Co aktualnie czytasz - recenzje

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Bulma
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 610
Rejestracja: 19 lip 2011, o 19:26
Lokalizacja: Dirschau/Landshut
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#11

Post autor: Bulma »

Ostatnimi czasy przewinęło mi się przed oczami wiele książek o tematyce ekonomicznej (studia zobowiązują, czy chcę czy nie), ale przez te trzy lata najbardziej spodobały mi się dwie- Wolny WybórMiltona i Rose Friedmanów oraz Savoir-vivre dla każdego, nie pamiętam autora, tytułowej strony nie skserowałam 8-) Po lekturze tej pierwszej najbardziej dziwiło mnie, dlaczego niewielu polityków (z wyjątkiem Estonii)stosuje się do sposobów zarządzania państwem tam opisywanych , no ale cóż, tam gdzie nie wiadomo o co chodzi, tam chodzi o jedno...
Ostatnimi czasy by uciec trochę od literatury z tematyki studenckiej czytam Dumę i uprzedzenie, bardzo fajna książka, zresztą pewnie większość forumowiczek już ją kiedyś czytała :lol: Miła, lekka i przyjemna lektura, pomimo dość sporej ilości stron i trochę wykręconego języka :lol:
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2407
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#12

Post autor: zielu »

Bardzo wartościowa pozycja, którą powinien przeczytać pewien poseł z pewnej partii na "P". Małym minusem jest to, że autor więcej miejsca poświęca niemieckiej biurokracji (choć w tym przypadku niuanse prawne są bardzo istotne), niż wspomnieniom Polaków wcielonych do Wehrmachtu.

Obrazek
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 392
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#13

Post autor: mzk »

Kilka lat temu na poziomie dysertacji doktorskiej powstała praca o Kaszubach w Wehrmachcie. Niestety była to praca, co do której było bardzo wiele wątpliwości i zastrzeżeń. Z tego co wiem to nie ukazała się drukiem.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2407
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#14

Post autor: zielu »

mzk pisze:Kilka lat temu na poziomie dysertacji doktorskiej powstała praca o Kaszubach w Wermachcie. Niestety była to praca, co do której było bardzo wiele wątpliwości i zastrzeżeń. Z tego co wiem to nie ukazała się drukiem.
Kaczmarek pisze też o Pomorzanach w Wehrmachcie, ale z racji zainteresowań badawczych bardziej skupia się na Ślązakach. Co ciekawe, dwie fotografie w książce - pożegnanie rekrutów na tczewskim dworcu - pochodzą ze wspomnień tczewianina Czesława Knoppa „Przez Stalingrad do Londynu”.
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 392
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#15

Post autor: mzk »

We wspomnianej dysertacji był też fragment, jeżeli dobrze pamiętam, o udziale Kaszubów w bitwie pod Stalingradem.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#16

Post autor: LukaszB »

zielu pisze:Bardzo wartościowa pozycja, którą powinien przeczytać pewien poseł z pewnej partii na "P". Małym minusem jest to, że autor więcej miejsca poświęca niemieckiej biurokracji (choć w tym przypadku niuanse prawne są bardzo istotne), niż wspomnieniom Polaków wcielonych do Wehrmachtu.

Obrazek
Czytałem :ok Czekam na książkę o Pomorzakach w Wehrmachcie
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 392
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#17

Post autor: mzk »

W Biuletynie IPN nr 8-9 (67 -68) 2006. Ma Pan artykuł Pana Piotra Semkowa pt. "Pobór Polaków z Pomorza do Wehrmachtu". Numery Biuletynu są dostępne w pdf na stronie Instytutu.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2407
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#18

Post autor: zielu »

Ten post "wywiało" podczas ostatniej awarii forum...

Z okładki - "Łuny nad jeziorami" to wybór kilkudziesięciu dramatycznych i sensacyjnych epizodów z dziejów Prus Wschodnich w ostatnich miesiącach II wojny światowej i pierwszych miesiącach pokoju. Leszek Adamczewski, poznański pisarz, dziennikarz i autor bestsellerowego Zmierzchu bogów w Posen (a także takich książek jak Pierwszy błysk, Skarby w cieniu swastyki czy Podziemny skarbiec Rzeszy i in.) ukazuje czytelnikowi tajemnice rezydencji Wilhelma II, a także opisuje kulisy zamachu w Wilczym Szańcu i losy Bursztynowej Komnaty. Dla pasjonatów II wojny, historii i dawnych terenów Prus Wschodnich - pozycja obowiązkowa.

Obrazek
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

tczewianka
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 115
Rejestracja: 1 lut 2011, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#19

Post autor: tczewianka »

Ja polecam książkę autorstwa Andrzeja Soysala pt. "Wilhelm Gustloff. Zagłada przyszła z głębin" - wzruszjąca opowieśc o wojennych losach polskiej rodziny z Gdańska i wplatająca się tragedia MS. WILHELM GUSTLOFF opisana przez jedną z osób nielicznych ocalałych po zatopieniu statku przez sowiecki okręt podwodny 30 stycznia 1945 r. Dodam, że statkiem płynęło prawie 10 000 ludzi (uciekinierów niemieckich) a uratowało się około 830 rozbitków. Jest to największa katasrofa morska w historii, lecz był to czas wojenny i uznano ją za zgodne z prawem działania wojenne.

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 392
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#20

Post autor: mzk »

chciałbym Państwu polecić opracowanie pt. "Polskie Państwo Podziemne na Pomorzu 1939 - 1945" (pod red. G. Górski, Toruń 1999, ss. 177). Praca ta zawiera wiele ciekawych informacji o grodzie Sambora w kontekście tworzenia się podziemia niepodległościowego w tamtym okresie. Praca jest dostępna w formacie pdf na stronie internetowej fundacji Śp. Pani Generał Elżbiety Zawackiej (http://zawacka.pl/ppp.pdf.
Jeżeli ktokolwiek z Państwa się zdecyduje, to życzę miłej lektury.
Z poważaniem
Marcin Z. K.
ODPOWIEDZ