Wyspa Nowakowska,Polder Nowakowo,Nowakowo,Batorowo,Cieplice

Awatar użytkownika

Autor Tematu
mieczyslaw
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 212
Rejestracja: 4 maja 2011, o 19:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Wyspa Nowakowska,Polder Nowakowo,Nowakowo,Batorowo,Cieplice

#1

Post autor: mieczyslaw »

Podobno istnieje takie powiedzenie, że "Ziemię stworzył Bóg, natomiast Niderlandy - Holendrzy" - taki charakter właśnie, czyli tworu sztucznego (w pojęciu dzisiejszych ekoterrorystów to przecież zbrodnia) ma Polder Nowakowo, nazywany polderem wyspowym lub po prostu Wyspą Nowakowską. Na niemieckich mapach ziemie te określone są jako "Terra Nova" - wg rozdziału "Zabudowa polderowa delty Nogatu - na przekór prawom natury" z książki "Delta Wisły, powyżej i poniżej poziomu morza" Kazimierza Cebulaka.
Polder ten ostateczny swój kształt uzyskał dopiero w XXw., jego powierzchnia to 2411ha, a wodę z niego wypompowuje się trzema pompami do głębokości 3,6m poniżej poziomu morza do rzeki Elbląg.
To tak z grubsza - polecam lekturę wspomnianej wyżej książki, choć mi osobiście nie do końca odpowiada sposób w jaki jest napisana, można się z niej naprawdę sporo dowiedzieć o samych Żuławach oraz o tym co takiego specyficznego jest w tym regionie Polski (jest dostępna w sieci wersja w formacie .pdf, tutaj link: http://www.zulawyimierzeja.org.pl/download/Delta.pdf
Gdyby ktoś szukał w wikipedii - jest tam błąd, Polder Nowotki został zaznaczony jako Polder Nowakowo - ten pierwszy również jest polderem wyspowym.

Ostatnie zdanie o Wyspie Nowakowskiej - od północy graniczy z Zalewem Wiślanym, od wschodu z rzeką Elbląg, od południa Kanałem Jagiellońskim, a od zachodu Nogatem i Cieplicówką.

Polder Nowakowo znalazł się pod wodą w roku 1983, kiedy to jego mieszkańcy ewakuowani, a także niedawno w 2009 orku, na skutek tzw. sztormu i wiatrów północnych, które spiętrzają wodę w Zalewie Wiślanym, zjawisko tzw. "cofki":
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... uacja.html


Droga z płyt betonowych, biegnąca ławą wału przeciwsztormowego na północy wyspy - widok na zachód:
Obrazek

Ujęcie z tego samego miejsca - widok w kierunku południowym (Elbląga) - niezbyt wyraźnie na tym zdjęciu, ale widać że droga biegnie groblą, wyżej niż okoliczne pola uprawne:
Obrazek

Oto jak wygląda Zalew Wiślany po przejściu wału - jest to szeroki pas podmokłej ziemi, porośnięty trzciną:
Obrazek

Obrazek

Tutaj ujęcie w kierunku południowym, na ujście rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego - po prawej stornie widoczny wał od strony zalewu:
Obrazek

Widoczna na drugim brzegu Wysoczyzna Elbląska:
Obrazek

Obrazek

I jeszcze raz na południe:
Obrazek

Wał oddzielający polder (po prawej) od rzeki Elbląg (po lewej):
Obrazek

Obrazek

A tutaj ciekawostka - porównanie:
- zdjęcie zrobione tak, że stoję mniej więcej na poziomie wody w rzece Elbląg i patrzę na wał:
Obrazek

- robiąc to zdjęcie przeszedłem na drugą stronę wału i starałem się stanąć na poziomie pól uprawnych tam się znajdujących (widać wyraźną różnicę, jedyne co gwarantuje polderowi bezpieczeństwo są wały przeciwpowodziowe i sprawny system pomp, które odprowadzają nadmiar wody - w przypadku wystąpienia powodzi z terenów depresyjnych woda nie jest w stanie odpłynąć samoistnie, musi zostać mechanicznie wypompowana, dlatego powódź na takich terenach jest nazywana topielą):
Obrazek

I na koniec, rzeka Elbląg:
Obrazek
ODPOWIEDZ