Siedziba PUBP


mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Siedziba PUBP

#21

Post autor: mzk »

Szanowni Państwo,

Muszę stwierdzić, iż tekst ten zupełnie do mnie nie przemawia. Jego autor, z całym szacunkiem dla jego przeżyć, w prawie żadnym wypadku nie podpiera się źródłami, może poza zdjęciami ze strony internetowej IPN, na której zawarte ustaleia budzą obecnie coraz większe wątpliwości samych pracowników Instytutu. Odnoszę się głównie do potencjalnych siedzib Urzędów Bezpieczeństwa Publicznego, czyli do lat 1945-1954, pozostawiając trochę na uboczu kwestię siedziby Służby Bezpieczeństwa, która w latach osiemdziesiątych najprawdopodbniej faktycznie mieścila się w siedzibie ówczesnej Komendy MO (dzisiejszej Komendy Powiatowej Policji) - choć nie ja jestem tutaj specjalistą.
Z listy potencjalnych siedzib UB możemy z bardzo dużą dozą prawdopodbnieństwa, graniczącą z pewnością, wyeliminować budynki przy ul. Lecha 9 (mieścił się tam Komisariat Miesjki MO), ul. Bałdowskiej 6 (mieściła się tam Komenda Powiatowa MO), ul. J. Dąbrowskiego (od 1945 r. znajdował się tam Sąd Grodzki, a później Sąd Powiatowy - PUBP najprawdopodbniej jednak korzystał z aresztu sądowego - stąd budynek ten występuje w wielu wspomnieniach m.in. W. Bieleckiego).
Odnośnie innych potencjalnych lokalizacji tczewskiej PUBP. Pracownicy IPN, z moim skromnym udziałem, zajmują się obecnie tą kwestią. Myślę, że za jakiś czas będziemy mogli przedstawić Państwu najbardziej prawdopodbną siedzibę tczewskiego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Siedziba PUBP

#22

Post autor: mzk »

Szanowni Państwo,
W dniu dzisiejszym wraz z pracownikiem gdańskiego Oddziału IPN dokonaliśmy kilkugodzinnej wizji lokalnej, której zadaniem było ostateczne ustalenie siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w latach 1945-1956. Uzbrojeni w dokumenty i pomoc różnych instytucji - podziękowania należą się Dyrekcji i pracownikom MBP w Tczewie, Pani Konserwator Zabytków oraz Dyrektorce i pracownikom Liceum Ogólnokształcącego im. Curie - wyruszyliśmy w długi spacer. Obalając kilka legend miejskich udało się nam w końcu poznać odpowiedź na nurtujące nas pytanie.
Proszę Państwa,
Historyk rzadko może to powiedzieć, ale jesteśmy na 100% (no może w 99,99999%) pewni gdzie mieścił się tczewski PUBP. Proszę uzbroić się w cierpliwość. Postaramy się w najbliższym czasie to ogłosić (trzeba to odpowiednio opracować). Mogę powiedzieć, iż teraz z czystym sercem mogę wykluczyć takie lokacje jak:
- ul. Jarosława Dąbrowskiego 6 (dzisiejszy gmach MBP w Tczewie)
- budynki mieszkalne na ul. Bałdowskiej 6 i 49
- siedzibę Liceum Ogólnokształcącego im. Curie

pozdrawiam,
Marcin Kłodziński

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Siedziba PUBP

#23

Post autor: mzk »

Szanowni Państwo,

Zgodnie z obietnicą. Na dniach Tczew ponownie odwiedzi IPN. W czasie tej wizyty wraz kolega dopracujemy tekst m.in. o tczewskiej siedzibie PUBP, który ma szanse, wraz ze zdjęciami, ukazać się drukiem już wiosną (o czym będę na bieżąco informował). Oczywiście również będę w swoim czasie reklamował książkę o siedzibach UB w całym województwie gdańskim, gdzie będzie również "tczewski" rozdział.

pozdrawiam,
Marcin Kłodziński

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Siedziba PUBP

#24

Post autor: mzk »

Szanowni Państwo,

W dniu dzisiejszym pracownik gdańskiego Oddziału IPN, z moją skromną pomocą, przeprowadził drugą i ostatnią turę bdań terenowych w Naszym mieście. Cel oczywiście niezmienny - odnalezienie tczewskiej siedziby PUBP. Wraz z kolegą chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które udostępniły nam swoje dokumenty, czy też odtworzyły nam swoje piwnice, które skwapliwe fotografowaliśmy. Oczywiście podzękowania ponownie należą się Pani Konserwator Zabytków, która kolejny raz okazała nam wiele pomocy i cierpliwości. Nie zdradzę chyba tajemnicy, jeżeli powiem, iż dzisiejszy "spacer" po Tczewie tylko utwierdził nas w przekonaniu o lokalizacji siedziby tczewskiego PUBP.
Niestety obiecany wstępnie na wiosnę tekst opisujący nasze ustalenia - z przyczyn od nas nie do końca zależnych (choć też nie bez naszej winy) - najprawdopodbniej światło dzienne ujrzy dopiero przed wakacjami. Mam nadzieję, że będzie warto czekać.

pozdrawiam,
Marcin Kłodziński
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Siedziba PUBP

#25

Post autor: LukaszB »

Mam tylko jedno pytanie - czy w piwnicach zachowały się jakieś ślady "użytkowania" ich przez PUBP?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Siedziba PUBP

#26

Post autor: mzk »

Żeby nie zdradzać zupełnie niespodzianki. Z milicyjnej części budynku, który wykluczyliśmy z grupy podejrzanych, mamy całą "galerię" napisów ściennych więźniów. Z "bezpieczniackiego" budynku w tych piwnicach, które odwiedziliśmy nie było napisów. Pan, który nas oprowadzał stwierdził jednak, iż w jednym z aneksów piwnicznych są jakieś pozostałości napisów. Mamy obiecane, iż jeżeli to się potwierdzi otrzymamy zdjęcia. Oczywiście pozostałości to nie tylko same napisy... Proszę uzbroić się w cierpliwość.

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Siedziba PUBP

#27

Post autor: mzk »

Szanowni Państwo,

Z bardzo dobrze poinformowanego źródła wiem, iż na łamach najnowszego numeru "Kociewskiego Magazynu Regionalnego" - o ile w Redakcję nie uderzy piorun - ukaże się wywiad z pracownikiem IPN, który rozwieje wszelkie wątpliwości co do lokalizacji siedziby tczewskiego PUBP.
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Siedziba PUBP

#28

Post autor: Jadzia »

Kiedy ma się ukazać (pomijam kwestię piorunów :lol: )?

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Siedziba PUBP

#29

Post autor: mzk »

Z dobrze poinformowanego źródła wiem, że uż trafił do drukarni. W związku z tym już niedługo zagadka się rozwiąże.

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Siedziba PUBP

#30

Post autor: mzk »

Szanowni Państwo,

Ukazał się już najnowszy numer "Kociewskiego Magazynu Regionalnego", gdzie pracownik gdańskiego oddziału IPN, Pan Krzysztof Filip, wyjaśnia zagadkę lokalizacji tczewskiego PUBP. Ci, którzy byli z nami podczas ostatniego spaceru mieli okazję już poznać tajemnicę.
http://aktualnosci.wrotatczewa.pl/nowy- ... -sprzedazy
ODPOWIEDZ