Stare nazwy ulic

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
aga_piet
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 670
Rejestracja: 30 sty 2011, o 17:30
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Stare nazwy ulic

#11

Post autor: aga_piet »

A jak Paderewskiego nazywała się przed Waryńskiego?
Nie ma smalcu! Z dżemem są puree!
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 499
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 382 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Stare nazwy ulic

#12

Post autor: mirza3 »

be-good pisze:Była już za pruskich czasów ulica Forsterstrasse, w międzywojniu - Forstera. (Nie jestem znawcą, ale chyba była nieidealnie przełożona na polski - Forsterstrasse CHYBA możnaby też tłumaczyć jako Forsterów, co miałoby większy sens niż nieokreślonego Forstera w liczbie pojedynczej).
Nazwa Forsterstrasse nie sugeruje liczby mnogiej, a użyta w Tczewie jednoznacznie wskazywała właśnie "tego" Forstera, urodzonego w Tczewie Jana Reinholda, sławnego obywatela miasta. W przemówieniu wygłoszonym przez Karola Ludwika Preussa z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej w 135 rocznicę urodzin Forstera, znacznie więcej uwagi poświęcono przodkom podróżnika, niż jego synowi, jakkolwiek także wspomnianemu z wielkim uznaniem.
Poza tym, wydaje mi się, że rozumienie kontekstu nazwy ulicy, w czasie kiedy przekształcano ją na polskojęzyczną, nie mogło budzić wątpliwości ówczesnych tczewian i tłumaczenie było poprawne.
Swoją drogą ciekawe, że nazwa ulicy pojawiła się już na pochodzącym z pierwszej połowy XIX wieku planie Kawerau'a (zamieszczonym w: Das Grundbuch der Stadt Dirschau), zatem wcześniej niz pamiątkowa tablica, i była wówczas, oprócz historyczej Ulrichstrasse, jedyną utworzoną od nazwiska, a zatem tym bardziej nie mogła dotyczyć nieokreślonego Forstera.
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Stare nazwy ulic

#13

Post autor: zet48 »

be-good pisze:JAROSŁAWA Dąbrowskiego była ulicą Marsz. Piłsudskiego (ale chyba dopiero po jego śmierci).
Wcześniej była zwana ulicą Pocztową a za czasów niemieckiej okupacji Adolfa Hitlera
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 499
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 382 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Stare nazwy ulic

#14

Post autor: mirza3 »

aga_piet pisze:A jak Paderewskiego nazywała się przed Waryńskiego?
Posuwając się wstecz:
Schefflerstrasse 1939-1945
Paderewskiego 1920-1939
Schefflerstrasse 1913?-1920

Scheffler - to dr Hermann Scheffler, fundator Łazienek Miejskich i współtwórca parku.
Ostatnio zmieniony 6 mar 2011, o 02:09 przez mirza3, łącznie zmieniany 1 raz.
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Stare nazwy ulic

#15

Post autor: zet48 »

Przypomniało mi się coś w związku z fundatorem tczewskich Łazienek ...ulica Łazienna zyskała swoja nazwę właśnie od budynku ufundowanego przez dra Schefflera - wcześniej była to ulica Fosy Miejskiej
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 689 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Stare nazwy ulic

#16

Post autor: LukaszB »

zet48 pisze:Przypomniało mi się coś w związku z fundatorem tczewskich Łazienek ...ulica Łazienna zyskała swoja nazwę właśnie od budynku ufundowanego przez dra Schefflera - wcześniej była to ulica Fosy Miejskiej
Do czasu budowy Łazienek ulice przebiegała inaczej. Nie było fragmentu łączącego ją z ulicą Kościuszki, ulica przebiegała półkolem od dzisiejszej Dąbrowskiego do Wyszyńskiego.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 499
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 382 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Stare nazwy ulic

#17

Post autor: mirza3 »

Przechodząc przez Stare Miasto wzdłuż dawnej fosy przy Łaziennej zawsze zastanawiałem się jaką nazwę ma ulica biegnąca od Łaziennej do Dąbrowskiego. Z planów, i tych wiszących na mieście, i tych dostępnych w internecie, wynika, że żadną. Próżno też szukać tabliczki z nazwą ulicy.
Lazienna.JPG
Lazienna.JPG (23.17 KiB) Przejrzano 1159 razy
Lazienna.JPG
Lazienna.JPG (23.17 KiB) Przejrzano 1159 razy
Na planie miasta z 1904 roku, zarówno nowy odcinek ulicy biegnący do ówczesnej Wilhelmstrasse (obecnie Kościuszki), jak i wcześniejszy odcinek wzdłuż dawnej fosy noszą jedną nazwę Stadtgrabenstrasse (Fosa miejska).
Stadtgrabenstr.JPG
Stadtgrabenstr.JPG (98.33 KiB) Przejrzano 1159 razy
Stadtgrabenstr.JPG
Stadtgrabenstr.JPG (98.33 KiB) Przejrzano 1159 razy
Jeżeli obecnie faktycznie ulica nad starą fosą pozostaje bezimienna, to może warto by było powrócić do jej historycznej nazwy Fosa miejska.
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 499
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 382 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Stare nazwy ulic

#18

Post autor: mirza3 »

be-good pisze:Oficjalna nazwa obecnego Placu Hallera krótko przed wojną to Plac Pierackiego.
A jeszcze na planie z 1931 roku nosił historyczną nazwę Stary Rynek.
Będąca wynikiem polityczxnej histerii i koniunktury zmiana nazwy na Plac Pierackiego nie wyszła na zdrowie tradycji miasta, prowokując po II wojnie groteskową transformację na Plac Wolności. Pomimo intensywnej budowy nowego ustroju, pozostawiono w spokoju Rynki w większości historycznych miast lokacyjnych - w Starogardzie, Chełmnie, Grudziądzu, Nowem.
Kiedy w pierwszych latach wolności rehabilitowano dawne nazwy i zaczęło się robić ciasno od historycznych i nowych patronów, nikt nie pomyślał o przywróceniu starej, prostej nazwy Rynek.
Mimo wielkiego szacunku do osoby i zasług generała Józefa Hallera, któremu w Tczewie należy się reprezentacyjne miejsce, żadnej nazwy tak mi w Tczewie nie brakuje, jak właśnie staromiejskiego Rynku.
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Stare nazwy ulic

#19

Post autor: be-good »

aga_piet pisze:
be-good pisze:Plac Świętego Jerzego to niedoróbka w tłumaczeniu sprzed 90 lat utrwalona przez ten czas.
Miałeś oczywiście na myśli Grzegorza :) Faktycznie, nie skojarzyłam wcześniej. Wydaje się logiczne biorąc pod uwagę miejsce.
Niedoróbka w ściganiu niedorobionych tłumaczeń ... :nea
Mimo mojego zakręcenia MAM NADZIEJĘ że przekaz został odczytany :scratch
Awatar użytkownika

Łukasz
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 314
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:46
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Kontakt:

Re: Stare nazwy ulic

#20

Post autor: Łukasz »

Czy w czasie okupacji niemieckiej Plac Hallera nie nosił nazwy Placu A.Hitlera? Chwila uwagi jeszcze dla drogi krajowej, za komuny była to E-16.
ODPOWIEDZ