Cyganek (Żelichowo)

Awatar użytkownika

Autor Tematu
mieczyslaw
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 212
Rejestracja: 4 maja 2011, o 19:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Cyganek (Żelichowo)

#1

Post autor: mieczyslaw » 13 gru 2011, o 13:44

Miejscowość Cyganek znajduje się kilka kilometrów za Nowym Dworem Gdańskim, po prawej stronie drogi prowadzącej do Stegny. Po lewej stronie drogi znajduje się czynna linia (chyba wiele się nie pomylę, jeśli napiszę że ostatnia czynna na Żuławach) kolejki wąskotorowej, która w sezonie letnim służy jako atrakcja turystyczna - kilka słów o kolejce i jej historii:

http://www.zulawy.info/zabytki_zkd.htm

i aktualna strona Żuławskiej Kolei Dojazdowej:
http://zkd-zulawy.republika.pl/

Ale nie o kolejce chciałem napisać. W miejscowości Cyganek znajduje się dom podcieniowy, przykład charakterystycznej zabudowy Żuław. Dom został przeniesiony z miejscowości Jelonek i tutaj w Cyganku jest odbudowywany z zachowaniem dawnej sztuki budowy domów żuławskich od początku. Jego właścicielem jest nowodworski fotograf i pasjonat Żuław, pan Marek Opitz. Dom znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła (obecnie katolickiego). Działka na której stoi sąsiaduje bezpośrednio z rzeką Tuga. Znajdują się na niej również kamienno-ceglane fundamenty dawnej plebanii.
W pobliżu zostało również utworzone lapidarium, gdzie znajdują się fragmenty nagrobków mennonickich, żydowskich z różnych części Żuław. Są tam też kamienie, które kiedyś tworzyły pomnik żołnierzy, którzy zginęli podczas I Wojny Światowej. Pierwotnie stał on w miejscowości Cedry Wielki, później trafił do Gdańska, obecnie jest w Cyganku.
Poniżej kilka zdjęć odbudowywanego domu, fragment kościoła i lapidarium:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