Powojenny Ratusz(e). 1945 - 1950.


Autor Tematu
mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 392
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Powojenny Ratusz(e). 1945 - 1950.

#1

Post autor: mzk »

Szanowni Państwo.
Mam do Was pytanie. Czy zastanawiali się Państwo kiedyś gdzie znajdował się tczewski ratusz (a może ratusze?) po zakończeniu ostatniej wojny światowej? Oczywiście słowo ratusz jest w tym wypadku swojego rodzaju kolokwializmem, gdyż chodzi mi o siedziby Zarządów Miejskich (burmistrzowie i ich urzędnicy). Temat ten nie była chyba poruszany na forum, a jeżeli pamiętam to również literatura przedmiotu o tym milczy (ale nie znam całej).
Odpowiedź może być dla Państwa bardzo interesująca. Zachęcam do deliberacji. Niestety nie mogę za poprawne odpowiedzi obiecać jakiejś zawrotnej ilości punktów (powiedzmy, że jeżeli ktoś będzie najbliżej to przeleje mu swoje wszystkie - ale nie będzie zapewne tego dużo).
Proszę się zastanowić. Gdzie w zniszczonym wojną mieście mógł urzędować burmistrz, skoro co lepsze budynki przedwojennej administracji publicznej zagarnęło Starostwo).
Oczywiście postaram się pomóc (nakierować).

To może taka zabawa. Niech Państwo sobie wyobrażą, że jest 1945 r. Jesteście Tadeuszem Mężykiem i musicie zorganizować w pokiereszowanym przez wojnę Tczewie siedzibę Zarządu/Ratusz. Co Państwo robicie?
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Powojenny Ratusz(e). 1945 - 1950.

#2

Post autor: Jadzia »

Napiszę tak: nieważne punkty, ważny i ciekawy temat. Ja na tę chwilę wiem tyle, że "dowodzenie" mogło mieścić się na obecnej ulicy Paderewskiego nr 8. Jeśli dać wiarę wspomnieniom Jana Mrozka, który napisał, że właśnie pod tym adresem mieścił się U.M., w którym się meldował zaraz po wojnie. :)
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 499
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 382 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Powojenny Ratusz(e). 1945 - 1950.

#3

Post autor: mirza3 »

W "Albumie Tczewskim 1945-2000" Józefa Golickiego znajdziemy informację, podaną za ukazującym się w Tczewie "Głosem Pomorskim" z 27 marca 1945 roku:
"Dnia 28 marca o godz. 1100 odbędzie się ukonstytuowanie się Nar. Rady Miejskiej m. Tczewa, w sali Rady Miejskiej przy ul. Kościuszki Nr 18. Karty wstępu wydaje Urząd Stanu Cywilnego, mieszczący się w tym samym gmachu."
Dalej znajdziemy także informację, że od połowy kwietnia 1945 MRN wybrała na swoją siedzibę budynek przy ul. Paderewskiego 8.
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam

Autor Tematu
mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 392
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Re: Powojenny Ratusz(e). 1945 - 1950.

#4

Post autor: mzk »

Idzie lepiej niż myślałem. Na wstępie jednak chciałbym zaznaczyć jedną sprawę. Miejska Rada Narodowa oraz Zarząd Miejski to dwie różne instytucje. MRN to wymysł stalinowskiej polityki administracyjnej, sztucznie przeszczepiony na grunt Polski rozporządzeniami PKWN.
Teraz do rzeczy. Trochę nie chronologicznie (wg postów) ale padła propozycja Kościuszki 18. Znam ten dokument, aczkolwiek zawsze miałem co do niego wątpliwości. Czy władze miejskie mogły w pierwszych tygodniach po wojnie rezydować tam? Zapewne tak. Czy jednak byłą to ich "pełnoprawna" siedziba? Tu już mam wątpliwości. Ulica Kościuszki była w tym czasie zajęta przez sowietów i ich "instytucje" wojskowe. Jeżeli nawet przez jakiś czas rezydowały tam władze miejskie, to, jak się wydaje, na zasadzie gościny - tymczasowo [sic! być "gościem" we własnym kraju]. Ale brawo za spostrzegawczość i znajomość literatury.
Jako druga [a w zasadzie pierwsza] padła propozycja ul. Paderewskiego 8. Jest to prawda. Pod tym adresem rezydowali burmistrzowie grodu Sambora. Niestety jak to bywa nie jest to pełna odpowiedź. Proszę się zastanowić. Budynek przy Paderewskiego 8 jest [był] przerobionym/dostosowanym budynkiem mieszkalnym. Zarząd Miejski miał w pierwszych latach 8-10 referatów, nie licząc referatów tymczasowych działających w pierwszych miesiącach po wojnie? Pomieścili by się?
Idzie zaprawdę dobrze, w takim tempie szybko dojdziecie Państwo adresów do kolejnych siedzib ratusza.

