Lotnictwo w Tczewie

Awatar użytkownika

Autor Tematu
zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Lotnictwo w Tczewie

#1

Post autor: zunia »

Informacje o wydarzeniu, które opisuję, zaczerpnęłam z forum lotnictwo.net.pl (krzysiek56) i Marienburg.pl (Kolekcjoner) . Nie dotarłam do żadnych źródeł, które by je potwierdziły.

Pierwsze lotnisko powstało w Malborku ok. 1910 r. Znajdowało się przy obecnych ulicach Portowej i Sportowej. W dniu 8 września 1912 r. z tego lotniska wykonano pierwszy w historii poczty Rzeszy ( także malborskiej) lot pocztowy. Samolot wystartował z Malborka, a wylądował w Tczewie.
Pilotował pilot 2 Eskadry stacjonującej w koszarach w Malborku na Piaskach. Samolotem przewieziono ok. 90 przesyłek pocztowych. Podobno przesyłki te należą do największych rarytasów filatelistycznych w kategorii zbiorów lotniczych.

Wydarzenie to przedstawiono na kartce okolicznościowej.
Załączniki
lot Malbork Tczew.jpg
Specjalna kartka wydana z okazji lotu, przewieziona samolotem. Znajduje się na niej okolicznościowy stempel. Zdjęcie z forum Marienburg.
lot Malbork Tczew.jpg (136.89 KiB) Przejrzano 2089 razy
Specjalna kartka wydana z okazji lotu, przewieziona samolotem. Znajduje się na niej okolicznościowy stempel. Zdjęcie z forum Marienburg.
Specjalna kartka wydana z okazji lotu, przewieziona samolotem. Znajduje się na niej okolicznościowy stempel. Zdjęcie z forum Marienburg.
lot Malbork Tczew.jpg (136.89 KiB) Przejrzano 2089 razy
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Lotnictwo w Tczewie

#2

Post autor: zielu »

Czy wiadomo, gdzie w Tczewie wylądował ten samolot?
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lotnictwo w Tczewie

#3

Post autor: be-good »

Wiem, że Wikipedia to nie wyrocznia, ale piszą tam, że pierwszy lot pocztowy poczty niemieckiej odbył się 19 maja 1912 z Mannheim do Heidelbergu... :scratch

Patrz: http://de.wikipedia.org/wiki/Luftpost

"...am 19. Mai 1912, fand der erste offizielle Postflug der Deutschen Reichspost zwischen Mannheim und Heidelberg statt. "

Zobacz w swoim źródle, mogło chodzić tam o pierwszy lot pocztowy w Prusach Zachodnich(?), co byłoby i tak wielkim wydarzeniem.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Lotnictwo w Tczewie

#4

Post autor: zet48 »

Może korzystali z późniejszego wojskowego lotniska na Górkach?
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lotnictwo w Tczewie

#5

Post autor: be-good »

Faktycznie na południe od folwarku na Górkach...

(patrz: viewtopic.php?p=6573#p6573 ),

Obrazek

... Polacy według opracowań o Wrześniu 1939, które czytałem, mieli lotnisko polowe. Nawet coś mi świta o kursach szybowcowych dla młodzieży gdzieś pod Tczewem - ale nie pamiętam skąd to miałbym wiedzieć... :nea :scratch

Przy czasie przejazdu pociągu z Malborka do Tczewa około 20 minut (już wówczas!) oszczędność czasu przy locie pocztowego samolotu z Piasków Malborskich na nasze Górki nie wydaje się realna :scratch (?) - Mogła to być raczej akcja nastawiona na jej spektakularność...

A że sto lat temu latano z Tczewa, nawet nad pole podobno największej co do ilości ofiar "jednorazowej" bitwy w historii ludzkości (Tannenberg), patrz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Tannenbergiem
mógłby potwierdzić ten link: http://samilitaryhistory.org/vol083jm.html

Piszą tam, że Tczew był w tamtych dniach (koniec sierpnia 1914) "the new temporary H.Q. of Flieger-Bataillon No.2" - nową, tymczasową siedzibą dowództwa Drugiego Batalionu Lotnictwa. Patrz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Flieger_Bataillon_Nr._2

Dalej macie opis conajmniej jednej ważnej misji rozpoznawczej z Tczewa.

