Lisewo

Awatar użytkownika

geo
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 303
Rejestracja: 9 lut 2011, o 19:00
Lokalizacja: Lunały a teraz Kunzendorf
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: Lisewo

#71

Post autor: geo »

Takie dokumentacyjne galaktyczny dziobak w Lisewie 06.01.2015
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lisewo

#72

Post autor: Jadzia »

Q-BAS pisze:Trochę w innej kwestii. Lata temu gdy jeździłem rowerem po okolicach Tczewa w Lisewie trafiłem na wrak radzieckiego działa pancernego. Stało sobie na podwórku za płotem a gospodarz nie pozwalał biegać po nim. To był pierwszy budynek po prawej, zaraz za wiaduktem kolejowym. W zasadzie było to samo podwozie, bo działo było wymontowane. To były lata 80-te. Do czego to mogło służyć? Czy ktoś z Was pamięta tego stalowego potwora?
Ja nie pamiętam, ale temat tego wraku pojawił się na profilu FB Lisewa Malborskiego: https://www.facebook.com/LisewoMalborskie?fref=photo

Najpierw było pytanie/zagadka:

Na dziś zagadka!

Po pierwsze, proszę mi powiedzieć, co to za ulica, jak się nazywa?
Po drugie - jeśli mnie pamięć nie myli, za płotem po prawej stronie, znajdowało się COŚ interesującego i w niczym nie pasującego do charakteru wsi, ani regionu.
Co to było? Emotikon smile

Odpowiedź podam po południu.

Obrazek

Czas na odpowiedź nadszedł.
Po prawej stronie porannej fotografii, za płotem, przez wiele lat stało i rdzewiało radzieckie działo samobieżne. Niestety nie mam dziś pewności, czy to było SU-100 czy inny pojazd. Po sylwetce obstawiam, że to widoczne na fotografii SU-100.
Może ktoś z Was lepiej go pamięta, może ma jakieś fotografie, a może wie coś na jego temat: skąd się tam wzięło, dlaczego tak długo tam stało i co się z nim finalnie stało?

I zdjęcie poglądowe:
Obrazek

Ostatecznie nikt nie odpowiedział konkretnie co i jak.
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Lisewo

#73

Post autor: tomek15 »

Nie wiem czy mowimy o tym samym pojezdzie ale lisewskie kolko rolnicze mialo wiele wiele lat temu jezdzaca wanne (bez wierzy) czolgu T-34 ktora uzywano po zageszczania kiszonki.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lisewo

#74

Post autor: LukaszB »

SU 100 było zbudowane na podwoziu t34, więc układ kół etc był identyczny w obu pojazdach. Bez zdjęcia ciężko będzie ocenić czy było to SU 100 bez dział czy t34 bez wieży. Obstawiałbym t34 z racji powszechności tego czołgu
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Q-BAS
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 39
Rejestracja: 11 sty 2015, o 14:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Lisewo

#75

Post autor: Q-BAS »

Bez wątpienia było to SU100 bez działa. Pamiętam, że w środku było wymalowane na biało. Stało przy drodze po prawej(wyjeżdżając spod wiaduktu kolejowego) za ogrodzeniem.
Awatar użytkownika

mieczy
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 589
Rejestracja: 5 mar 2011, o 12:35
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 221 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy
Kontakt:

Re: Lisewo

#76

Post autor: mieczy »

Pamiętam to cudo stojące na terenie SKR.
tomek15 pisze:Nie wiem czy mowimy o tym samym pojezdzie ale lisewskie kolko rolnicze mialo wiele wiele lat temu jezdzaca wanne (bez wierzy) czolgu T-34 ktora uzywano po zageszczania kiszonki.
Czasem wyciągano nim ciągniki z błota (lub rowów, jeśli traktorzysta nadmiernie skorzystał z napoi chłodzących :beer ) :lol:
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lisewo

#77

Post autor: Jadzia »

Na Facebooku podesłano nam link do ciekawego artykułu: http://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/27 ... isewa.html

Obrazek
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lisewo

#78

Post autor: LukaszB »

Mapka przysłana przez naszego sympatyka pokazująca zmiany jakie wywołało przesunięcie wałów przeciwpowodziowych.
Obrazek
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Kristoph
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 508
Rejestracja: 22 gru 2011, o 16:20
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Lisewo

#79

Post autor: Kristoph »

Q-BAS pisze:Bez wątpienia było to SU100 bez działa. Pamiętam, że w środku było wymalowane na biało. Stało przy drodze po prawej(wyjeżdżając spod wiaduktu kolejowego) za ogrodzeniem.
Czy to był SU100 to nie mam pewności, ale wieżyczka była stała (nie obrotowa) i wymalowana na biało, nie posiadała działa ani góry wieżyczki (dachu).
A z tego co się orientuję były takie odkryte wieżyczki na niektórych działach samobieżnych.
Awatar użytkownika

Q-BAS
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 39
Rejestracja: 11 sty 2015, o 14:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Lisewo

#80

Post autor: Q-BAS »

SU 100 to "samobieżnaja ustanowka" czyli działo samobieżne lub niszczyciel czołgów. Nie miało to wieżyczki tylko jednolity kadłub. Pamiętam, że wnętrze było wymalowane na biało no i działa nie było. Pancerza od góry również nie było. Szkoda, że się jakieś fotki nie zachowały.
ODPOWIEDZ