Bitwy pod Tczewem w rejonie Rokitek i Lubiszewa

Bitwy, Umocnienia, Wojsko
Regulamin forum
1. Zamieszczamy posty dotyczące obszarów w promieniu 100km od Tczewa
2. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Bitwy pod Tczewem w rejonie Rokitek i Lubiszewa

#31

Post autor: LukaszB »

Geo jestem pod wrażeniem :ok
Zastanawia mnie dokładność dawnych map, jak duży margines błędu osiągali ówcześni kartografowie. Kilka czy kilkadziesiąt metrów?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Bitwy pod Tczewem w rejonie Rokitek i Lubiszewa

#32

Post autor: Michał »

Niestety Łukaszu obawiam się, że w tym konkretnym przypadku nie mamy do czynienia z dokładnością dawnych kartografów, a jedynie z dokładnością próby rekonstrukcji XVII wiecznej topografii. Niestety nie do końca udanej, bo widać wyraźnie (porównując z innymi mapami z XVII wieku), że zupełnie "z kosmosu" jest cała siatka wodna w interesującym nas rejonie od Rokitek do Tczewskich Łąk. Brak tutaj nie tylko charakterystycznego Młyńskiego Rowu i całej siatki rowów w dolinie Motławy, ale nie ma nawet naszego sympatycznego Milenu.

Mogę jedynie podejrzewać, że jest to jakaś podkładka z rekonstrukcji dotyczącej terenu (a co najmniej stosunków wodnych) z wczesnego średniowiecza.

Generalnie mamy tutaj dość klasyczny dla tego okresu "misz-masz", gdzie dość dokładne odwzorowanie jednych obszarów (zazwyczaj właśnie miast i ich najbliższych okolic) towarzyszy fantazyjnym (zazwyczaj wziętym z dosłownego "słuchu") elementom z sąsiedztwa.

Niestety do końca XVIII wieku nie mamy w pełni rzetelnych map kartograficznych z naszego terenu, poza pojedynczymi "wyspami" różnych miejscowości i majątków.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Bitwy pod Tczewem w rejonie Rokitek i Lubiszewa

#33

Post autor: zet48 »

Taka mała ciekawostka ...
Zasłyszałem od jednego gdańskiego historyka, że gdzieś w źródle podane jest miejsce leczenia Gustawa Adolfa. Podobno króla leczono w klasztorze dominikańskim w Tczewie, ale niestety nie dowiedziałem się jakie źródła o tym mówią. Być może to dzienniki A. Boota, ale pewności nie mam.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Bitwy pod Tczewem w rejonie Rokitek i Lubiszewa

#34

Post autor: niespokojna66 »

zet48 pisze:Taka mała ciekawostka ...
Zasłyszałem od jednego gdańskiego historyka, że gdzieś w źródle podane jest miejsce leczenia Gustawa Adolfa. Podobno króla leczono w klasztorze dominikańskim w Tczewie, ale niestety nie dowiedziałem się jakie źródła o tym mówią. Być może to dzienniki A. Boota, ale pewności nie mam.
Zet, kto konkretnie Ci to powiedział? Bo wiesz-jedna pani drugiej pani podobno powiedziała to chyba trochę za mało ? 8-)
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 499
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 382 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Bitwy pod Tczewem w rejonie Rokitek i Lubiszewa

#35

Post autor: mirza3 »

zet48 pisze:Zasłyszałem od jednego gdańskiego historyka, że gdzieś w źródle podane jest miejsce leczenia Gustawa Adolfa. Podobno króla leczono w klasztorze dominikańskim w Tczewie
Relacja o miejscu rekonwalescencji Gustawa Adolfa pochodzi od naocznego świadka wydarzeń - kanclerza Axela Oxenstierny, który towarzyszył rannemu królowi odwożonemu z pola bitwy do Tczewa. Za pracami szwedzkich historyków Nilsa Ahnlunda i Gustawa Björlina przytoczył ją prof. Mrozek w "Tczewskim Genius Loci".
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Bitwy pod Tczewem w rejonie Rokitek i Lubiszewa

#36

Post autor: zet48 »

Podobne informacje wyszperałem w książce J. Ziółkowskiego "Tajemnice Tczewskiej Ziemi" ...Tam Mieczysław Haftka argumentuje umiejscowienie klasztoru w środkowej części ryciny z widokiem Tczewa z lat 1627-1628 zamieszczonym w dzienniku A. Boota, właśnie z faktem leczenia się króla szwedzkiego w budynkach klasztornych.

Obrazek
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Bitwy pod Tczewem w rejonie Rokitek i Lubiszewa

#37

Post autor: be-good »

Ktoś z Tczewa wystawia na Allegro szwedzką monetę z roku 1625 :) - prawdopodobieństwo, że nie należy jej łączyć z "królewską" bitwą jest WG mnie małe :) :
4840079757.jpg
4840079757.jpg (196.96 KiB) Przejrzano 2025 razy
4840079757.jpg
4840079757.jpg (196.96 KiB) Przejrzano 2025 razy
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Bitwy pod Tczewem w rejonie Rokitek i Lubiszewa

#38

Post autor: Big Zbig »

Mając na względzie 10 dniową różnicę pomiędzy kalendarzem juliańskim i gregoriańskim, dziś mija 390 rocznica zakończenia bitwy polsko - szwedzkiej pod Rokitkami. Fakt ten w Tczewie przeszedł bez echa, w odróżnieniu chociażby od Gniewa, gdzie bitwa dwóch Wazów przypominana jest corocznie, z inscenizacją historyczną włącznie.

Raknar
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 2
Rejestracja: 27 sie 2018, o 14:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Bitwy pod Tczewem w rejonie Rokitek i Lubiszewa

#39

Post autor: Raknar »

Witam,

Czy ktoś interesuje się jeszcze tematem?
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Bitwy pod Tczewem w rejonie Rokitek i Lubiszewa

#40

Post autor: LukaszB »

Raknar pisze: 27 sie 2018, o 14:07 Witam,

Czy ktoś interesuje się jeszcze tematem?

Oczywiście :)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