Marzęcino - Jungfer - Panna

Awatar użytkownika

Autor Tematu
mieczyslaw
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 212
Rejestracja: 4 maja 2011, o 19:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Marzęcino - Jungfer - Panna

#1

Post autor: mieczyslaw »

W roku 1884 w miejscowości Jungfer została zbudowana śluza i wrota przeciwpowodziowe, mające chronić Żuławy przed wyższymi stanami wód w Zalewie Wiślanym niż w kanale Panieńskim.

W samej miejscowości prócz pozostałości śluzy i wrót przeciwpowodziowych wart zobaczenia jest kościół (jego zdjęć na razie nie mam), drewniane domy, zagrody holenderskie wzdłużne i kątowe, a także sam układ wsi, nazywany ulicówką - domy wybudowane po obu stronach kanału wzdłuż jego osi.

Poniżej kilka zdjęć z pozostałości śluzy i wrót przeciwpowodziowych, a najpierw mapę i stare zdjęcie - posiłkowałem się forum Dawny Gdańsk:


Mapa przed osuszeniem polderu Marzęcino:
Obrazek


Zdjęcie zrobione z śluzy, czyli zachodniej części budowli) w stronę południową (na kanał Panieński) - widoczne są małe wrota śluzy - tej części niestety nie mam na swoich fotografiach. Obecnie pozostałości znajdują się w ogródku mieszkających w pobliżu ludzi:
Obrazek


Patrząc na poniższe zdjęcie i porównując je z tym z przed lat - fotograf musiał stać gdzieś za tymi krzakami po prawej stronie:
Obrazek



Widok z dna śluzy na północ - w stronę Zalewu Wiślanego:
Obrazek


Tablica z datą 1884 osadzona w środkowej części muru (po prawej śluza, po lewej stornie - wrota):
Obrazek


Tablica z bliska (niestety nie wszystkie nazwiska są dziś czytelne):
Obrazek


Widok z północnego wschodu (czyli od strony Zalewu i Żuław Elbląskich):
Obrazek


Roślinność "w wrotach":
Obrazek


Rzut okiem na wschód - widoczne na pierwszym planie mocowania zawiasów wrót śluzowych, otwory w murze którymi prowadzone były ramiona otwierające i zamykające wrota śluzy, wnęki na otwarte wrota w murze, kamienne wykończenie:
Obrazek

Obrazek


Widok w kierunku północnym ze wschodniej ściany "wrót" - widoczne mocowanie zawiasu i w stronę kanału Panieńskiego:
Obrazek

Obrazek


Jeszcze raz mocowanie zawiasu "wrót":
Obrazek


Miejsce, z którego zrobiłem poniższą panoramę (tam u góry w prawym górnym rogu):
Obrazek

Obrazek


I widok całości z północy, czyli od strony Zalewu Wiślanego:
Obrazek


Po więcej informacji odsyłam do forum Dawny Gdańsk, gdzie jeden z użytkowników wyjaśnił w jaki sposób ta budowla hydrotechniczna działała (strona 5): http://www.forum.dawnygdansk.pl/viewtop ... c&start=60
ODPOWIEDZ