Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

Znani i nieznani tczewianie; ludzie zasłużeni dla miasta i
honorowi obywatele miasta
Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#21

Post autor: LukaszB »

Jadzia pisze:Prawdopodobnie Eberhardt z http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=330992" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

W pewnej książce wyczytałam, że generał Eberhardt dowodził oddziałami SS-Heimwehr i gdańskich policjantów, które uderzyły z terytorium Wolnego Miasta na Tczew i Gdynię.
Jadzia bardzo dobre zdjecie, które pokazuje że Eberhardt ma wąsy i garbaty nos dlatego śmiem twierdzić, że szukamy dwóch osób
DużaRyba.JPG
DużaRyba.JPG (158.74 KiB) Przejrzano 1264 razy
DużaRyba.JPG
DużaRyba.JPG (158.74 KiB) Przejrzano 1264 razy
Rozstrzygnąć to może Ramses74, który po otokach czapek może rozpoznać stopień wojskowy.
Dodatkowo moga pomóc odznaczenia -Eberhardt miał następujące:
żelazny krzyż (1914)
* 2nd Class (1 October 1914)
* 1st Class (26 July 1917)
odznaka za rany (1914)
* czarna (27 czerwiec 1918)
# Cross of Honor (15 styczeń 1935)
# żelazny krzyż (1939)
* 2nd Class (16 września 1939)
* 1st Class (16 pażdziernika 1939)
postać na zdjęciu ma na 100% odznaka za rany w czerni, ale nie wiem co to jest za medal. Może jakieś odznaczenia SA? (Ramses74 :help )
Załączniki
odznaka.jpg
odznaka.jpg (15.92 KiB) Przejrzano 1264 razy
odznaka.jpg
odznaka.jpg (15.92 KiB) Przejrzano 1264 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Ramses74
Ambasador
Ambasador
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 829
Rejestracja: 26 lut 2011, o 13:56
Lokalizacja: Tczew/Marl
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 42 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#22

Post autor: Ramses74 »

Jadzia pisze:Prawdopodobnie Eberhardt z http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=330992" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

W pewnej książce wyczytałam, że generał Eberhardt dowodził oddziałami SS-Heimwehr i gdańskich policjantów, które uderzyły z terytorium Wolnego Miasta na Tczew i Gdynię.
Jadzia w jakiej książce wyczytałaś,że Eberhardt dowodził oddziałami SS-Heimwehr ??
Bardzo mnie to zaskoczyło :o ponieważ w mojej książce pt. " SS-Heimwehr Danzig im Polenfeldzug " pisze,że od początku i do końca istnienia Heimwehr,dowodził tylko
SS-Obersturmbannführer Hans-Friedemann Goetze.
26 września 1939 r.po tylko 14-stu tygodniach isnienia ,SS-Heimwehr została wyeliminowana z grupy Eberhardt "Gruppe Eberhardt",korpusu "Kaupisch" ale komandorem był Goetze.

D.W.
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2011, o 08:43 przez Ramses74, łącznie zmieniany 2 razy.
Prawo dżungli,najsilniejszy i najszybszy wygrywa.
Awatar użytkownika

Ramses74
Ambasador
Ambasador
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 829
Rejestracja: 26 lut 2011, o 13:56
Lokalizacja: Tczew/Marl
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 42 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#23

Post autor: Ramses74 »

LukaszB pisze:
Jadzia pisze:Prawdopodobnie Eberhardt z http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=330992" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

