Wieża Ciśnień

Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Wieża Ciśnień

#1

Post autor: zet48 »

Mierząca około 40 metrów Wieża Ciśnień została zbudowana w 1905 roku i włączona do sieci Miejskich Zakładów Wodociągowych w 1909 roku. Ciekawostką jest to, iż wpompowywana do niej woda była rozprowadzana po całym mieście siłą własnego ciśnienia.
Załączniki
foto (261).JPG
foto (261).JPG (485.27 KiB) Przejrzano 3083 razy
foto (261).JPG
foto (261).JPG (485.27 KiB) Przejrzano 3083 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

Kristoph
Reakcje:
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Wieża Ciśnień

#2

Post autor: Kristoph »

Wieża w przekroju.
wieża 1.jpg
wieża 1.jpg (103.24 KiB) Przejrzano 3075 razy
wieża 1.jpg
wieża 1.jpg (103.24 KiB) Przejrzano 3075 razy
Podmianka: "Album tczewski. Fotografie do 1945 roku", J. Golicki
Podmianka: "Album tczewski. Fotografie do 1945 roku", J. Golicki
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2016, o 22:35 przez Jadzia, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Podmieniłam załącznik - lepsza jakość
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Wieża Ciśnień

#3

Post autor: zet48 »

Widok z góry ...piękny widok, cały Tczew w zasięgu wzroku
Załączniki
dsc00011_708.jpg
dsc00011_708.jpg (140.21 KiB) Przejrzano 3058 razy
dsc00011_708.jpg
dsc00011_708.jpg (140.21 KiB) Przejrzano 3058 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Wieża Ciśnień

#4

Post autor: zet48 »

Większości pięter z przekroju Wieży wrzuconego przez Kristoph'a już nie ma ...zostały zamienione nowymi drewnianymi schodami.
Załączniki
DSC09954.jpg
DSC09954.jpg (94.83 KiB) Przejrzano 3030 razy
DSC09954.jpg
DSC09954.jpg (94.83 KiB) Przejrzano 3030 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

treviss
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 158
Rejestracja: 19 lut 2011, o 15:48
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Re: Wieża Ciśnień

#5

Post autor: treviss »

a co się aktualnie dzieje z wieżą? Czy są jakieś plany zagospodarowania?
kilka lat temu były tam imprezy, a teraz stoi pusta zupełnie...
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Wieża Ciśnień

#6

Post autor: zet48 »

treviss pisze:a co się aktualnie dzieje z wieżą? Czy są jakieś plany zagospodarowania?
kilka lat temu były tam imprezy, a teraz stoi pusta zupełnie...
Nie stoi pusta bo od 2008 roku jest w posiadaniu Strzeleckiego Bractwa Kurkowego
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wieża Ciśnień

#7

Post autor: be-good »

Bo jest po lyteraturze, ale jak widać nie polskiej :)
Ostatnia z.agatka:
Załączniki
PRESS.jpg
PRESS.jpg (22.12 KiB) Przejrzano 2740 razy
PRESS.jpg
PRESS.jpg (22.12 KiB) Przejrzano 2740 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Wieża Ciśnień

#8

Post autor: zet48 »

Starsza jest ta po lewej (powstała razem z ze starym dworcem - jak się nie mylę ...zniszczona w 1945) ...stała przy obecnej ulicy 1-go Maja[zaakceptowany][/zaakceptowany]

To Wieża Ciśnień (ta starsza z ulicy 1-go Maja) w marcu 1945 roku
Załączniki
014.jpg
014.jpg (20.77 KiB) Przejrzano 2638 razy
014.jpg
014.jpg (20.77 KiB) Przejrzano 2638 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Łukasz
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 314
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:46
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Kontakt:

Re: Wieża Ciśnień

#9

Post autor: Łukasz »

byłem na górze wieży. Potwierdzam wspaniały widok. Zresztą samo wejście też emocjonujące. Ten wielki zbiornik na wodę...
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Wieża Ciśnień

#10

Post autor: zet48 »

Oto ciekawostka o Tczewskiej Wieży Ciśnień :) - było o tym bardzo głośno
...kilka lat temu zauważono i szczęśliwie wydobyto ze ściany Wieży niewypał - "pamiątkę" radziecką z czasów II Wojny Światowej ...pamiętam to wydarzenie, miałem nawet ulotkę informacyjną o całej akcji ale niestety nie wiem gdzie ona teraz jest
...jedyne co teraz znalazłem to artykuł na portalu naszemiasto.pl i jedno zdjęcie
Cytat:
Tczew. GODZINA 0 - dzisiaj rozbrajany będzie niewypał tkwiący w wieży ciśnień
20.08.2003

Pocisk artyleryjski, swoisty radziecki prezent? zatrzymany w locie, jest pamiątką z1945 roku, gdy wojska radzieckie ostrzeliwały Tczew.

- Tkwi on w murze 30 metrów od ziemi czyli na wysokości 9 piętra bloku mieszkalnego - powiedział nam mł. inspektor Marek Tafliński, zastępca komendanta powiatowego policji w Tczewie. - Potencjalny obszar jego rażenia wynosi około 800 metrów. Dlatego też policja i straż miejska już wczoraj, od godziny 6 rano ostrzegała mieszkańców zagrożonego terenu. Rozdano specjalnie przygotowane ulotki z apelem komendanta powiatowego policji wzywającego do zachowania szczególnej ostrożności. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, iż w razie wybuchu odłamki pocisku, wielkości orzecha, mogą razić na odległość kilkuset metrów. W trakcie trwania całej operacji, która rozpocznie się o godz. 9 i potrwa do godz. 12, pod żadnym pozorem nie wolno przebywać na balkonach bądź wyglądać przez otwarte okna.

Ppłk Tomasz Hak dowódca 16 Tczewskiego Batalionu Saperów w Tczewie powiedział nam, że to pierwszy, w jego saperskim życiu, przypadek rozbrajania pocisku tkwiącego na tak dużej wysokości. - Owszem zdarzały się niewypały znajdowane w murze, ale zazwyczaj uwięzione były nisko nad ziemią - stwierdził ppłk Tomasz Hak. - Łatwiej można było je wyłuskać. Radziecki "prezent" w wieży ciśnień trzyma się bardzo mocno. Zaklinował się pomiędzy cegłami a kamiennym wzmocnieniem. - Technika wydobycia to nasza słodka tajemnica - zaznacza Tomasz Hak.- Musimy to zrobić tak, aby nie spowodować wybuchu.
::: Reklama :::



W poniedziałek do Tczewa sprowadzono drabinę strażacką o 30 metrowym wysięgniku. Dowódca jednostki wojskowej osobiście oglądał niewybuch. Przypuszcza, że ma on dwa zapalniki. Ten fakt niewątpliwie zwiększa ryzyko operacji. Saperzy twierdzą, że nie ma możliwości wycięcia piłą muru razem z pociskiem. Najpierw należy powoli, ręczni kruszyć cegły z jednej strony, aby sprawdzić jak głęboko utknął. Czas operacji zaplanowano wstępnie na 2 godziny. O jej przebiegu zadecyduje dowódca jednostki i wyznaczony przez niego saper, który w koszu na wysięgniku będzie pracował przy rozbrajaniu pocisku.
Józef M. Ziółkowski
Załączniki
niewypa_123.jpg
niewypa_123.jpg (143.19 KiB) Przejrzano 2915 razy
niewypa_123.jpg
niewypa_123.jpg (143.19 KiB) Przejrzano 2915 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
ODPOWIEDZ