Moczary Leuss

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Moczary Leuss

#1

Post autor: LukaszB »

W Wilkierzu królewskiego miasta Tczewa z 1599 roku mamy ustęp poświęcony tajemniczej lokalizacji:
"W sprawie moczarów Leuss
60.
Zabrania się wycinanie bez zezwolenia krzaków i wyrębu drzew z moczarów Leussi majątku Schliwem, pod karą 3 marek"
Było to w okolicach Śliwin, ale gdzie konkretniej?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Moczary Leuss

#2

Post autor: zet48 »

Czy nie jest to rejon jezior przy Rokitkach Małych?
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Moczary Leuss

#3

Post autor: be-good »

LukaszB pisze:Było to w okolicach Śliwin, ale gdzie konkretniej?
Czy dysponujesz kopią / zdjęciem tego zapisu w Wilkierzu :scratch ??
Mam małą hipotezę, ale dopiero naoczne zapoznanie się z oryginalnym zapisem tego punktu Wilkierza posunęłoby mnie/ nas krok dalej...
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Moczary Leuss

#4

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:
LukaszB pisze:Było to w okolicach Śliwin, ale gdzie konkretniej?
Czy dysponujesz kopią / zdjęciem tego zapisu w Wilkierzu :scratch ??
Mam małą hipotezę, ale dopiero naoczne zapoznanie się z oryginalnym zapisem tego punktu Wilkierza posunęłoby mnie/ nas krok dalej...
Ba, niestety nie! Posługiwałem się tylko tłumaczeniem z Kociewskiego Magazynu Regionalnego " onclick="window.open(this.href);return false;
Oryginał jest w książeczce 750 lat Tczewa w archiwaliach nie wiem tylko jak dokładna jest fotografia
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Moczary Leuss

#5

Post autor: zet48 »

Niestety zdjęcia w książeczce są chyba celowo niestarannie wykonane ...małe i nieczytelne.

Czy to ten Fragment Wilkierza?
Załączniki
DSCF6656.jpg
DSCF6656.jpg (611.48 KiB) Przejrzano 1700 razy
DSCF6656.jpg
DSCF6656.jpg (611.48 KiB) Przejrzano 1700 razy
Ostatnio zmieniony 11 cze 2012, o 20:12 przez zielu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Połączyłem posty.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Moczary Leuss

#6

Post autor: be-good »

Moje gmeranie przy 60tym punkcie tczewskiego wilkierza z roku 1599 rozpocznę od tego zastrzeżenia - tłumaczenie z języków obcych ich historycznych i regionalnych wariantów jest zadaniem wyjątkowo trudnym i często z mniej lub bardziej prozaicznych powodów (nieczytelne pismo, błędy autorów tekstu, odniesienia do specyficznych aspektów kultury) jest zadaniem nie do końca wykonalnym, przynajmniej bez tuzina przypisów po każdym zdaniu.

Napiszę tak... Nie wiem skąd w tłumaczeniu na polski pojawiła się nazwa (własna) LEUSS :scratch ...

Oprócz nagłówka nie dyskutuję dalszej zawartości punktu, bo jest dla mnie i innych tutaj (?) nieczytelna.

Na załączonej przez Kolegę fotografii oryginału widać mało, ale na tyle dużo, żeby w nagłówku punktu 60 zobaczyć dość sporej długości słowo, przymiotnik (wynika to ze składni).
Pierwsze słowo to z pewnością WEGEN = O... / CO SIĘ TYCZY... .
Kolejny rodzajnik ma nieczytelną ostatnią literę, ale jeśli moja hipoteza, którą podam za chwilę, jest prawdopodobna - mamy tu DES.
Dalej długie słowo, przymiotnik, który wg tłumacza miał określać miejsce LEUSS ("dotyczący / będący z LEUSS"). Ale ja tam widzę słowo o dodatkowych kilku znakach, kończące się na „...SCHE”, tak jak w wielokrotnie używanym w starych dokumentach przymiotniku „DIRSCHAUSCHE” (= tczewski).
Ostatnie słowo, rzeczownik, wg tłumacza mający być odpowiednikiem polskiego słowa "moczary", to najprawdopodobniej odmieniony rzeczownik BRUCH(ES).

Oto, co widzą tu moje oczy wsparte przez wyobraźnię:
LEIß.jpg
LEIß.jpg (113.13 KiB) Przejrzano 1686 razy
LEIß.jpg
LEIß.jpg (113.13 KiB) Przejrzano 1686 razy
Słowo BRUCH w odniesieniu do topografii oznacza tereny (okresowo) zalewowe, miejsca w którym przełomu dokonała / dokonuje woda, moczary itp.;

Patrz Tezaurus: http://de.thefreedictionary.com/bruch


Przez stulecia pozostają takie pozostałości zalań jak "BRUCH" z powodzi 1829 roku w miejscowości Ptaszniki:

[googlemap]https://maps.google.pl/maps?saddr=54.15 ... iwloc=ddw0[/googlemap]

czy "BRUCH" z powodzi 1434 roku w Czatkowach:

[googlemap]https://maps.google.pl/maps?saddr=54.12 ... sz=16&z=16[/googlemap]


Widać je pod nazwą Bruch m.innymi na tej wspaniałej mapie: http://www.davidrumsey.com/luna/servlet ... te-des-Deu .

