Schrony i bunkry

Bitwy, Umocnienia, Wojsko
Regulamin forum
1. Zamieszczamy posty dotyczące obszarów w promieniu 100km od Tczewa
2. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Opiekun forumJadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Podziękował : 174 razy
Otrzymał podziękowań: 168 razy

Re: Schrony i bunkry

Post autor: Opiekun forumJadzia » 4 lis 2012, o 13:29

W związku z tym, że mój niemiecki jest ekhm... :twiddle Na fotce bunkier?
Odkrywca.jpg
Odkrywca.jpg (18.63 KiB) Przejrzano 306 razy
Odkrywca.jpg
Odkrywca.jpg (18.63 KiB) Przejrzano 306 razy
Zdjęcie pojawiło się także wśród innych mostowych z 39 r.

Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Otrzymał podziękowań: 8 razy
Kontakt:

Post autor: zet48 » 6 lis 2012, o 23:46

W tym samym albumie mamy też zdjęcia Malborka ...może to też pozostałość po bramie mostowej?
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Kontakt:

Post autor: tomek15 » 14 sty 2013, o 20:41

Z tego co mi wiadomo na terenie koszar znajduje sie stary przedwojenny bunker w ktorym miescil sie sztab wojskowy moze ta budowle bylo by mozna uzyskac na Dawnego Tczewa. Oczywiscie o ile ten teren znajdzie sie w rekach naszego miasta a nie stanie sie wlasnoscia deweloperow. W ten sposob zostal by uratowany przedwojenny obiekt militarny ktory byl uzywany rowniez przez wojsko niemiecke w tej samej funcji oraz przez saperow az do ich wymarszu z miasta. Teraz z cala pewnoscia jest ta budowla zaniedbana a mysle, ze jaqko historyczny obiekt wspaniale by sie do tego swlu nadawal. budynek jest tez doprze do osiagniecia autobusem jaki samochodem no i jak by niespojzec obecnie lezy w miare centralnie :)

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Podziękował : 150 razy
Otrzymał podziękowań: 184 razy

Post autor: LukaszB » 16 sty 2013, o 18:02

Bunkier może być ciężkim miejscem do przebywania ;) Aby go ocalić można zrobić w nim np. stałą wystawę o tczewskich saperach, ekspozycję militariów. Nie wiem jak w takim obiekcie wygląda sprawa np. sanitariów ?? Wydaje mi się, że byłby idealnym miejscem dla Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej Pomorze http://www.sgopomorze.com/projekty.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:

Post autor: LukaszB » 13 lut 2013, o 22:44

Drążąc temat międzywojennego bunkra, którego istnienie na terenie koszar byłoby ciekawostką historyczną. Tomek :hi przesłał mi dokładniejsze informacje wraz z mapką:

Informacje taka przekazał mi chorąży który pełnił funkcje doradcy jednostki on tez oprowadzał mnie po jednostce kiedy ja zwiedzałem na kilka tygodni przed likwidacja. Bunker który zaznaczyłem na zdjęciu jako bunker 1 to ten o którym wspominałem. Na terenie koszar jest tez drugi bunker ten drugi powstał w okresie powojennym. Początkowo z bunker 2 był tylko częścią nisko zabudowana jednak w późniejszym okresie zrobiono na nim "nadbudówkę" w której mieli żołnierze coś w rodzaju świetlicy. Z tego co mi powiedziano podczas jednej z inspekcji nakazano rozebranie "nadbudówki" tak, ze w wyniku tego budynek otrzymał swoja dawna formę.
Ulica która idzie w poprzek jednostki przy której znajdują się bunkry to ul. Saperów i jest to droga administracyjna w wyniku czego niemożna i nie będzie można zmienić jej przebiegu lub tez jej zlikwidować, ulica ta wróci z pewnością do użytku publicznego po uregulowaniu sprawy własności koszar.
koszary Tczew.jpg
koszary Tczew.jpg (285.8 KiB) Przejrzano 253 razy
koszary Tczew.jpg
koszary Tczew.jpg (285.8 KiB) Przejrzano 253 razy
Skontaktowałem się z wieloletnim dowódcą naszje jednostki, płk Mroczkowskim który odpisał mi:

