Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

Znani i nieznani tczewianie; ludzie zasłużeni dla miasta i
honorowi obywatele miasta
Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#31

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:No, na szczęście Hłaskę przeniesiono z Wiesbaden na Powązki :scratch
Co do Friedricha Eberhardta, nie potrafię dyskutować jakie pełnił funkcje, ale sądząc wyłącznie po wyglądzie nie pasuje mi on jako "gruba ryba" z mojego zapytania.
Różnorodność mundurów lub czapek noszonych na fotografiach z Tczewa przez (jak sądzę jednego) nazistę, o którego pytam, nie powinna wg mnie rozstrzygać o różnych tożsamościach, lub doprowadzać do wniosków, że mamy tu do czynienia z różnymi osobami.
Dla ilustracji tego, o czym piszę - wklepcie sobie "Goering" w Google Grafika i zobaczycie taki bogaty wachlarz nazi-fatałaszków, że ciężko byłoby je upchać w jednej garderobie.

Tak w ogóle zadanie jest bardzo trudne, ciężko dziś znaleźć autorytatywną instancję, która by rozstrzygała KTO ZACZ. Ale z dnia na dzień mamy coraz więcej ujęć i dokumentów w necie i może wkrótce wypłyną jakieś świeższe namiary na łobuza (?).
ufff kamień z serca z Hłaskiem. Wystarczy ze zmarł w tym samym miejscu co naziol.
Wydaje mi się, że na tych trzech zdjęciach mamy do czynienia z dwoma różnymi osobami. Nie świadczą o tym tylko różne mundury, ale także cechy fizjonomiczne, które mimo słabej jakości zdjęć zdaje mi się dostrzegać - nos i policzki. Goring jest skrajnym przykładem przebierańca - mundury szyto według jego wzorów, miał nawet rzymską togę, co nie oznacza, że był konsulem ;) Musimy pamiętać, że Niemcy nie mieli dowolności w noszeniu mundurów i odznaczeń. Oficer marynarki nie nosił munduru Luftwaffe i na odwrót. Prawidłowa identyfikacja tych szczegółów na pwno pomoże w identyfikacji obu indywiduów.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#32

Post autor: zielu »

zielu pisze:Rozesłałem wici wśród znajomych z innego portalu - może pomogą.
W wici wyszły nici, więc uderzyłem do Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Już po dwóch dniach dostałem odpowiedź od p. Jana Daniluka z Biura Edukacji Publicznej IPN, który w swojej pracy badawczej zajmuje się zbrodniami hitlerowskimi na Pomorzu. Bez moich sugestii od razu wytypował głównych podejrzanych do bycia tajemniczym hitlerowcem - wspomnianych już Otto Andresa i Reinholda Isendicka.

Jego zdaniem bardziej prawdopodobny - na 95 proc. - jest Otto Andres, który w okresie powstania zdjęć (wrzesień/październik 1939 r.) był tutejszym szefem NSDAP, stąd jego eksponowana na wszystkich fotografiach sylwetka. Niestety na potwierdzenie tych przypuszczeń w archiwach IPN nie ma zdjęcia Andresa (ani fotki Isendicka). Dlatego niezbędna byłaby kwerenda w archiwach niemieckich.

Dołączam otrzymany od p. Daniluka biogram Otto Andresa.

Otto Andres

Urodzony: 28 grudnia 1902 r. w Tiegenhagen (pol. Cyganek) w powiecie malborskim (Kreis Marienburg).
Zmarły: 31 stycznia 1975 r. w Bad Dürckheim (RFN)

Z wykształcenia inżynier (1924), członek NSDAP od 1930 r. 1 VII 1933 r. został komisarycznym landratem w powiecie Wielkie Żuławy, od 1 V 1934 r. landrat powiatu Wielkie Żuławy.

Esaman, wpierw w randze SA-Obersturmbannführer w 14. chorągwi SA, następnie, tj. od 30 stycznia 1928 r. dowódca (w randze SA-Standartenführera) całej ww. chorągwi.
Od 30 stycznia 1940 r. SA-Oberführer w SA-Gruppe Ostland.
Od września dodatkowo kreisleiter NSDAP w Tczewie (funkcja tymczasowa).
Ponadto: w latach 1933-1939 członek sejmu gdańskiego (Volkstagu).

