Zamek

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zamek

#41

Post autor: LukaszB »

O zamku na TV Tetka http://www.tetka.pl/index.php?page=movie&id=430" onclick="window.open(this.href);return false;
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Zamek

#42

Post autor: zielu »

mieczyslaw pisze:To wszystko prawda, jednak nawet operując w przestrzeni pewnych założeń i cech wspólnych, pozostaje przestrzeń dużej dowolności w interpretacji, ilość okien, kąty łuków, wysokość stropów, ilość pomieszczeń, ilość kondygnacji, itp.
To naprawdę nie byłaby aż tak dowolna interpretacja - jeśli rzeczywiście mamy do czynienia z zamkiem konwentualnym. Już nie takie rzeczy się odbudowywało --> patrz zamek w Malborku (i to dwukrotnie!) :)
mieczyslaw pisze:Pomysły z odbudową i zagospodarowaniem terenu odkrytych fundamentów, możesz znaleźć choćby i w tym wątku.
Na razie myślenie o odbudowie jest życzeniowe. Na dobrą sprawę bez wyburzenia kilku budynków i tak nigdy nie poznamy układu całości założenia zamkowego. Jeśli w tym roku odsłonięte relikty nie zostaną zabezpieczone, to nie będzie już co rekonstruować, czy odbudowywać.
mieczyslaw pisze:Póki co, jestem ciekaw, co jeszcze kryje ziemia w tamtym miejscu.
Jesteś chyba najlepiej poinformowany - będą prowadzone prace na sąsiednich działkach?
Ewentualna zamiana nieruchomości między obecnym właścicielem a gminą - na szczęście - dotyczy trzech działek: tej z odkrytymi resztkami zamku oraz dwóch sąsiednich, położonych po drugiej stronie ul. Żeglarskiej (to ten deptak biegnący tuż przy ruinach, który powstał barbarzyńsko bez badań archeologicznych - mury zamku znajdują się ok. 20-30 cm pod nawierzchnią drogi!), gdzie muszą się znajdować dalsze relikty zamku. Miejmy nadzieję, że miasto jak najszybciej dogada się z właścicielem i tam także ruszą wykopaliska.
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zamek

#43

Post autor: zet48 »

Wiem że to tylko fantazja i dziwna wizja ale pozwoliłem sobie wkleić część ruin zamku w Radzyniu na rycinę Tczewa którą dobrze znamy
Załączniki
XIX.JPG
XIX.JPG (177.79 KiB) Przejrzano 1061 razy
XIX.JPG
XIX.JPG (177.79 KiB) Przejrzano 1061 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Niesia
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 449
Rejestracja: 15 paź 2011, o 21:23
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
Kontakt:

Re: Zamek

#44

Post autor: Niesia »

A my dzisiaj na zamku spotkaliśmy tubylca z dłuuuugą miarą :lol:
Załączniki
zamek1.JPG
zamek1.JPG (261.84 KiB) Przejrzano 1058 razy
zamek1.JPG
zamek1.JPG (261.84 KiB) Przejrzano 1058 razy
zamek.JPG
zamek.JPG (400 KiB) Przejrzano 1058 razy
zamek.JPG
zamek.JPG (400 KiB) Przejrzano 1058 razy
"Na świecie nie ma nic piękniejszego od pobudzania ludzi do śmiechu."

Achard Marcel (1899-1974)
Awatar użytkownika

Kristoph
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 508
Rejestracja: 22 gru 2011, o 16:20
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zamek

#45

Post autor: Kristoph »

zet48 pisze:Jak wygląda ten model zamku?
Właśnie - ja też bym chciał wiedzieć jak wygląda model zamku, albo chociaż na czym jest on wzorowany ??

skurdo
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 20
Rejestracja: 14 gru 2011, o 17:42
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Zamek

#46

Post autor: skurdo »

Zamek jest wzorowany na powstałych zamkach z okresu wznoszenia charakterystycznych zamków z lat 1297-1310, stylu jakim ja określam Gniewskiego i Radzyńskiego.
Plan zamku charakteryzował sie konstrukcji kwadratu z 4 basztami, mam dlatego dwa pytania czy prowadzono jakies prace przy pomocy georaduaru ? Bo podobno odnaleziono pozostałości baszty ?
Modelarze prywatnie stworzą model wzorując się własnie na obydwu stylach, jednak układ baszt musi być znany, choć prędzej układ odchodzących od baszty murów.
Awatar użytkownika

Kristoph
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 508
Rejestracja: 22 gru 2011, o 16:20
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zamek

#47

Post autor: Kristoph »

Wiem, że pozostałości jednej baszty narożnej znaleziono (baszta północno - wschodnia) ale czy były badania georadarem to nie wiem.
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Zamek

#48

Post autor: zielu »

Ekipa z georoadarem, która była w farze i kościele szkolnym, miała też pojawić się na terenie zamku, ale z tego, co pamiętam, tak się nie stało.
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"

skurdo
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 20
Rejestracja: 14 gru 2011, o 17:42
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Zamek

#49

Post autor: skurdo »

No cóż najważniejsze że jest baszta narożna jakie ma wymairy, bo jak rozumiem to sa fundamenty czy fundamenty z częścią murów ?
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Zamek

#50

Post autor: zielu »

Rzecznik konserwatora narobił trochę zamieszania swoim skrótem myślowym, podając, że zdaniem autora ekspertyzy o zamku początki jego budowy należy umiejscowić w pierwszych latach XV wieku. W treści ekspertyzy podano jednak znacznie dokładniejsze informacje.
Załączniki
ekspertyza 1.jpg
ekspertyza 1.jpg (310.17 KiB) Przejrzano 1019 razy
ekspertyza 1.jpg
ekspertyza 1.jpg (310.17 KiB) Przejrzano 1019 razy
ekspertyza 2.jpg
ekspertyza 2.jpg (241.76 KiB) Przejrzano 1019 razy
ekspertyza 2.jpg
ekspertyza 2.jpg (241.76 KiB) Przejrzano 1019 razy
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
ODPOWIEDZ