Jutro wcześnie rano wyjeżdżam i teraz nie mogę już wiele pisać, ale dodam, że mam tą informację od kilku miesięcy i nie potrafiłem znaleźć wiele więcej o tymczasowym dowództwie pruskiego lotnictwa w naszym mieście :nea ...
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lotnictwo w Tczewie

#6

Post autor: LukaszB »

Już niedługo będzie mieli dokumenty o tczewskim lotnisku :whistle
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Lotnictwo w Tczewie

#7

Post autor: zunia »

Na temat lotu Malbork- Tczew nic więcej nie znalazłam. Jeśli chodzi o kursy szybowcowe, to pewnie be-good czytałeś o nich w Kronice I Żeńskiej Drużyny Harcerek http://www.mbp.tczew.pl/digitalizacja/harcerze/" onclick="window.open(this.href);return false; s.57-58. O Kole Szybowcowym LOPP pisano także w "Kociewskim Magazynie Regionalnym" nr 33 s.13
Załączniki
szybowniczki.jpg
Kronika I Żeńskiej Drużyny Harcerek
szybowniczki.jpg (159.6 KiB) Przejrzano 2050 razy
Kronika I Żeńskiej Drużyny Harcerek
Kronika I Żeńskiej Drużyny Harcerek
szybowniczki.jpg (159.6 KiB) Przejrzano 2050 razy
kolo_szybowcowe.jpg
KMR nr 33
kolo_szybowcowe.jpg (62.88 KiB) Przejrzano 2050 razy
KMR nr 33
KMR nr 33
kolo_szybowcowe.jpg (62.88 KiB) Przejrzano 2050 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Lotnictwo w Tczewie

#8

Post autor: zunia »

Znalazłam potwierdzenie w gazecie "Elbinger Neueste Nachrichten", że lot do Tczewa odbył się. Jak się tylko domyślam, nie był to jednak lot pocztowy.

Elbinger Neueste Nachrichten, Nr. 212 Dienstag 10 September 1912
s.3 i 7
http://dlibra.bibliotekaelblaska.pl/dli ... nt?id=3686" onclick="window.open(this.href);return false;

"Przerobiłam" staroniemiecki na współczesny i wyszło mi coś takiego:

Dirschau 8 września
Dzisiejszy pokaz postawił na nogi całe miasto.Pogoda była możliwie korzystna.
Pod wieczór wiatr osłabł całkowicie. Pokaz rozpoczął przed 6 (wieczorem)
pilot Reiner Wirtz na jednopłatowcu Sommer o systemie "Schwalbe"("Jaskółka").
Po krótkim rozruchu wzniósł się łatwo i dumnie w powietrze.
(....) - niezrozumiałe dla mnie

Gdy po 12 minutach szczęśliwy pilot wylądował, widownia wiwatowała.
Znowu wzniósł się R.Wirtz tym razem do 200 m wysokości i wylądowal po około 8 minutach gładkim ślizgiem.
Lot Horsta von Platen do Malborka wstrzymano, z powodu awarii silnika.
(...) - znowu niezrozumiałe dla mnie :)

I drugi tekst:
Sens jest ogólnie taki: Pierwsza zachodniopruska poczta lotnicza między Marienburgiem a Dirschau powinna
być wczoraj powołana do życia. Specjalne karty ze stemplem "Zachodniopruska poczta lotnicza Marienburg - Dirschau
8 września 1912 " znalazły wielu kupujących. Niestety, pierwszy lot nie odbył się. Przeszkodą była awaria silnika
jednopłatowca pilota Rainera von Platen. Idea powołania poczty była piękna.