W pewnej książce wyczytałam, że generał Eberhardt dowodził oddziałami SS-Heimwehr i gdańskich policjantów, które uderzyły z terytorium Wolnego Miasta na Tczew i Gdynię.
Jadzia bardzo dobre zdjecie, które pokazuje że Eberhardt ma wąsy i garbaty nos dlatego śmiem twierdzić, że szukamy dwóch osób
Załącznik DużaRyba.JPG nie jest już dostępny
Rozstrzygnąć to może Ramses74, który po otokach czapek może rozpoznać stopień wojskowy.
Dodatkowo moga pomóc odznaczenia -Eberhardt miał następujące:
żelazny krzyż (1914)
* 2nd Class (1 October 1914)
* 1st Class (26 July 1917)
odznaka za rany (1914)
* czarna (27 czerwiec 1918)
# Cross of Honor (15 styczeń 1935)
# żelazny krzyż (1939)
* 2nd Class (16 września 1939)
* 1st Class (16 pażdziernika 1939)
postać na zdjęciu ma na 100% odznaka za rany w czerni, ale nie wiem co to jest za medal. Może jakieś odznaczenia SA? (Ramses74 :help )
Niestety Łukasz,po otokach czapek nie może rozpoznać stopnia wojskowego,jedynie można rozpoznać jaki gatunek wojsk,organizacji politycznej,czy podoficer,oficer itp.
Co do fotki,nie mogę rozpoznać co to za odznaczenie (nie za dobrze widać ),masz może większe ??
Na fotce 1: to jest napewno gen.maj.Eberhardt,
na fotce 2: na 99,9 % Reinhold Isendick,główny inspektor rządowy rzeszy
po czapce można poznać,że to nie jest jedna i ta sama osoba.Na rękawie (fotka 3) ma naszywkę,to nie jest wojskowa,na 99,9 % jest to logo "Reichsbund der Deutschen Beamten" pol.Związek niemieckich urzędników,znaczy ten szkopek był bardzo wysokim urzędnikiem lub szefem jakiegoś urzędu/ministerium NSDAP.
D.W. :)
Załączniki
nac.JPG
nac.JPG (39.36 KiB) Przejrzano 1319 razy
nac.JPG
nac.JPG (39.36 KiB) Przejrzano 1319 razy
DużaRyba.JPG
DużaRyba.JPG (59.23 KiB) Przejrzano 1326 razy
DużaRyba.JPG
DużaRyba.JPG (59.23 KiB) Przejrzano 1326 razy
Prawo dżungli,najsilniejszy i najszybszy wygrywa.
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#24

Post autor: Jadzia »

Ramses74 pisze:Jadzia w jakiej książce wyczytałaś,że Eberhardt dowodził oddziałami SS-Heimwehr ??
Bardzo mnie to zaskoczyło :o ponieważ w mojej książce pt. " SS-Heimwehr Danzig im Polenfeldzug " pisze,że od początku i do końca istnienia Heimwehr,dowodził tylko
SS-Obersturmbannführer Hans-Friedemann Goetze.
26 września 1939 r.po tylko 14-stu tygodniach isnienia ,SS-Heimwehr została wyeliminowana z grupy Eberhardt "Gruppe Eberhardt",korpusu "Kaupisch" ale komandorem był Goetze.

D.W.
"Albert Forster - gualeiter i oskarżony" Mariana Podgórecznego. :)
Awatar użytkownika

Ramses74
Ambasador
Ambasador
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 829
Rejestracja: 26 lut 2011, o 13:56
Lokalizacja: Tczew/Marl
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 42 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#25

Post autor: Ramses74 »

Jadzia pisze:
Ramses74 pisze:Jadzia w jakiej książce wyczytałaś,że Eberhardt dowodził oddziałami SS-Heimwehr ??
Bardzo mnie to zaskoczyło :o ponieważ w mojej książce pt. " SS-Heimwehr Danzig im Polenfeldzug " pisze,że od początku i do końca istnienia Heimwehr,dowodził tylko
SS-Obersturmbannführer Hans-Friedemann Goetze.
26 września 1939 r.po tylko 14-stu tygodniach isnienia ,SS-Heimwehr została wyeliminowana z grupy Eberhardt "Gruppe Eberhardt",korpusu "Kaupisch" ale komandorem był Goetze.

D.W.
"Albert Forster - gualeiter i oskarżony" Mariana Podgórecznego. :)
No to Marian P. musiał się nieźle rypnąć :nea Heimwehr była tylko w grupie "Eberhardt" razem z innymi oddziałami Wehrmachtu,Gen.major Eberhardt siedział w OKH
(Oberkommando des Heeres) pol. Główne dowóctwo armii,a komandorem był tylko Goetze,H.Himmler osobiście dał Goetze dowództwo nad Heimwehr.
D.W. :whistle
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2011, o 11:02 przez Ramses74, łącznie zmieniany 1 raz.
Prawo dżungli,najsilniejszy i najszybszy wygrywa.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#26

Post autor: LukaszB »

