Kończewice

Awatar użytkownika

mieczyslaw
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 212
Rejestracja: 4 maja 2011, o 19:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Kończewice

#11

Post autor: mieczyslaw »

To jak, pies, orzeł, czy pelikan? ;)

A poważnie, to naprawdę interesujące. @Bulma, wiesz może coś jeszcze na temat Kończewic, czego nie wiedzą zwykli śmiertelnicy?
Orientujesz się może, czy dawny cmentarz, ewangelicki/ mennonicki znajdował się po przeciwnej stronie ulicy w stosunku do kościoła (nie dokładnie na przeciwko kościoła, trochę wcześniej - obecnie ogrodzony teren z charakterystyczną roślinnością dla mennonickich cmentarzy)?
Wiesz może też, co znajdowało się w murowanym domu, obecnie odnowionym - jest jasno żółty z białymi obramowaniami okien - może jak zrobię zdjęcie, to je zamieszczę i będzie łatwiej :)
Awatar użytkownika

geo
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 303
Rejestracja: 9 lut 2011, o 19:00
Lokalizacja: Lunały a teraz Kunzendorf
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: Kończewice

#12

Post autor: geo »

Dokładnie jak piszesz ten "parczek" po prawej jak się jedzie od strony Lisewa to właśnie były cmentarz.
O tutaj
http://maps.google.com/maps?q=54.058684 ... 6&t=h&z=18" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

mieczyslaw
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 212
Rejestracja: 4 maja 2011, o 19:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Kończewice

#13

Post autor: mieczyslaw »

Czyli dobrze go wyśledziłem :)

@geo, masz może jakieś zdjęcia jego, kiedy były tam nagrobki, stele? Wiesz, słyszałeś, czytałeś, co się z nimi stało? Co do ogółu możemy się zgodzić, że cmentarz został najprawdopodobniej zdewastowany, jako "niemiecki" - podobnie jak analogiczny w Lisewie.

Byłem tam niedawno, ale już było dość szaro - w trawie nie było widać żadnych pozostałości nagrobków, coś się uchowało?

Co do budynku, o który pytałem Bulmę w poprzednim poście - ze względu na zdobienia, przeszło mi przez myśl, że może był domem modlitwy? Ale obawiam się, że mogłem się przeliczyć w swoich domysłach.
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2412
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 209 razy
Kontakt:

Re: Kończewice

#14

Post autor: zielu »

mieczyslaw pisze:Orientujesz się może, czy dawny cmentarz, ewangelicki/ mennonicki znajdował się po przeciwnej stronie ulicy w stosunku do kościoła (nie dokładnie na przeciwko kościoła, trochę wcześniej - obecnie ogrodzony teren z charakterystyczną roślinnością dla mennonickich cmentarzy)?
Na moje oko "układ kościelno - cmentarny" Kończewic wygląda tak:
konczewice.jpg
konczewice.jpg (201.69 KiB) Przejrzano 1140 razy
konczewice.jpg
konczewice.jpg (201.69 KiB) Przejrzano 1140 razy
EDIT: Geo był ciut szybszy :ok
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

mieczyslaw
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 212
Rejestracja: 4 maja 2011, o 19:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Kończewice

#15

Post autor: mieczyslaw »

@geo - wypytaj ją o wszystko ;)
@zielu - dzięki :) - na tej mapie jest wiele cennych informacji - ale budynek, o którym myślałem nie pokrywa się w żaden sposób z kościołem ewangelickim - chyba miejsce po kościele jest obecnie puste, ale za słabo znam wieś, by wyrokować sprzed klawiatury - potrzebna jest wizja lokalna :)
To co mnie najbardziej ucieszyło, to wiatrak - na zachodzie wsi, za drogą prowadzącą do Starej Wisły. Teraz pytanie: to wiatrak przemiałowy czy pompa wody?
Mapa ta pokazuje ciekawy układ wsi - być tam wtedy i udokumentować całe Żuławy :)
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2412
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 209 razy
Kontakt:

Re: Kończewice

#16

Post autor: zielu »

mieczyslaw pisze:@zielu - dzięki :) - na tej mapie jest wiele cennych informacji - ale budynek, o którym myślałem nie pokrywa się w żaden sposób z kościołem ewangelickim - chyba miejsce po kościele jest obecnie puste, ale za słabo znam wieś, by wyrokować sprzed klawiatury - potrzebna jest wizja lokalna :)
Kościół ewangelicki zaznaczyłem tylko dla poglądu. Nie wiążę go z budynkiem, o który zapytałeś Bulmę :)
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kończewice

#17

Post autor: be-good »

Linkuję z wątku "Pocztówki z okolic Tczewa" (http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopic.php?p=519#p519)

Obrazek

Obrazek


Widać tam, zgodnie z opisem, obydwa kościoły (katolicki wraz z jego plebanią), zajazd, mleczarnię, cegielnię i szkołę.

Tu ewangelicki kościół wraz z dzwonnicą (pokazane onegdaj przez Karasia79), ujęcie z tego samego punktu, co na pocztówkowym "składaku" powyżej:

Obrazek

Mam za to spore wątpliwości co do tego, czy na tej pokazanej przeze mnie pocztówce z żywymi ludźmi widać "nasz" Kunzendorf :scratch

Obrazek

W panoramie widać górę... :scratch :facepalm
Awatar użytkownika

Bulma
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 610
Rejestracja: 19 lip 2011, o 19:26
Lokalizacja: Dirschau/Landshut
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Kończewice

#18

Post autor: Bulma »

@mieczysław nie za bardzo kojarzę o jaki dom chodzi, dawno nie byłam w Kończewicach, może jakbyś zamieścił tu jakąś miniaturkę to byłoby mi łatwiej skojarzyć. Wtedy mogłabym wziąć moją ciotkę na wycieczkę do Kończewic na groby i popytać się jej o szczegóły związane z tym domem, ona na pewno wie :ok
Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Kończewice

#19

Post autor: zunia »

http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 770#p18770" onclick="window.open(this.href);return false; Na stronie parafii znalazłam opis ambony:
"Rokokowa ambona została wymieniona już w protokołach powizytacyjnych z 1742 r. jako nowy obiekt wyposażenia kościoła. Nosi cechy charakterystyczne dla warsztatu pomorskiego.
Jest w całości drewniana, polichromowana. Posiada prosty parapet pokryty na pilastrach skromnym ornamentem snycerskim oraz baldachim z rzeźbą Pelikana (symbol Chrystusa: według pewnej średniowiecznej (?) legendy pelikan karmi głodujące pisklęta swoją krwią aż sam z wycieńczenia ginie; tak Chrystus przelał swoją Krew na krzyżu dla uratowania ludzi od śmierci wiecznej, a jako pokarm na drogę do życia wiecznego daje nam swoje Ciało i Krew za pożywienie). Każdy z narożników baldachimu stanowi podporę dla spływów wolutowych, na których osadzono rzeźbę Pelikana karmiącego młode pisklęta. Pomiędzy każdym ze spływów dodatkowo umieszczono kartusz herbowy zdobiony liśćmi akantu."
29 listopada 2010 r. ambona wróciła do kościoła po konserwacji.

Kilka ciekawych informacji można znaleźć na forum Marienburg pl:
http://marienburg.pl/viewtopic.php?t=45 ... a347e96324" onclick="window.open(this.href);return false; mapa wsi z 1832 r.
http://marienburg.pl/viewtopic.php?t=27 ... a347e96324" onclick="window.open(this.href);return false; informacje o kościele ewangelickim
Załączniki
Pelikan.jpg
Pelikan.jpg (67.48 KiB) Przejrzano 1128 razy
Pelikan.jpg
Pelikan.jpg (67.48 KiB) Przejrzano 1128 razy
Awatar użytkownika

Bulma
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 610
Rejestracja: 19 lip 2011, o 19:26
Lokalizacja: Dirschau/Landshut
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Kończewice

#20

Post autor: Bulma »

Widocznie albo coś mi się pomerdało z tym pelikanem, albo Niemcy przerobili tą legendę na swoje potrzeby :scratch
ODPOWIEDZ