Proszę więc o pomoc znawców staroniemieckiego. Przetłumaczcie dokładnie te teksty :)
Załączniki
lot1.jpg
lot1.jpg (194.41 KiB) Przejrzano 1995 razy
lot1.jpg
lot1.jpg (194.41 KiB) Przejrzano 1995 razy
lot2.jpg
lot2.jpg (223.72 KiB) Przejrzano 1995 razy
lot2.jpg
lot2.jpg (223.72 KiB) Przejrzano 1995 razy
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lotnictwo w Tczewie

#9

Post autor: be-good »

To nie jest idealny wątek do tego spostrzeżenia, ale nie znajduję żadnego bliższego tematycznie...:
be-good pisze:...sto lat temu latano z Tczewa, nawet nad pole podobno największej co do ilości ofiar "jednorazowej" bitwy w historii ludzkości (Tannenberg), patrz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Tannenbergiem

mógłby potwierdzić ten link: http://samilitaryhistory.org/vol083jm.html

Piszą tam, że Tczew był w tamtych dniach (koniec sierpnia 1914) "the new temporary H.Q. of Flieger-Bataillon No.2" - nową, tymczasową siedzibą dowództwa Drugiego Batalionu Lotnictwa.
Patrz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Flieger_Bataillon_Nr._2
Dalej macie opis conajmniej jednej ważnej misji rozpoznawczej z Tczewa.

W skład wspomnianego przeze mnie Flieger Batalion Nr 2 wchodził Etappen Flugzeug Park Nr 8 pierwotnie ulokowany w Poznaniu, pod dowództwem majora Kuckeina.
W obliczu wielkiej ofensywy Rosjan latem 1914 najwidoczniej dokonano przegrupowania jednostki w pobliże frontu = do nas.

Na aukcji eBay.de można kupić taką kartę / zdjęcie:
1914 Flieger.JPG
1914 Flieger.JPG (56.95 KiB) Przejrzano 2123 razy
1914 Flieger.JPG
1914 Flieger.JPG (56.95 KiB) Przejrzano 2123 razy
Z opisu aukcji: Die Karte ist gelaufen mit Stempel von Dirschau (jetzt Tczew in Polen) und Feldpoststempel des Etappen-Flugzeug-Park Nr. 8.

= Karta była w obiegu, ze stemplem Tczewa (teraz w Polsce) i stemplem poczty polowej Etappen-Flugzeug-Park Nr. 8.

Najprawdopodobniej patrzymy na żołnierza z naziemnej obsługi polowego wojskowego lotniska znajdującego się w obrębie naszego miasta lub jego najbliższych okolic.


PATRZ: http://www.ebay.de/itm/Etappen-Flugzeug ... 500wt_1202

W drugim planie stoi piękna (tczewska? :scratch ) lokomobila :)
Patrz także: viewtopic.php?p=18233#p18233
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lotnictwo w Tczewie

#10

Post autor: be-good »

zunia pisze:...Jeśli chodzi o kursy szybowcowe, to pewnie be-good czytałeś o nich w Kronice I Żeńskiej Drużyny Harcerek http://www.mbp.tczew.pl/digitalizacja/harcerze/" onclick="window.open(this.href);return false; s.57-58.
O Kole Szybowcowym LOPP pisano także w "Kociewskim Magazynie Regionalnym" nr 33 s.13
Znalazłem notatkę prasową z ostatniej przedwojennej zimy, w której możemy znaleźć wiadomości o siedzibie naszego Koła Szybowcowego:

SZYBOWCE.Gazeta Gdańska, 1939.02.24 nr 46.jpeg
SZYBOWCE.Gazeta Gdańska, 1939.02.24 nr 46.jpeg (91.12 KiB) Przejrzano 2099 razy
SZYBOWCE.Gazeta Gdańska, 1939.02.24 nr 46.jpeg
SZYBOWCE.Gazeta Gdańska, 1939.02.24 nr 46.jpeg (91.12 KiB) Przejrzano 2099 razy
ODPOWIEDZ