Zamek

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.

skurdo
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 20
Rejestracja: 14 gru 2011, o 17:42
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Zamek

#51

Post autor: skurdo »

O to moja niewielka wizja zamku Tczewskiego
Obrazek
Według mnie kształt zamku przypominał kwadrat bez elementów takich jak pół baszty podobne do gniewskich i radzyńskich. Kształt jak i układ pomieszczeń mógł przypominać zamek z Człuchowa, który prawdopodobnie w tym samym czasie był budowany.
Co przemawia za tym:
- kształt wieży głównej, jedno z przedstawień pokazuję zamek z sześciokątną wieżą, bez takich elementów jak półbaszty. Dlaczego zamek Tczewski nie miał półbaszt ? W latach 1330-1340 zaprzestano w budownictwie krzyżackim budowy pół baszt i na takie lata wnioskuję rozpoczęcie prac budowlanych nad zamkiem.
-mury zewnętrzne, z tego co pamiętam wspominano o tym że w przeszłości mury od strony Wisły zawalił się, pod wpływem podmywania fundamentów przez Wisłę.

Jedyną zagadką jaką jeszcze nie rozwikłałem to możliwość istnienia nabrzeża. Czy istnieją jakieś informację dotyczące nabrzeża tczewskiego ?
Ostatnio zmieniony 7 kwie 2012, o 22:41 przez zielu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawione orty - pilnujmy pisowni!
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zamek

#52

Post autor: zet48 »

Rozumiem że Wisła jest na górze Twojego rysunku?
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

skurdo
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 20
Rejestracja: 14 gru 2011, o 17:42
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Zamek

#53

Post autor: skurdo »

Tak, potwierdzenie tego schematu jedynie mogą być prace przy pomocy georadaru. Dzięki teu możemu sprawdzić dokładnie gdzie co było. Jednak jestem pewien co do trzech rzeczy.
-Odkryty fragmnet nie jest wieżą, kierując prace bardziej na południę znajdziemy fundamenty baszty, przy okazji bramę główną.
-Gdanisko, mnie interesuję czy w informacji dotyczącej podmycia i zniszczenia muru zamku jest jakaś informacja na temat Gdaniska ?
-Jeśli rysunek przedstawiający Tczew z XVI wieku jest poprawny, to można dzięki temu ustalić poszczególnie komnaty, ze względu na charakterystyczny styl budowy krzyżackich zamków.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zamek

#54

Post autor: zet48 »

O jakim rysunku z XVi wieku mowa?
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

skurdo
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 20
Rejestracja: 14 gru 2011, o 17:42
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Zamek

#55

Post autor: skurdo »

http://www.zamki.pl/?idzamku=tczew" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zamek

#56

Post autor: zet48 »

Na tej rycinie tylko wieża jest zamkowa ...to co przed wieżą to raczej klasztor dominikanów na skarpie obok kościoła szkolnego.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

skurdo
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 20
Rejestracja: 14 gru 2011, o 17:42
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Zamek

#57

Post autor: skurdo »

Nawet jeśli, rysunek pozwala stwierdzić hipotetyczne umiejscowienie wieży. Kolejna sprawa baszta była szejściokątna o wysokości przynamniej 50m. Zgodnie z załozeniami budowlanymi, grubość muru do utrzymania tak wysokiej wieży to przynajmniej 4-5m. Odkryty fragment nalezy do narożnika zamku a nie samej wieży.
Odnosząc się więc się do tego narożnika, moglem wyznaczyć umiejscowienie głównej wieży. Choś nie jestem do końca pewny umiejscowienia głównej wieży bo albo wieża znajdowała się w południowo wschodnim narożniku, albo w południowo zachodnim.
Są jakieś wzmianki pisane na ten temat ?
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Zamek

#58

Post autor: zielu »

skurdo pisze:z tego co pamiętam wspominano o tym że w przeszłości mury od strony Wisły zawalił się, pod wpływem podmywania fundamentów przez Wisłę.
Możesz podać źródło tej informacji?
skurdo pisze: latach 1330-1340 zaprzestano w budownictwie krzyżackim budowy pół baszt i na takie lata wnioskuję rozpoczęcie prac budowlanych nad zamkiem.
Tu też bym poprosił o dowód na poparcie twojej tezy.
skurdo pisze:Gdanisko, mnie interesuję czy w informacji dotyczącej podmycia i zniszczenia muru zamku jest jakaś informacja na temat Gdaniska ?
Gdanisko nie musiało prowadzić nad samą Wisłę (tak jak wynika z twojego rysunku). Prędzej do fosy (patrz: zamek w Radzyniu).
skurdo pisze:Jeśli rysunek przedstawiający Tczew z XVI wieku jest poprawny, to można dzięki temu ustalić poszczególnie komnaty, ze względu na charakterystyczny styl budowy krzyżackich zamków.
O umiejscowieniu kaplicy - w grę wchodzi tylko północne i południowe skrzydło - pisałem tutaj: viewtopic.php?p=20232#p20232" onclick="window.open(this.href);return false; . Układ reszty pomieszczeń można dopasować z dużą dozą prawdopodobieństwa :) .
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"

skurdo
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 20
Rejestracja: 14 gru 2011, o 17:42
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Zamek

#59

Post autor: skurdo »

1.Źródło dotyczące zawalenia się muru pochodzi z waszej telewizji ;]

2. Zamki Krzyżackie Tomasz Torbus :)

3. Możliwe, w takim razie najlepszym miejscem na przepadanie tego będzie północna część zamku gdzie fosa musiała przebiegać. Jednak nie bedziemy pewni na 100% jak nie rozpoczną się jakieś prace archeo, albo przy pomocy aparatury.

Temat tzeba poruszać w po urzędach, tak żeby historię zamku odtworzyć na nowo :)

Przy okazji jako że już święta, Wesołych świąt :evil2
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Zamek

#60

Post autor: Michał »

Ech... Jak w Radiu Erewań :-)

Primo praktycznie jedyne pewne informacje o wyglądzie i rozplanowaniu zamku posiadamy z wykopalisk archeologicznych. A te objęły na razie jakąś 1/8 potencjalnego obszaru naszej budowli. Inne informacje, jak ta panorama z XVII w., czy wzmianki źrółowe są jak na razie jedynie wskazówkami, które wymagają archeologicznej weryfikacji. Dodając do tego brak pewności co do czasu budowy, to hipotezy na temat wyglądu "dachu" są dziś sprawą wybitnie mgławicową.

Secundo nie mamy nawet pewności czy zamek ukończono, w związku całkiem prawdopodbne jest np. to, że zbudowano jedynie dwa skrzydła.

Terttio dlaczego wykopane fudamenty baszty narożnej, według Kolegi na pewno nie są tym, za co uważają je archeolodzy? I skąd przypuszczenie, że wieża widoczna na panoramie z okresu wojen szwedzkich miała mieć aż 50 metrów? Przecież obraz ten sugeruje, że ledwo przewyższała ona budynki klasztorne. Trzeba by się pobawić niwelometrem by ustalić jej minimalną wysokość, ale pi raz drzwi spokojnie mogła mieć jedynie 25-30 metrów (np. wieża zamku w Świeciu ma niecałe 35 metrów).

Zaś co do biegania po urzędach, to jak na razie ten najważniejszy w tej sprawie - Wojewódzki Konsertator Zabytków, delikatnie rzecz ujmując, nie pomaga, nie za bardzo przejmując się takimi drobiazgami, jak choćby odpowiedź na korespondencję w trybie przewidzianym K.P.A.

Ale... to nie jest bój nasz ostatni :lol:

Pozdrawiam świątecznie
ODPOWIEDZ