematu
mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 392
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Re: Poszukiwane informacje o strajku szkolnym w Tczewie

#2

Post autor: mzk »

W ramach przypomnienia swojej prośby [jak wyżej].
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Poszukiwane informacje o strajku szkolnym w Tczewie

#3

Post autor: zet48 »

Nie wiem czy to pomoże ale słyszałem że jedyną szkołą uczestniczącą w pochodzie 1-majowym było Państwowe Gimnazjum Mechaniczne w Tczewie ...to że tylko jedna szkoła uczestniczyła w pochodzie mogło być wynikiem opisywanego tu strajku lub tym że pozostałe szkoły nie były jeszcze wystarczająco przygotowane po świeżo zakończonej wojnie.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

Autor Tematu
mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 392
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Re: Poszukiwane informacje o strajku szkolnym w Tczewie

#4

Post autor: mzk »

Podłoże strajku jest nam znane. Była to odpowiedź tczewskich uczniów na tzw. wydarzenia krakowskie (spacyfikowanie przez aparat bezpieczeństwa manifestacji poparcia dla Stanisława Mikołajczyka, zorganizowanego przez krakowskich studentów i uczniów szkół średnich)
ODPOWIEDZ