Osiem wieżyczek mostu

Awatar użytkownika

mieczyslaw
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 212
Rejestracja: 4 maja 2011, o 19:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Osiem wieżyczek mostu

#21

Post autor: mieczyslaw »

LukaszB pisze: Ja nawet zaryzykowałbym jako datę graniczną 1944 bo most został wysadzony zimą 1945 a wtedy krówki się nie pasły ;)
Jesteś faworytem do zgarnięcia 5 stówek. Poczekamy jeszcze trochę, może ktoś będzie w stanie jeszcze dokładniej określić datę zdjęcia. Moją uwagę przykuwa szczególnie uszkodzony filar na moście drogowym (wtedy pieszym). czy wyglądało tak przez cały czas? :scratch
Przepraszam, że trochę odgrzewam kotleta, jednak wydaje mi się że jest tu pewna drobna nieścisłość. Nie wiem o jakim uszkodzonym filarze mostu drogowego (w tamtym czasie pieszego) piszesz - jeśli jest to drugi od prawej na zdjęciu (licząc filary mostu drogowego), to wydaje mi się że on uszkodzony nie jest - on został w taki sposób odbudowany i tak wygląda do dziś. Poprzedni filar, który jednocześnie pełnił funkcję podstawy dla pierwotnego (pierwszego) frontonu wjazdowego został zniszczony przez polskich saperów podczas wysadzenia mostu 1 września 1939 roku. Do dziś zachowały się kamienne fundamenty (a może betonowe, muszę sprawdzić), które można z łatwością znaleźć właśnie w miejscu, gdzie ten filar się znajdował. Poniżej dwa zdjęcia zrobione w 2010 roku by pokazać, że ten filar (jeśli to właśnie jego miałeś na myśli pisząc "uszkodzony") wygląda tak po dziś dzień:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Osiem wieżyczek mostu

#22

Post autor: LukaszB »

Mam na myśli filar zaznaczony na czerwono, obecnie jest to zupełnie inna konstrukcja
Załączniki
Mosty, widok od strony Lisewa, ze zbiorów Grażyny Linkner.jpg
Mosty, widok od strony Lisewa, ze zbiorów Grażyny Linkner.jpg (161.13 KiB) Przejrzano 884 razy
Mosty, widok od strony Lisewa, ze zbiorów Grażyny Linkner.jpg
Mosty, widok od strony Lisewa, ze zbiorów Grażyny Linkner.jpg (161.13 KiB) Przejrzano 884 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

mieczyslaw
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 212
Rejestracja: 4 maja 2011, o 19:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Osiem wieżyczek mostu

#23

Post autor: mieczyslaw »

Nawet jeśli obecnie nie jest to ten sam filar, to jest to analogiczna konstrukcja:
- ostra część do kruszenia lodu i ochrony przed naporem nurtu wezbranej rzeki,
- przęsło nie jest podparte na końcach jak pierwotnie, a wcześniej (w tym samym miejscu gdzie obecnie),
- stary filar na którym wspierały się przęsła nr 3 i nr 4 został zniszczony 1 września 1939 roku, oba przęsła wylądowały na łące (do dziś są widoczne pogięte końce przęsła nr 3, które uderzyły o łąkę), przęsło nr 4 pękło zaraz przed wieżyczkami i całe spadło na łąki.

I pytanie:
czy wycofujący się w 1945 roku Niemcy wysadzili przęsło nr 3 czy samą kładkę dla pieszych?
Jeśli przęsło nr 3 znów leżało - to masz rację i obecny filar to inna konstrukcja, jeśli nie - to jest ta sama. Jednak nie ma to znaczenia, ponieważ ten filar który zaznaczyłeś został zbudowany przez Niemców po to, by oprzeć na nim przęsło nr 3.

edit:
Oto co mi się nasunęło na myśl porównując ostatnie załączone przeze mnie zdjęcie, z Twoją fotografią - na starej fotografii w tle widoczny jest filar odbudowanego mostu kolejowego sprawiając wrażenie, że to przęsło różni się od obecnego, ale to tylko moje podejrzenie.


edit 2:
Chyba jednak mam rację:
Obrazek

viewtopic.php?p=16169#p16169


edit 3:
A tu dowód na to, że 3-cie przęsło mostu drogowego nie zostało ponownie uszkodzone podczas wycofywania się wojsk niemieckich w 1945 roku, czyli ta podpora pod nim, to wciąż ten sam filar:
Obrazek
Awatar użytkownika

mieczyslaw
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 212
Rejestracja: 4 maja 2011, o 19:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Osiem wieżyczek mostu

#24

Post autor: mieczyslaw »

Lukasz, specjalnie dla Ciebie zrobiłem dziś eksperyment - znajdowałem się niżej niż człek, który zrobił pierwowzór, ponieważ on jechał pociągiem i na jego zdjęciu nie jest widoczna balustrada wzdłuż przęsła, natomiast reszta się w miarę pokrywa - to musi być ten sam filar :)

Obrazek

I jeszcze rzut okiem na sam filar (ciemno już było, jednak widać wyraźnie jego zarys i kształt - przepraszam, ale ciężko było ustawić ostrość w takich warunkach):
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Osiem wieżyczek mostu

#25

Post autor: LukaszB »

Świetna fotka, ale wykonana w niebezpiecznych warunkach :nono2 Wydaje się że to jest ta sama konstrukcja, a nie sądzę żeby Niemcy przy niszczeniu kładki wysadzali całe przęsło.

Jest i fotka
Załączniki
konstrukcja.jpg
konstrukcja.jpg (303.32 KiB) Przejrzano 862 razy
konstrukcja.jpg
konstrukcja.jpg (303.32 KiB) Przejrzano 862 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Osiem wieżyczek mostu

#26

Post autor: LukaszB »

zet48 pisze:Dokładnego miesiąca nie ma podanego ...jak wrócę z urlopu podam szczegółowe informacje. Wiem że kładkę ukończono w 1942 roku - wiele osób z pobliskich wsi pracowało w Tczewie i to dla niech ta kładka została skończona.
Tak, jak pisał be-good kładka powstała w 1940. Na ebay są zdjęcia z czerwca tego roku
Załączniki
$T2eC16F,!)UE9s3wBmsPBRZm5S841w~~60_57.JPG
$T2eC16F,!)UE9s3wBmsPBRZm5S841w~~60_57.JPG (405.58 KiB) Przejrzano 822 razy
$T2eC16F,!)UE9s3wBmsPBRZm5S841w~~60_57.JPG
$T2eC16F,!)UE9s3wBmsPBRZm5S841w~~60_57.JPG (405.58 KiB) Przejrzano 822 razy
$T2eC16R,!)0E9s37F0gVBRZm22d8Fg~~60_57.JPG
$T2eC16R,!)0E9s37F0gVBRZm22d8Fg~~60_57.JPG (337.98 KiB) Przejrzano 822 razy
$T2eC16R,!)0E9s37F0gVBRZm22d8Fg~~60_57.JPG
$T2eC16R,!)0E9s37F0gVBRZm22d8Fg~~60_57.JPG (337.98 KiB) Przejrzano 822 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