Czarlińscy

Znani i nieznani tczewianie; ludzie zasłużeni dla miasta i
honorowi obywatele miasta
Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Czarlińscy

#11

Post autor: be-good »

We Wiadomościach Numizmatyczno - Archeologicznych z 1901 roku
http://mbc.malopolska.pl/dlibra/plain-content?id=18366
czytamy o fundowanym grabsztynie = płycie nagrobnej ale "u Dominikanów":
83. Czarlińscy von Schedlen : ma być w błękitnem polu szara sówka na pieńku, z którego wyrasta galązka z prawego boku. W klejnocie 5 piór pawich (fig. 38).
Starożytny dom na pomorskiej; są też i na chełmińskiej i w biskupstwie warmińskiem i w Litwie pod Kownem.
Jeden dom z Knybawskimi.
Samuel Czarliński na Luchowie, opat pelpliński.
Jan Karol Czarliński.
W Tczewie u Dominikanów jest grabsztyn wystawiony przez Krzysztofora z Czarlina Czarlińskiego siostrze swej Barbarze z Czarlina Czarlińskiej, wdowie po Janie Rejmanie z Wielkiego Gołembiowa, która umarła 23 stycznia 1620.
(Rkpis Kornicki 132, - Toruński 294, - Baworowskich 362, - Kosiński 70).
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Czarlińscy

#12

Post autor: zielu »

No i po burzy :)

Zdobyte informacje przekażę jutro ks. proboszczowi. Nie omieszkam przekazać pozdrowień od be-good'a.

P.S.

O problematyce herbu Czarlińskich mamy sporo na Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Czarli%C5%84ski" onclick="window.open(this.href);return false;
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Czarlińscy

#13

Post autor: zielu »

To chyba jednak nie jest herb ks. Ignacego Czarlińskiego. Ks. proboszcz poprosił o pomoc w rozwiązaniu zagadki także ks. prof. Anastazego Nadolnego z Pelplina. Jego zdaniem herb należy do ks. Jana Franciszka Czarlińskiego (podawanie tylko drugiego imienia jest mylące), zmarłego w 1693 r. Jak już napisał Zet48, był on proboszczem tczewskim, a także kanonikiem włocławskim - stąd kapelusz z frędzelkami w herbie.

Pochówek Jana Franciszka w farze jest bardziej prawdopodobny niż Ignacego. W końcu koszula bliższa ciału ;)

P.S. Jak już podał Zet48 - rzeczywiście żupan okazał się sutanną.
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Czarlińscy

#14

Post autor: zet48 »

Jan Franciszek Czarliński postawił w farze w 1690 roku (w surowym stanie) Ołtarz Główny
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Czarlińscy

#15

Post autor: Big Zbig »

Osobiście miałem przyjemność pracować w jednej z tczewskich firm z Panem Franciszkiem Czarlińskim (herbu Sówka), który pełnił tam funkcję głównego księgowego. Mieszkał w Starogardzie Gd, niestety już nie żyje. Przekazał mi swoje drzewo genealogiczne, gdyż obaj interesowaliśmy się swoimi rodowymi korzeniami. Jeżeli uda mi się je odnaleźć, to zeskanuję i umieszczę na forum. W tym miejscu dodam jedynie, że w pamięci wszystkich, którzy z Nim pracowali, pozostał człowiekiem dobrym i szlachetnym , co nie było łatwe, zwłaszcza w trudnym okresie transformacji ustrojowej.

emka
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 78
Rejestracja: 10 lut 2011, o 11:26
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Czarlińscy

#16

Post autor: emka »

