Szyny

Dworce; Budynki kolejowe
Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Szyny

#31

Post autor: zet48 »

Była tu o niej mowa ale chyba nikt zdjęć nie dodał ...szyna na Bulwarze
Załączniki
DSCF6753.jpg
DSCF6753.jpg (325.2 KiB) Przejrzano 1049 razy
DSCF6753.jpg
DSCF6753.jpg (325.2 KiB) Przejrzano 1049 razy
DSCF6754.jpg
DSCF6754.jpg (254.22 KiB) Przejrzano 1049 razy
DSCF6754.jpg
DSCF6754.jpg (254.22 KiB) Przejrzano 1049 razy
DSCF6755.jpg
DSCF6755.jpg (299.53 KiB) Przejrzano 1049 razy
DSCF6755.jpg
DSCF6755.jpg (299.53 KiB) Przejrzano 1049 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 499
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 382 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Szyny

#32

Post autor: mirza3 »

Wymiarowo odpowiada Form4 / Form 10, nie posiada niestety żadnych oznaczeń.
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 499
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 382 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Szyny

#33

Post autor: mirza3 »

Jadzia pisze:Znalazłam taką szynę (ul. Kościuszki). Nie mam pojęcia, czy to coś ciekawego, nie znam się :nea
Załącznik SAM_1228.JPG nie jest już dostępny
Załącznik SAM_1227.JPG nie jest już dostępny
RFFSA_TR37.JPG
RFFSA_TR37.JPG (191.97 KiB) Przejrzano 1037 razy
RFFSA_TR37.JPG
RFFSA_TR37.JPG (191.97 KiB) Przejrzano 1037 razy
Profil ten należy do używanych w USA szyn typu Vignoles'a, nazywanych tam T-Rail i został zdefiniowany w roku 1893 przez American Society of Civil Engineers (ASCE). Profile te charakteryzowały się, w odróżnieniu od europejskich, kwadratowym gabarytem szyny, tj. wysokość szyny równa była wysokości stopy.
Ich nominalnym oznaczeniem była masa 1 yarda bieżącego szyny wyrażona w funtach, a więc mamy tu do czynienia z profilem ASCE 75. Wymiary profilu zestawione są poniżej.
TR 37.jpg
TR 37.jpg (34.18 KiB) Przejrzano 1037 razy
TR 37.jpg
TR 37.jpg (34.18 KiB) Przejrzano 1037 razy
Późniejsze standardy, wprowadzały kolejno cięższe, lecz smuklejsze szyny, przejmując jednocześnie wcześniej określone profile, stąd można spotkać się też z oznaczeniami AREA (American Railway Engineering Association) czy AREMA (American Railway Engineering and Maintenance-of-Way Association).
Kompletne zestawienie stosowanych w USA profili szyn kolejowych znaleźć można korzystając z poniższych linków:
Rail Sections
Table of North American tee rail

Profil ASCE 75/TR 37 zaliczany jest obecnie do szyn lekkich i wykorzystywany bywa w pasażerskiej komunikacji podmiejskiej oraz na liniach towarowych o niskim obciążeniu i natężeniu ruchu.
Proile szynowe wg standardów ASCE/AREA/AREMA zostały przyjęte dość powszechnie w krajach Ameryki Południowej, w tym - w Brazylii. Oznaczenie TR 37, odwołujące się do masy określonej w kilogramach, nie jest używane przez żaden ze standardów stworzonych w USA i pochodzi raczej z Associação Brasileira de Normas Técnicas (ABNT).
Tu docieramy do clue znajdującego się na szynie opisu. Oznaczenie RFFSA nie oznacza bynajmniej jakiejś niezidentyfikowanej huty będącej spółką akcyjną, lecz utworzone w 1957 roku pod nazwą Rede Ferroviária Federal Sociedade Anônima (RFFSA) brazylijskie koleje państwowe, istniejące do prywatyzacji przeprowadzonej w latach 1996-1999.
Szyna z ul, Kościuszki nie pochodzi zapewne ani z Brazylii ani z USA, gdyż profile wg standardów AREA/AREMA/ABNT są produkowane jeszcze obecnie przez huty europejskie. Zakładałbym krajowe pochodzenie znaleziska, zapewne z okresu, kiedy brazylijski odbiorca przestawał istnieć, a podlegający ekonomicznym przekształceniom producent, skierował na wyprzedaż bezużyteczne na krajowych szlakach szyny.
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 499
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 382 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Szyny

#34

Post autor: mirza3 »

Pragnąc zachęcić wszystkich, a zwłaszcza nowych uczestników Forum, do tematyki "szynowej", chciałbym część otrzymanej nagrody za post lipca przeznaczyć na bonusy dla znalazców dawnych szyn posiadających znaki walcownicze.

Przyznam co najmniej 20 bonusów uczestnikom forum którzy zamieszczą w swoich postach w tym wątku, własne zdjęcia nie przedstawionych we wcześniejszych postach szyn kolejowych, znajdujących się na terenie miasta Tczewa i okolic, posiadających kompletny i czytelny znak walcowniczy, pochodzących sprzed 1945 roku.

Zdjęcia powinny przedstawiać w sposób wyraźny i czytelny znak walcowniczy znajdujący się na szynie oraz posiadać określoną, co do ulicy, lokalizację. Konieczne będzie także określenie podstawowych wymiarów szyny.

