Lisewo

Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lisewo

#61

Post autor: LukaszB »

Ja twierdzi bardzo dobrze zorientowany forumowicz w 1947 r. Miejska Rada Narodowa w Tczewie chciała włączyć w granice miasta 3 ówczesne gromady: Suchostrzygi, Bałdowo, Lisewo. Suchostrzygi, jak wiemy się zgodziły, i z początkiem lat 50, weszła w granice miasta. Władze gromady Bałdowo jednoznacznie odmówiły, uważając, iż gromadzie tak "wybitnie" rolniczej jak ona wiele straci na wejście w granice miasta. Natomiast gromada Lisewo, według informacji MRN, miała być bardzo bliska zgody na połączenie z miastem. Oczywiście nigdy do tego nie doszło. Z perspektywy lat sam pomysł wydawał się nierealny (gromada Lisewo znajdowała się w innym powiecie). Gromada ta jednak podlegała w niektórych kwestiach gospodarczych pod powiat tczewski.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lisewo

#62

Post autor: be-good »

LukaszB pisze:...w 1947 r. Miejska Rada Narodowa w Tczewie chciała włączyć w granice miasta 3 ówczesne gromady: Suchostrzygi, Bałdowo, Lisewo. Suchostrzygi, jak wiemy się zgodziły, i z początkiem lat 50, weszła w granice miasta...
Nie potrafię znaleźć źródeł, ale wydaje mi się, że Suchostrzygi stały się częścią Tczewa krótko przed wojną :scratch (czego nie potwierdza Wikipedia pisząc o ich inkorporacji dopiero w roku 1952...).

Pomijając tą kwestię podaję tu informację o wypadku z udziałem samochodu (fajne jest użycie tego słowa - to żaden automobil :nea ) gdzieś koło Świętego Jana prawie 100 lat temu między Lisewem a Starą Wisłą:
Gazeta Toruńska 24.06.1913, .jpeg
Gazeta Toruńska 24.06.1913, .jpeg (109.2 KiB) Przejrzano 1961 razy
Gazeta Toruńska 24.06.1913, .jpeg
Gazeta Toruńska 24.06.1913, .jpeg (109.2 KiB) Przejrzano 1961 razy
Ponieważ wszystko skończyło się stosunkowo szczęśliwie - setki osób związanych z profilem FB Lisewa Malborskiego mogłyby urządzić sobie motoryzacyjny piknik na jednym z tamtejszych pól na przełomie wiosny i lata 2013 :) .
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lisewo

#63

Post autor: be-good »

Dam to raczej w lisewskim wątku niż w Kryminalnym Tczewie - viewtopic.php?p=21674#p21674" onclick="window.open(this.href);return false;

W 1922 roku Lisewo nie było już takie słodkie, kiedy polscy kolejarze państwowi wynieśli z niego po kolejowym moście (ku swej zgubie) aż 20 kilo cukru :o :nea :
Lech. Gazeta Gnieźnieńska 1922 03 31.JPG
Lech. Gazeta Gnieźnieńska 1922 03 31.JPG (164.25 KiB) Przejrzano 1977 razy
Lech. Gazeta Gnieźnieńska 1922 03 31.JPG
Lech. Gazeta Gnieźnieńska 1922 03 31.JPG (164.25 KiB) Przejrzano 1977 razy
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lisewo

#64

Post autor: be-good »

Dziesięć lat przed budową drugiego wiślanego mostu prowadzone były intensywne prace ziemne przy przystanku kolejowym w Lisewie...
Z przekazu wynika, że jest tam sporo ziemi dowiezionej z "tczewskiej" strony Wisły :) :
Gazeta Toruńska 02 czerwca 1881.JPG
Gazeta Toruńska 02 czerwca 1881.JPG (214.45 KiB) Przejrzano 1953 razy
Gazeta Toruńska 02 czerwca 1881.JPG
Gazeta Toruńska 02 czerwca 1881.JPG (214.45 KiB) Przejrzano 1953 razy
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lisewo

#65

Post autor: be-good »

be-good pisze:
be-good pisze:Od czasów mojego dzieciństwa z lisewskich budynków najbardziej byłem zafascynowany tym oto widocznym z Tczewa domem.
Można było się domyślać, że jego obecność na wale jest nieprzypadkowa i był on związany z dozorem wałów.

Źródło: https://plus.google.com/photos/11025039 ... banner=pwa

Źródło: http://www.panoramio.com/user/761334 (Fotografia Pana Dylkiewicza).