O powiązaniach rodu Czarlińskich z kościołem farnym można dowiedzieć się z książki "Kościół katolicki w Tczewie" ks. J. Więckowiaka. Indeksy ułatwiają wyszukiwanie. Autor podał następujące informacje o Janie Franciszku Czarlińskim (s.52-53):
- zanim został księdzem miał żonę, niejaką Teresę Szczepańską; po jej śmierci został kanonikiem włocławskim (1680 r.)
- jedna z jego córek, Justyna, została zakonnicą w Żukowie (sam ją obłóczył i dokonał jej profesji). W testamencie zapisał temu zakonowi 1000 florenów za duszę żony i dzieci
- proboszcz tczewski w latach 1682-1693 (a więc do śmierci!)
- proboszcz skarszewski
- kanonik włocławski.
Wspomniana publikacja jest dostępna w Sekcji Historii Miasta MBP , no i na pewno w domu niejednego Forumowicza, ale nie dysponuję bliższymi informacjami w tej kwestii :)
Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Czarlińscy

#17

Post autor: zunia »

Najpierw pięknie podziękuję pani archeolog Renacie Wiloch - Kozłowskiej za wczorajszą opowieść. A dla zainteresowanych
kilka informacji o rodzinie Jana Franciszka Czarlińskiego, zaczerpniętych ze „Złotej
księgi szlachty polskiej” R.22 . Więcej wiadomości na stronie http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/doccontent?id=321&dirids=1" onclick="window.open(this.href);return false;
od strony 8/124.
Czarlinski1.jpg
Czarlinski1.jpg (140.57 KiB) Przejrzano 1122 razy
Czarlinski1.jpg
Czarlinski1.jpg (140.57 KiB) Przejrzano 1122 razy
Czarlinski2.jpg
Czarlinski2.jpg (70.15 KiB) Przejrzano 1122 razy
Czarlinski2.jpg
Czarlinski2.jpg (70.15 KiB) Przejrzano 1122 razy
Czarlinski3.jpg
Czarlinski3.jpg (136.19 KiB) Przejrzano 1122 razy
Czarlinski3.jpg
Czarlinski3.jpg (136.19 KiB) Przejrzano 1122 razy
Załączniki
Czarlinski4.jpg
Czarlinski4.jpg (121.03 KiB) Przejrzano 1122 razy
Czarlinski4.jpg
Czarlinski4.jpg (121.03 KiB) Przejrzano 1122 razy

archeo
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 12
Rejestracja: 6 maja 2011, o 13:17
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Czarlińscy

#18

Post autor: archeo »

Jestem przerażona tymi koligacjami.... z jednym Lniskim herbu Ostoja okazuje się mój mąż pił piwo, a jak dobrze pójdzie to spróbuję poprowadzićbadania w Waplewie u Sierakowskich, których zarządcą był jeden z Czarlińskich. Jeszcze trochę i zacznę się zastanawiać czy nie miałam Czarlińskich w rodzinie... szukam teraz "osób towarzyszących" J.F. Czarlińskiemu w krypcie.

archeo
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 12
Rejestracja: 6 maja 2011, o 13:17
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Czarlińscy

#19

Post autor: archeo »

Mam jeszcze jedną rewelację, we wtorek zadzwonił do mnie Pan Czarliński za Starogardu, jutro się spotykamy- ma się tę odrobinę szczęścia w życiu!

Ja Wisła
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 9
Rejestracja: 26 mar 2011, o 18:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Kontakt:

Re: Czarlińscy

#20

Post autor: Ja Wisła »

Wydaje mi się, że inicjały z ołtarza związane są jednak z osobą Ignacego Czarlińskiego. Po śmierci Jana Czarlińskiego Ignacy prawdopodobnie ufundował ołtarz (swoim stylem nawiązuje do I połowy XVIII wieku) i jako fundator umieścił w nim swój herb i inicjały. Zastanawiające jest także umieszczenie w ołtarzu figur świętych kapłanów Jana Nepomucena po prawej stronie i Ignacego Antiocheńskiego po lewej stronie czyli patronów obu Czarlińskich. Może w krypcie obok Jana jest także pochowany fundator ołtarza Ignacy ?
ODPOWIEDZ