Tczewskie nazwy

Awatar użytkownika

Łukasz
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 314
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:46
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#21

Post autor: Łukasz »

Mój teść twierdzi, że spoconego ostatni raz widział na jakimś złomowcu w Tczewie kilka lat temu, ciekawe czy to prawda ??
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#22

Post autor: LukaszB »

Łukasz pisze:Mój teść twierdzi, że spoconego ostatni raz widział na jakimś złomowcu w Tczewie kilka lat temu, ciekawe czy to prawda ??
O ile dobrze pamiętam został zwieziony na bazę ZUK przy Czatkowskiej, ale tam tez nie zaznał spokoju. Ktoś go przewrócił, a po upadku nie nadawał się do niczego, wiec możliwe że wylądował na złomie.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#23

Post autor: zet48 »

Jest sporo zdjęć i projekt całego pomnika ...dlaczego nie odtworzono figury :nea
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

gociewiak
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 77
Rejestracja: 31 sty 2011, o 21:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#24

Post autor: gociewiak »

Mam jeszcze jedną starą nazwę funkcjonującą na terenie miasta .
Kto mi odpowie co to był "Pędel lub Pendel " nie wiem jak to powinno się pisać . Lecz taka nazwa funkcjonowała bardzo długo w Tczewie .
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#25

Post autor: be-good »

gociewiak pisze:Mam jeszcze jedną starą nazwę funkcjonującą na terenie miasta .
Kto mi odpowie co to był "Pędel lub Pendel " nie wiem jak to powinno się pisać . Lecz taka nazwa funkcjonowała bardzo długo w Tczewie .
Pendel to z niemieckiego wahadło = pociąg jeżdżący wahadłowo. Pod tym linkiem masz odpowiedź a nawet ilustrację:
http://www.tczew-w-obrazach.pl/pierwszego.htm
Awatar użytkownika

mieczy
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 591
Rejestracja: 5 mar 2011, o 12:35
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 223 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#26

Post autor: mieczy »

LukaszB pisze:kozenviertel - nazwa to hybryda polsko - niemiecka. Koza (po niemiecku powinno być Ziege) i ćwiartka (ćwierć). Prawdopodobnie teren osiedla służył do wypasu kuz lub okoliczni mieszkańcy hodowali je w znacznej liczbie (albo jedno i drugie)
Słowo "viertel" to także "dzielnica". Mieszkały tam rodziny kolejarzy. Pracownikom koleji dzierżawiono tereny przy torach. Również zarośnięte skarpy, które nadawały się do wypasu kóz. Kolej miała czysty, nie zarośniety teren przy torowiskach, a rodziny dodatkowy zysk w postaci mleka itp.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#27

Post autor: LukaszB »

mieczy pisze:
LukaszB pisze:kozenviertel - nazwa to hybryda polsko - niemiecka. Koza (po niemiecku powinno być Ziege) i ćwiartka (ćwierć). Prawdopodobnie teren osiedla służył do wypasu kuz lub okoliczni mieszkańcy hodowali je w znacznej liczbie (albo jedno i drugie)
Słowo "viertel" to także "dzielnica". Mieszkały tam rodziny kolejarzy. Pracownikom koleji dzierżawiono tereny przy torach. Również zarośnięte skarpy, które nadawały się do wypasu kóz. Kolej miała czysty, nie zarośniety teren przy torowiskach, a rodziny dodatkowy zysk w postaci mleka itp.
W tym sensie to pisałem. W dwudziestoleciu międzywojennym na kozę mówiło się "krowa dla ubogich" i rzeczywiście to zwierzę ma bardzo małe wymagania żywieniowe, a daje pożywne mleko. Zapominamy, że podstawowym pożywieniem był wtedy chleb ze smalcem, więc ludzie uzupełniali dietę czym się dało.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#28

Post autor: Jadzia »

A Szklane Domy? Wzięły się od sąsiedztwa z ul. Żeromskiego?
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#29

Post autor: LukaszB »

Jadzia pisze:A Szklane Domy? Wzięły się od sąsiedztwa z ul. Żeromskiego?
Dokładnie tak;)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

karas79
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 46
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:54
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#30

Post autor: karas79 »

No moze to nie Tczew, ale rzut kamieniem - Złodziejowo. Skąd taka nazwa? Czyżby z zazdrości?
ODPOWIEDZ