Słowo LEIßAUSCHEN może być odmienionym przymiotnikiem od alternatywnej wersji nazwy LIEßAU, czyli Lisewa
(patrz: http://gov.genealogy.net/item/show/LIESSAJO94JC).
leiss VARIA.jpeg
leiss VARIA.jpeg (8.8 KiB) Przejrzano 1686 razy
leiss VARIA.jpeg
leiss VARIA.jpeg (8.8 KiB) Przejrzano 1686 razy
Istnienie zalewanego przez zmienny nurt rzeki obszaru porośniętego przez drzewa potwierdza rycina przedstawiająca bitwę z 1657 roku;
patrz: http://www.dawnytczew.pl/index.php?opti ... 96&lang=pl :
LEISS wyspa drzewa.jpeg
LEISS wyspa drzewa.jpeg (469.66 KiB) Przejrzano 1686 razy
LEISS wyspa drzewa.jpeg
LEISS wyspa drzewa.jpeg (469.66 KiB) Przejrzano 1686 razy
Co ciekawe, jest to JEDYNY zadrzewiony obszar przedstawiony na tej rycinie pokazującej stan rzeczy na kilkadziesiąt lat po sporządzeniu tej kopii wilkierza.
O istnieniu tam położonej wyspy i o poważnych konfliktach z Lisewem w tej sprawie wzmiankuje też zamordowany przez Niemców Raduński w Zarysie Dziejów Miasta Tczewa,

proszę się wczytać:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(Linkowane ze strony MBP w Tczewie).

Utrzymywane pod groźbą grzywny zadrzewienie fizycznie umacniałoby i stabilizowało ten nietrwały punkt, tak ważny przy przeprawie i kontroli nurtu Wisły.

Dwieście lat później obszar ten wyglądał tak:

Ließowka01.JPG
Ließowka01.JPG (208.4 KiB) Przejrzano 1686 razy
Ließowka01.JPG
Ließowka01.JPG (208.4 KiB) Przejrzano 1686 razy
Lißowka02.JPG
Lißowka02.JPG (193.14 KiB) Przejrzano 1686 razy
Lißowka02.JPG
Lißowka02.JPG (193.14 KiB) Przejrzano 1686 razy

Od razu napiszę, że nie mam pojęcia jak powiązać tą wiślaną wyspę z "majątkiem Schliwem",
ale żeby było o czym pisać - otwieram dyskusję nad tą hipotezą :) ...


Zaznaczam, że być może osoba tłumacząca wilkierz tczewski dysponowała dodatkowymi źródłami informacji, o których istnieniu nie mamy tu pojęcia i użycie słowa LEUSS ma wynikające skądś solidne uzasadnienie...
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Moczary Leuss

#7

Post autor: LukaszB »

Może pomogę
Załączniki
moczary.jpg
moczary.jpg (482.49 KiB) Przejrzano 1673 razy
moczary.jpg
moczary.jpg (482.49 KiB) Przejrzano 1673 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Moczary Leuss

#8

Post autor: be-good »

moczary.jpg
moczary.jpg (115.17 KiB) Przejrzano 1662 razy
moczary.jpg
moczary.jpg (115.17 KiB) Przejrzano 1662 razy

Niniejszym Wegen des Leisaußchen Bruches uznaję za potwierdzone na 95 % ;

Proszę sprawdźcie chronologię moich wypocin powyżej i nadchodzące rzutami ŁeBskie objawienia :bleee - moje pitolenie składa się w logiczną całość :) .

ŁeP, jeśli pokażesz mi słowo z Wilkierza ze zweryfikowaną dużą literą L - uzyskamy (lub nie) 8-) 100 % pewności...


Wspominałem już, że jako nauczyciel mam do czynienia z o wiele gorszymi bazgrołami :twiddle ?
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Moczary Leuss

#9

Post autor: be-good »

Poranna korekta...
be-good pisze:

Niniejszym Wegen des Leisaußchen Bruches uznaję za potwierdzone na 95 % ;

Obrazek
Oczywiście miało tu być Leißauschen :facepalm , tak jak w poście nieco wyżej... :facepalm

Obrazek

Reasumując... Miejsce nazwą nawiązywało, według mnie, do Lisewa. Ale dokładnie o jaką lokalizację chodzi (na razie) możemy się tylko domyślać.
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Moczary Leuss

#10

Post autor: niespokojna66 »

be-good pisze:Oczywiście miało tu być Leißauschen :facepalm , tak jak w poście nieco wyżej... :facepalm

Obrazek
:scratch , pewnie się mylę, lecz :oops: ja tam widzę w końcówce "rosen" :scratch :oops:
Ostatnio zmieniony 14 cze 2012, o 19:35 przez Jadzia, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłam cytat.
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
ODPOWIEDZ