Szkoły

Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Szkoły

#11

Post autor: be-good »

W "Ewidencji Dóbr..." ten budynek określa się jako zbudowany około 1900 roku jako budynek mieszkalny dla pracowników kolei.
Ale na mapie z 1910 jest opisany jako SZKOŁA :scratch
Zaznaczam, że nie dociekałem dogłębnie, nie wiem co za szkoła miała się tam znajdować;
wątpię, żeby osoby tworzące mapę dokonały tak sporej pomyłki :scratch
Załączniki
szzszzs.JPG
szzszzs.JPG (161.5 KiB) Przejrzano 2274 razy
szzszzs.JPG
szzszzs.JPG (161.5 KiB) Przejrzano 2274 razy
SZZZZZZZZZZ.JPG
SZZZZZZZZZZ.JPG (236.24 KiB) Przejrzano 2274 razy
SZZZZZZZZZZ.JPG
SZZZZZZZZZZ.JPG (236.24 KiB) Przejrzano 2274 razy
Awatar użytkownika

treviss
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 158
Rejestracja: 19 lut 2011, o 15:48
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Re: Szkoły

#12

Post autor: treviss »

A mnie zastanawiało zawsze gdzie znajdowała się szkoła podstawowa nr 4 i 6 ?
Awatar użytkownika

mirek_tcz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 152
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:31
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Szkoły

#13

Post autor: mirek_tcz »

treviss pisze:A mnie zastanawiało zawsze gdzie znajdowała się szkoła podstawowa nr 4 i 6 ?
Szkoła nr 6 mieściła się w obecnym Liceum Katolickim zlikwidowana została około 73 roku
Szkoła nr 4 to obecna szkoła kupiecka na Czyżykowskiej
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Szkoły

#14

Post autor: LukaszB »

Interesuje mnie historia szkoły ludowej nr. 2. Budynek został zbudowany w 1890 roku na ul. obr. Westerplatte (teraz jest w nim dom przedsiębiorcy) i bardzo szybko został przekazany (sprzedany?) loży masońskiej. Zastanawiam sie dlaczego władze pruskie zbudowały szkołę, która po kilku latach zlikwidowały? Czy mamy tu do czynienia z XIX wiecznym "przekrętem"?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Szkoły

#15

Post autor: zet48 »

Wydaje mi się ze Masoni potrzebowali siedziby ...wiele ważniejszych osób w mieście było właśnie masonami, może to ich zasługa, ich wpływy i kontakty doprowadziły do tego że przekazano im szkołę?
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Szkoły

#16

Post autor: be-good »

Ja trochę tu "zajątrzę" - skąd pochodzi informacja o szkole w tym budynku?
W swoim dobrze dokumentowanym, wielostronicowym artykule w KMR Ałaszewski ani słowem nie wspomina o takiej funkcji budynku, gdyby miał takie wiadomości wspomniałby o szkole :scratch ?
Co więcej w podanych tu fragmentach mowa jest o posiadaniu działki, a potem budynku przez farmazonów już od 1880 roku.
Oczywiście może nie znam jakichś innych elementarnych źródeł, pomóżcie i oświećcie :)
Załączniki
Ż.JPG
Ż.JPG (259 KiB) Przejrzano 2267 razy
Ż.JPG
Ż.JPG (259 KiB) Przejrzano 2267 razy
Ż02.JPG
Ż02.JPG (101.99 KiB) Przejrzano 2267 razy
Ż02.JPG
Ż02.JPG (101.99 KiB) Przejrzano 2267 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Szkoły

#17

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:Ja trochę tu "zajątrzę" - skąd pochodzi informacja o szkole w tym budynku?
W swoim dobrze dokumentowanym, wielostronicowym artykule w KMR Ałaszewski ani słowem nie wspomina o takiej funkcji budynku, gdyby miał takie wiadomości wspomniałby o szkole :scratch ?
Co więcej w podanych tu fragmentach mowa jest o posiadaniu działki, a potem budynku przez farmazonów już od 1880 roku.
Oczywiście może nie znam jakichś innych elementarnych źródeł, pomóżcie i oświećcie :)
Landowski, Tczew w czasie i przestrzeni. Informacja nie pasowała mi z tego względu, że nie podejrzewam prusaków o wybudowanie szkoły bez dokładnie zbadanej potrzeby.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Szkoły

#18

Post autor: Michał »

treviss pisze:A mnie zastanawiało zawsze gdzie znajdowała się szkoła podstawowa nr 4 i 6 ?
Ja tylko dodam, że w latach 30-tych (gdy po raz pierwszy wprowadzono numerację) numerem szóstym była obdarzona Szkoła Powszechna na Tczewskich Łąkach. I tak w 1937 roku wyglądało to następująco: 1 to Plac św. Grzegorza, 2 i 3 to Południowa (2 mały budynek od strony torów, 3 większy od Gdańskiej), 4 - Czyżykowska, 5 - 30 Stycznia (dzisiejsze I LO) no i 6 na Tczewskich Łąkach. Więcej o tym okresie pisał Adam Samulewicz w "Kociewskich Magazynach Regionalnych" w 2002 roku.
Awatar użytkownika

Niesia
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 449
Rejestracja: 15 paź 2011, o 21:23
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
Kontakt:

Re: Szkoły

#19

Post autor: Niesia »

gociewiak pisze:Jeśli chodzi o szkołę na Czyżykowie to według informacji starszych mieszańców szkoła mieściła się ( a mówią o tym miejscu stara szkoła lub szkoła niemiecka ) nie wiem czy ten zaułek ma jakąś nazwę ale jest to jak się idzie od mechanika w kierunku Czyżykowa po prawej na samym dole , tam gdzie aktualnie jest skup złomu .
Ten zaułek, to jest kilka numerów ul. Czyżykowskiej, bodajże od 25 do 30, ale nie pamiętam teraz dokładnie. Nie wiem, czy szkoła nie mieściła się przypadkiem w budynku 29, a nie w 30 (jak to typował mirek_tcz). Z tego, co pamiętam na 29 są chyba jakieś krzyże w cegłach, ale dawno już tam nie byłam i mogę coś mieszać. Najstarsi mieszkańcy tych budynków już chyba w większości nie żyją, a z młodszego pokolenia, które mogło coś usłyszeć od rodziców, już chyba są tam jakieś niedobitki, a reszta to napływowi.
"Na świecie nie ma nic piękniejszego od pobudzania ludzi do śmiechu."

Achard Marcel (1899-1974)
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Szkoły

#20

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:W "Ewidencji Dóbr..." ten budynek określa się jako zbudowany około 1900 roku jako budynek mieszkalny dla pracowników kolei.
Ale na mapie z 1910 jest opisany jako SZKOŁA :scratch
Zaznaczam, że nie dociekałem dogłębnie, nie wiem co za szkoła miała się tam znajdować;
wątpię, żeby osoby tworzące mapę dokonały tak sporej pomyłki :scratch
Kręciłem się dzisiaj w okolicy, nie sądzę, ze mogła to być szkoła
Załączniki
szkoła.jpg
szkoła.jpg (307.87 KiB) Przejrzano 2172 razy
szkoła.jpg
szkoła.jpg (307.87 KiB) Przejrzano 2172 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