Ku memu zdziwieniu zauważyłem przeglądając publikacje tczewskiego ziomkostwa z Niemiec,...

...że dom ten posiadał oryginalną i, jak dla mnie, tajemniczą nazwę -

Götterburg = Zamek Bogów :o .

Dość mistyczne nazewnictwo, nie sądzicie :scratch ?


Wpisując to słowo (Götterburg) i nazwy Liessau lub Dirschau w wyszukiwarce możecie znaleźć ciekawe strzępki informacji dotyczące jego historii (właścicieli, funkcji, gości) przed 1945 rokiem...

Stare zdjęcie pokazuje też, jak Zamek Bogów zmienił swój wygląd z biegiem lat.
Obrazek Obrazek


Niemieckie Allegro; widok z okien Zamku Bogów z jesieni 1939:

Obrazek
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Lisewo

#66

Post autor: zet48 »

Kościół Katolicki w Lisewie

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ołtarz Główny

Obrazek

Ambona

Obrazek
Obrazek
Obrazek

...oraz postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Obrazek
Wszystkie zdjęcia pochodzą z http://www.herder-institut.de/startseite.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lisewo

#67

Post autor: LukaszB »

W kioskach jest już nowy numer "Naszej Historii", a w nim tekst @Zielu o o rolniku zamordowanym w Lisewie, którego mordercy zostali skazani po wielu latach od zabójstwa
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lisewo

#68

Post autor: LukaszB »

Kawał Lisewa z fejsbuka Archiwum Państwowego w Gdańsku,

W Tczewie 29 października 1891 roku oddano do użytku most kolejowy nad Wisłą. Z tej okazji publikujemy mało znany plan sytuacyjny wschodniego przyczółka mostowego z fragmentem wsi Lisewo. Dokumentacja dotyczy odstąpienia wschodniego przyczółka mostowego w Tczewie na rzecz Polski ze względów techniczno-kolejowych, 1920 rok.

Obrazek
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Q-BAS
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 39
Rejestracja: 11 sty 2015, o 14:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Lisewo

#69

Post autor: Q-BAS »

Trochę w innej kwestii. Lata temu gdy jeździłem rowerem po okolicach Tczewa w Lisewie trafiłem na wrak radzieckiego działa pancernego. Stało sobie na podwórku za płotem a gospodarz nie pozwalał biegać po nim. To był pierwszy budynek po prawej, zaraz za wiaduktem kolejowym. W zasadzie było to samo podwozie, bo działo było wymontowane. To były lata 80-te. Do czego to mogło służyć? Czy ktoś z Was pamięta tego stalowego potwora?
Awatar użytkownika

treviss
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 158
Rejestracja: 19 lut 2011, o 15:48
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Re: Lisewo

#70

Post autor: treviss »

LukaszB pisze:Ja twierdzi bardzo dobrze zorientowany forumowicz w 1947 r. Miejska Rada Narodowa w Tczewie chciała włączyć w granice miasta 3 ówczesne gromady: Suchostrzygi, Bałdowo, Lisewo. Suchostrzygi, jak wiemy się zgodziły, i z początkiem lat 50, weszła w granice miasta. Władze gromady Bałdowo jednoznacznie odmówiły, uważając, iż gromadzie tak "wybitnie" rolniczej jak ona wiele straci na wejście w granice miasta. Natomiast gromada Lisewo, według informacji MRN, miała być bardzo bliska zgody na połączenie z miastem. Oczywiście nigdy do tego nie doszło. Z perspektywy lat sam pomysł wydawał się nierealny (gromada Lisewo znajdowała się w innym powiecie). Gromada ta jednak podlegała w niektórych kwestiach gospodarczych pod powiat tczewski.
Wydaje mi się, że gdyby Lisewo weszło w obręb Tczewa, to choćby niewiadomo co to most drogowy musiałby być przejezdny zawsze. No bo jak to tak jedna dzielnica bez kontaktu z resztą? A tak przejazdu nie ma a Lisewiacy są w innym powiecie, więc władz nie obchodzi, że do Tczewa wpław mają bliżej niż do Malborka...
Natomiast jeśli Bałdowo a może i Knybawa były dzielnicami Tczwa, to podejrzewam, że powstała by Nadbrzeżna przechodziła by w Spacerową, a nie kończyła się na Dryboku, co odkorkowało by Bałdowską. Ale to tylko takie moje luźne przemyślenia :oops:
ODPOWIEDZ