Ramses74 pisze: Niestety Łukasz,po otokach czapek nie może rozpoznać stopnia wojskowego,jedynie można rozpoznać jaki gatunek wojsk,organizacji politycznej,czy podoficer,oficer itp.
Co do fotki,nie mogę rozpoznać co to za odznaczenie (nie za dobrze widać ),masz może większe ??
Na fotce 1: to jest napewno gen.maj.Eberhardt,
na fotce 2: na 99,9 % Reinhold Isendick,główny inspektor rządowy rzeszy
po czapce można poznać,że to nie jest jedna i ta sama osoba.Na rękawie (fotka 3) ma naszywkę,to nie jest wojskowa,na 99,9 % jest to logo "Reichsbund der Deutschen Beamten" pol.Związek niemieckich urzędników,znaczy ten szkopek był bardzo wysokim urzędnikiem lub szefem jakiegoś urzędu/ministerium NSDAP.
D.W. :)
I jesteśmy coraz bliżej rozwiązania zagadki :) Czy tajemniczy medal to mógł być medal za kampanię wrześniową ??
Załączniki
img_archiwumallegro_plCAF9J8JP.jpg
img_archiwumallegro_plCAF9J8JP.jpg (2.61 KiB) Przejrzano 1307 razy
img_archiwumallegro_plCAF9J8JP.jpg
img_archiwumallegro_plCAF9J8JP.jpg (2.61 KiB) Przejrzano 1307 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Ramses74
Ambasador
Ambasador
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 829
Rejestracja: 26 lut 2011, o 13:56
Lokalizacja: Tczew/Marl
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 42 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#27

Post autor: Ramses74 »

To jest Medal Wojennego Krzyża Zasługi którym odznaczani byli najczęściej cywile,pracownicy fabryk przemysłowych wykonujący więcej sprzętu oraz wyposażenia niż zakładała norma, a także rolnicy, których plony były szczególnie wysokie.Mógłbyć też nadawany za kampanię wrześniową.
D.W. 8-)
Załączniki
404px-KVK_Medaille.jpg
404px-KVK_Medaille.jpg (57.48 KiB) Przejrzano 1303 razy
404px-KVK_Medaille.jpg
404px-KVK_Medaille.jpg (57.48 KiB) Przejrzano 1303 razy
Prawo dżungli,najsilniejszy i najszybszy wygrywa.
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#28

Post autor: Jadzia »

Ramses74 pisze:No to Marian P. musiał się nieźle rypnąć :nea Heimwehr była tylko w grupie "Eberhardt" razem z innymi oddziałami Wehrmachtu,Gen.major Eberhardt siedział w OKH
(Oberkommando des Heeres) pol. Główne dowóctwo armii,a komandorem był tylko Goetze,H.Himmler osobiście dał Goetze dowóctwo nad Heimwehr.
D.W. :whistle
Oj, nie wiem. Zapewne masz rację, ja tylko cytowałam. ;)
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#29

Post autor: LukaszB »

Opis obrazu: Generał Friedrich Eberhardt - komendant gdańskich jednostek wojskowych podczas rozmowy z żołnierzem.
SM0_2-3912.jpg
SM0_2-3912.jpg (21.31 KiB) Przejrzano 1285 razy
SM0_2-3912.jpg
SM0_2-3912.jpg (21.31 KiB) Przejrzano 1285 razy
Wiecie, że naziolskie bydle jest pochowane w tym samym mieście co Marek Hłasko :facepalm
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa

#30

Post autor: be-good »

No, na szczęście Hłaskę przeniesiono z Wiesbaden na Powązki :scratch
Co do Friedricha Eberhardta, nie potrafię dyskutować jakie pełnił funkcje, ale sądząc wyłącznie po wyglądzie nie pasuje mi on jako "gruba ryba" z mojego zapytania.
Różnorodność mundurów lub czapek noszonych na fotografiach z Tczewa przez (jak sądzę jednego) nazistę, o którego pytam, nie powinna wg mnie rozstrzygać o różnych tożsamościach, lub doprowadzać do wniosków, że mamy tu do czynienia z różnymi osobami.
Dla ilustracji tego, o czym piszę - wklepcie sobie "Goering" w Google Grafika i zobaczycie taki bogaty wachlarz nazi-fatałaszków, że ciężko byłoby je upchać w jednej garderobie.

Tak w ogóle zadanie jest bardzo trudne, ciężko dziś znaleźć autorytatywną instancję, która by rozstrzygała KTO ZACZ. Ale z dnia na dzień mamy coraz więcej ujęć i dokumentów w necie i może wkrótce wypłyną jakieś świeższe namiary na łobuza (?).
ODPOWIEDZ