Obydwa obiekty to nie bunkry. Pierwszy (1)w ogóle nie istnieje i nie istniał, nie wiem skąd ta lokalizacja, a drugi(2) to pozostałość po dawnym przedwojennym klubie oficerskim. Budynek ten ( parterowy z poddaszem) po wojnie był klubem żołnierskim, a w latach osiemdziesiątych miał być remontowany. Rozpoczęto remont i przerwano, a potem rozebrano dach i ściany z braku środków. Zachowały się fundamenty i piwnice tego budynku, które to jako dowódca jednostki zadaszyłem i wyremontowałem na potrzeby klubu żołnierskiego. Żołnierze potocznie nazywali ten klub w piwnicach" bunkrem", bo z zewnątrz tak wygląda, ale nigdy nie spełniał takiej funkcji.

Okazuje się, że nasz bunkier to nie bunkier, ale czy to że był przedwojennym klubem oficerskim nie zwiększa jego wartości? Może warto byłoby go ocalić jako pamiątkę po koszarach? Wstępnie rozmawiałem już z "odtworzeniowcami" z SGO Pomorze, którzy może byliby zainteresowani urządzeniem w nim swej siedziby.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

Opiekun forumJadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Podziękował : 174 razy
Otrzymał podziękowań: 168 razy

Post autor: Opiekun forumJadzia » 13 lut 2013, o 23:31

LukaszB pisze:...a drugi(2) to pozostałość po dawnym przedwojennym klubie oficerskim. Budynek ten ( parterowy z poddaszem) po wojnie był klubem żołnierskim, a w latach osiemdziesiątych miał być remontowany. Rozpoczęto remont i przerwano, a potem rozebrano dach i ściany z braku środków. Zachowały się fundamenty i piwnice tego budynku, które to jako dowódca jednostki zadaszyłem i wyremontowałem na potrzeby klubu żołnierskiego. Żołnierze potocznie nazywali ten klub w piwnicach" bunkrem", bo z zewnątrz tak wygląda, ale nigdy nie spełniał takiej funkcji.
To ło ten obiekt biega? :scratch
Obrazek
http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 447#p13447" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:

Post autor: LukaszB » 14 lut 2013, o 08:11

To chyba to :ok
Skoro nie wiemy jaki los spotka koszary, może warto zachować chociaż ten budynek? Oczywiście jeżeli SGO Pomorze chciałoby go zagospodarować.

Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Kontakt:

Post autor: tomek15 » 15 lut 2013, o 18:09

Przedstawiony na zdjeciu budynek to nie bunker sztabowy to budynek o ktorym pisalem , ze nakazano rozebranie pietra tego budynku.
W ostatnich dniach lutego jestem w Tczewie , postaram spotkac sie z tym chorazym ktory mnie oprowadzal i wtedy mysle, ze bede wiedzial wiecej.
Bunker na zalaczonym zdjeciu to bunker wedlug mojej fotki jako "bunker 2", co widac jako pokryty papa dach, ten ktory mam na mysli jest okryty ziemia tak jak wiekrzosc Polskich bunkrow tego typu w okresie przedwojennym.

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:

Post autor: LukaszB » 22 lut 2013, o 23:04

Teren byłego poligonu kryje w sobie dużo więcej niespodzianek. Niewielki schron przy dosyć głębokiej transzei bardzo blisko Górek
Załączniki
bunkier.jpg
bunkier.jpg (322.55 KiB) Przejrzano 194 razy
bunkier.jpg
bunkier.jpg (322.55 KiB) Przejrzano 194 razy

Awatar użytkownika

Moderatorzy globalnizielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Podziękował : 42 razy
Otrzymał podziękowań: 38 razy
Kontakt:

Post autor: Moderatorzy globalnizielu » 3 mar 2013, o 00:12

be-good pisze:Po ponad tygodniu niebytu na Forum, zrobionymi dziś przed zmierzchem fotkami rozwijam prezentację "nowego" tczewskiego Einmannbunkra pokazanego przeze mnie w poprzednim poście
Bunkier dzisiaj:
Załączniki
jednobunkier.jpg
jednobunkier.jpg (307.3 KiB) Przejrzano 177 razy
jednobunkier.jpg
jednobunkier.jpg (307.3 KiB) Przejrzano 177 razy
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"

ODPOWIEDZ