Bonusy o wartości:
  • 50 100 punktów za szynę normalnotorową
  • 100 150 punktów za szynę wąskotorową
będą przyznawane za szyny nie pochodzące z następujących lokalizacji w Tczewie:
  • ul. Jana z Kolna
  • ul. 1 Maja
  • ul. Gdańska 1
  • Stary Cmentarz Katolicki
oraz z terenów PKP, jeśli legalność wejścia na te tereny nie może być udokumentowana w sposób nie budzący wątpliwości.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2011, o 19:25 przez mirza3, łącznie zmieniany 2 razy.
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Jak.osa
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 653
Rejestracja: 17 lip 2011, o 06:05
Lokalizacja: Tczew (Osiedle S. Staszica)
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Kontakt:

Re: Szyny

#35

Post autor: Jak.osa »

W abisyńskich płotach jest dużo szyn kolejowych (normalnych i wąskotorowych). Niestety większość z nich nie posiada znaku walcowniczego. Jeśli posiadają to jest on nieczytelny lub zakopany pod ziemią. Jeszcze pod Mostami Tczewskimi możemy znaleźć "uciętą" szynę (około 5mm wystaje na powierzchnię z betonu, więc odczytanie znaków niemożliwe). Nie mam zdjęć (na chwilę obecną).
:tczewMostów jest wiele, ale Tczewski jest tylko jeden ! :tczew
Awatar użytkownika

Jak.osa
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 653
Rejestracja: 17 lip 2011, o 06:05
Lokalizacja: Tczew (Osiedle S. Staszica)
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Kontakt:

Re: Szyny

#36

Post autor: Jak.osa »

Na rogu ulicy Okrzei i Zamkowej znalazłem takie coś (dwuteownik przypominający szynę w płocie betonowym, znak walcowniczy słabo czytelny (odczytałem "KONN" , jego "rekonstrukcję" pokazuję w załączniku, możliwe, że napis został źle odczytany, może to być "Königshütte")).
Załączniki
Znak.JPG
Znak.JPG (196.56 KiB) Przejrzano 999 razy
Znak.JPG
Znak.JPG (196.56 KiB) Przejrzano 999 razy
20110901532.jpg
20110901532.jpg (512.21 KiB) Przejrzano 999 razy
20110901532.jpg
20110901532.jpg (512.21 KiB) Przejrzano 999 razy
20110901533.jpg
20110901533.jpg (255.07 KiB) Przejrzano 999 razy
20110901533.jpg
20110901533.jpg (255.07 KiB) Przejrzano 999 razy
Ostatnio zmieniony 2 wrz 2011, o 12:57 przez Jak.osa, łącznie zmieniany 1 raz.
:tczewMostów jest wiele, ale Tczewski jest tylko jeden ! :tczew
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Szyny

#37

Post autor: be-good »

Na moje oko nie jest to szyna kolejowa, a (jestem humanistą i mogę coś pochrzanić) - kształtownik, być może dwuteownik (słabo widać tu przekrój) - ale na pewno jest dość archaiczny.
Awatar użytkownika

Jak.osa
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 653
Rejestracja: 17 lip 2011, o 06:05
Lokalizacja: Tczew (Osiedle S. Staszica)
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Kontakt:

Re: Szyny

#38

Post autor: Jak.osa »

be-good pisze:Na moje oko nie jest to szyna kolejowa, a (jestem humanistą i mogę coś pochrzanić) - kształtownik, być może dwuteownik (słabo widać tu przekrój) - ale na pewno jest dość archaiczny.
Masz rację, byłem tam dzisiaj i zobaczyłem, że to dwuteownik. Przepraszam za przeoczenie, ale miałem tylko 30 sekund, aby zrobić oba zdjęcia i nie przyglądałem się zbytnio profilowi elementu, dzisiaj miałem więcej czasu, poszedłem tam i sprawdziłem - to dwuteownik.
:tczewMostów jest wiele, ale Tczewski jest tylko jeden ! :tczew
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 499
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 382 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Szyny

#39

Post autor: mirza3 »

I ja tam byłem i dwuteownik widzialem, więc bonusa nie będzie, ale za dostrzeżony na skrytym w betonie kształtowniku znak "Königshütte", z którego widać ciągle jeszcze KONIGSH, należy się pochwała.
Nawiasem mówiąc znaki walcownicze na starych kształtownikach konstrukcyjnych można spotkać znacznie rzadziej niz na szynach.
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Bulma
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 610
Rejestracja: 19 lip 2011, o 19:26
Lokalizacja: Dirschau/Landshut
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Szyny

#40

Post autor: Bulma »

Dziś przy Chłodnej zorientowałam się że ten płotek składa się z szyn. Niestety nie znalazłam na nich oznaczeń, niezbyt ich szukałam, gdyż nie chciałam się wydać dziwna uczniom, którzy akurat masowo opuszczali jedenastkę :lol: Jutro postaram się uchwycić więcej detali na fotce, a na dzis mam takie zdjęcie:
PS-a może mi sie tylko wydaje i to nie są szyny? :oops:
Załączniki
szyny.JPG
szyny.JPG (327.04 KiB) Przejrzano 954 razy
szyny.JPG
szyny.JPG (327.04 KiB) Przejrzano 954 razy
ODPOWIEDZ