Od stycznia 1940 r. do marca 1941 r. zastępca Forstera na stanowisku gauleitera. W związku z konfliktem, jaki wybuchł między Forsterem a Andresem (nie są mi znane jego przyczyny), zaciągnął się do Wehrmachtu, w którym spędził resztę wojny.

Dostał się do niewoli brytyjskiej, po 1945 r. przekazany stronie polskiej. Jako współodpowiedzialny za rozstrzelanie Polaków w Tczewie i księży z Pelplina został skazany na 15 lat więzienia. W 1956 r. objęty został amnestią, opuścił więzienie i wyjechał do RFN, gdzie w 1975 r. zmarł.

Jeszcze w 1991 r. żyli jego potomkowie (członkowie rodziny).
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#33

Post autor: be-good »

Fajnie przeczytać, że moje typy co do tego typa się pokrywają z opinią zawodowca.
Podbijam nagrodę z postu viewtopic.php?p=7583#p7583 do pięciu koła (DeTów);

szlifujcie niemiecki i kwerendujcie :ok
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#34

Post autor: Jadzia »

Dla mnie jest co najmniej dziwne, że nie ma zdjęć tak "ważnych" osobistości. A jeśli takowe zdjęcia są, to bez wskazania na osobę :nea
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#35

Post autor: zielu »

be-good pisze:szlifujcie niemiecki i kwerendujcie :ok
Nasz ambasador i Tomek15 muszą się wziąć do roboty :lol:
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Ramses74
Ambasador
Ambasador
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 829
Rejestracja: 26 lut 2011, o 13:56
Lokalizacja: Tczew/Marl
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#36

Post autor: Ramses74 »

Dla mnie to nie jest żadna bobra wypowiedź tzw. "zawodowcy" :nea ,Daniluk tylko przypuszcza na 95 %,że to jest Andres, IPN żadnych fotek Isendicka nie posiada !!,z tego powodu ja dalej trzymam się mojego zdania,ale będe szukał ma "gwałt" fotki Isendicka.
D.W. :whistle
Prawo dżungli,najsilniejszy i najszybszy wygrywa.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#37

Post autor: LukaszB »

Ja nie tylko robie sobie fajne fotki, ale tez probuje w germanii rozwiazac niektore forumowe zagadki 8-) Rozmawialem z Tomkiem i on powiedzial, ze pod listy goncze (nakazy aresztowania), ktore wydano za Isendickiem najprawdopodobniej podpiete bylo jego zdjecie. Trzeba podpytac IPN, ale nie w kwestii akt osobowych tylko kopii nakazow aresztowania.. Jadzia byloby znacznie latwiej gdyby indiwidua ktore szukamy byly szychami, ale to lokalne kundelki w strukturze NSDAP
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#38

Post autor: zielu »

LukaszB pisze: byloby znacznie latwiej gdyby indiwidua ktore szukamy byly szychami, ale to lokalne kundelki w strukturze NSDAP
Dlatego teoretycznie powinno być łatwiej znaleźć fotkę Andresa, jako zastępcy Forstera, niż uganiać się za Isendickiem...
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#39

Post autor: tomek15 »

Postaram sie odszperac ten dokumet w ktorym jest mowa o tym, ze polskie Ministerstwo Sprawiedliwosci przekazalo Niemcom dokumetacje czolowych nazistow tczewskich wraz z fotografiami. Pozwoli to na podanie dokladnej daty spozadzenia dokumetu, Niemcy za karzdym razem kwitowali i potwierdzali pisemnie obior dokumetacji a wiec i tu bedzie data.
Polacy przesylajac / przekazujac dokumetacje Niemcom w bardzo szczegolowy sposob zalanczali spis dokumetow znajdujacych sie w teczkach bez roznicy na to czy byla to fotografia (kogo) , czy tez metryka urodzenia , zgonu , zeznanie swiadkow...

Problem jest tu w Niemczech w tym, ze w wiekrzosci akt prokuratorskich brak jest zdjec :( niestety nnie udalo mi sie ustalic dla czego odzielono je od zeznan oraz innych zeznan i zeczy dowodowych.
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#40

Post autor: tomek15 »

W kraju bede od 23.pazdziernika na okres jednego tygodnia. :hurra

Dokumety odnosnie Isendick-a jak sie okazuje mam w Polsce a wiec mogie to sprawdzic dopiero po 23.10.2011.
Co do herbatki to bardzo chetnie o ile bedzie z cytrynka 8-)
ODPOWIEDZ