Autor Tematu
mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 392
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Re: Powojenny Ratusz(e). 1945 - 1950.

#5

Post autor: mzk »

Może trochę odświeżę temat. Do czego zmierzałem. Zgadza się, iż burmistrz urzędował na ulicy Paderewskiego 8, aczkolwiek budynek ten nie spełniał lokalowe potrzeb Zarządu Milejskiego. Tak na prawdę "ratusz" był wszędzie. Oprócz siedziby na Paderewskiego poszczególne referaty Zarządu były rozsiane po całym mieście. Mieściły się w budynkach mieszkalnych na różnych ulicach - analizując te adresy trudno na znalezienie jakiejkolwiek prawidłowości. Po prostu szukano pustego mieszkania. Taki stan rzeczy utrudniał bardzo życie obywatelom miasta, a także i....urzędnikom.
Taki stan rzeczy panował do 1947 r. Wtedy to dobudowano budynek, który spełniał wszystkie wymogi lokalowe Zarządu Miejskiego. I co najważniejsze był położony w centrum miasta.
Ktoś wie o jaki budynek chodzi?
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Powojenny Ratusz(e). 1945 - 1950.

#6

Post autor: be-good »

mzk pisze:Może trochę odświeżę temat. Do czego zmierzałem. Zgadza się, iż burmistrz urzędował na ulicy Paderewskiego 8, aczkolwiek budynek ten nie spełniał lokalowe potrzeb Zarządu Milejskiego. Tak na prawdę "ratusz" był wszędzie. Oprócz siedziby na Paderewskiego poszczególne referaty Zarządu były rozsiane po całym mieście. Mieściły się w budynkach mieszkalnych na różnych ulicach - analizując te adresy trudno na znalezienie jakiejkolwiek prawidłowości. Po prostu szukano pustego mieszkania. Taki stan rzeczy utrudniał bardzo życie obywatelom miasta, a także i....urzędnikom.
Taki stan rzeczy panował do 1947 r. Wtedy to dobudowano budynek, który spełniał wszystkie wymogi lokalowe Zarządu Miejskiego. I co najważniejsze był położony w centrum miasta.
Ktoś wie o jaki budynek chodzi?
Dobudowano w sensie "powiększono jego objętość poprzez dodatkowe pomieszczenia"? :scratch
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Powojenny Ratusz(e). 1945 - 1950.

#7

Post autor: Jadzia »

be-good pisze:Dobudowano w sensie "powiększono jego objętość poprzez dodatkowe pomieszczenia"? :scratch
Czy może dobudowano na terenie? Chodzi mi o tzw. baraki na terenie U.M. :scratch

Autor Tematu
mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 392
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Re: Powojenny Ratusz(e). 1945 - 1950.

#8

Post autor: mzk »

Przepraszam, może użyłem złego określenia [auto uzupełnienie office]. Chodzi o to, że pewien przedwojenny budynek odbudowano w ten sposób, iż zaczął spełniać funkcję urzędowe.
Pomimo, iż nie była to tania inwestycja, Zarządem Miejskim była tylko do 1950 r, czyli do kolejnej stalinowskiej reformy administracyjnej, która zlikwidowała Zarządy. Budynek przejęła wtedy Miejska Rada Narodowa. Dopiero w 1975 r., kiedy kolejna reforma administracyjna, tym razem w "duchu gierkowskim", zlikwidowała powiaty. Urząd miejski [od tej chwili tak zwany] przejmuje budynek dopiero co zlikwidowanego starostwa.
Ale cóż za budynek był ostatnią siedzibą Zarządu Miejskiego w latach 1947 - 1950?
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2407
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 209 razy
Kontakt:

Re: Powojenny Ratusz(e). 1945 - 1950.

#9

Post autor: zielu »

mzk pisze:Pomimo, iż nie była to tania inwestycja, Zarządem Miejskim była tylko do 1950 r, czyli do kolejnej stalinowskiej reformy administracyjnej, która zlikwidowała Zarządy. Budynek przejęła wtedy Miejska Rada Narodowa. Ale cóż za budynek był ostatnią siedzibą Zarządu Miejskiego w latach 1947 - 1950?
MRN miała siedzibę w budynku na ul. J. Dąbrowskiego (do niedawna starostwo). Chodzi o ten obiekt?
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"

Autor Tematu
mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 392
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Re: Powojenny Ratusz(e). 1945 - 1950.

#10

Post autor: mzk »

Dokładnie. budynek przy ul. J. Dąbrowskiego 20 został oddany do użytku Zarządu Miejskiego 1 października 1947 r. Wyremontowano go, za astronomiczną wówczas kwotę 3 milionów złotych. Pierwszym burmistrzem tam urzędującym był Dionizy Cichocki.
ODPOWIEDZ