Zadaszenie wieżyczki ("beret")

Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#21

Post autor: Jadzia »

be-good pisze:
zet48 pisze:Wspomniałem kiedyś na forum o artykule Dziennika Bałtyckiego gdzie zamieszczono wypowiedź L. Kiedrowskiego na temat więzienia dla jeńców wojennych z wojny austriacko-pruskiej (więzienie w latach 1860-1861 - podobno).
http://www.dziennikbaltycki.pl/stronagl ... l?cookie=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Może wieżyczka z dachem była owym więzieniem? ...znajdowała się na filarze usytuowanym w nurcie Wisły więc uciec było ciężko.
Fotografie z domniemanym zadaszeniem pochodzą z czasu około 30-40 lat po pobycie jeńców w Tczewie, a wówczas jeńców było u nas kilkuset: viewtopic.php?p=5814#p5814,
uważam upychanie ich na dłuższy czas w relatywnie niewielkich pomieszczeniach wież za po prostu niepragmatyczne.
Znalezione w "Mosty obronne na Dolnej Wiśle" J. M. Ziółkowskiego:
Wieżyczki mostu tczewskiego znalazły w swojej długoletniej historii jeszcze jedno zastosowanie. Także w czasie wojny austriacko-pruskiej, która wybuchła w 1866 roku. […] Komando, czyli dowództwo regimentu obrony krajowej w Prusach Wschodnich, miało za zadanie dbać o porządek i dyscyplinę w obozie. Jeżeli jednak dochodziło do niesubordynacji, wówczas wymierzano sprawiedliwość, umieszczając żołnierzy w wieżach starego mostu wiślanego. A zatem mogły one pełnić nie tylko rolę obronną, ale również służyć jako więzienie.
Informacje te, autor czerpie z korespondencji właściciela majątku ziemskiego (major Pałubicki), skierowanej do redaktora gazety austriackiej (04.XII.1887 r.).
Jednak jest tu mowa (podobnie, jak w artykule zalinkowanym przez zeta) o wieżach, a nie wieży. Także nadal nie ma pewności co do funkcji „beretu” – widzimy go tylko na jednej wieżyczce. Chyba że „beretów” było więcej, tylko nie posiadamy z nimi zdjęć. Może zostały zdemontowane i pozostawiono tylko ten jeden? :scratch
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#22

Post autor: LukaszB »

Jeżeli ja miałbym kogokolwiek zamykać na starym moście to zrobiłbym to w kazamatach przyczółków, a nie w wieży. To wydaje mi się najbardziej logiczne, może taki sens ma wypowiedź mówiąca o wieżach? Przyczółki mogą być uznane za dwie połączone ze sobą wieże.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#23

Post autor: be-good »

Jeszcze jedno ujęcie zadaszenia wieżyczki na fotografii z nowej aukcji na eBay.de:
beret.jpg
beret.jpg (346.06 KiB) Przejrzano 1456 razy
beret.jpg
beret.jpg (346.06 KiB) Przejrzano 1456 razy

(Ujęcie prawie identyczne, jak jedno z poprzednio tu zamieszczonych, ale jednak nie to samo).
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#24

Post autor: LukaszB »

Zastanawia mnie z czego beret był wykonany? Po wysadzeniu filaru pozostał prawie nieuszkodzony, więc albo był solidnie zrobiony, albo wieżyczka złożyła się niemalże pionowo, jak w przypadku kontrolowanych wyburzeń wysokich budynków.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#25

Post autor: zet48 »

Upadając "beret" zrobiony z drewna mógł się po prostu rozpaść ...myślę że szkielet był zrobiony ze stalowych elementów, reszta z drewna i papy.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#26

Post autor: LukaszB »

zet48 pisze:Upadając "beret" zrobiony z drewna mógł się po prostu rozpaść ...myślę że szkielet był zrobiony ze stalowych elementów, reszta z drewna i papy.
Tylko, że on się nie rozpadł! Też myślałem że był zrobiony z drewna i papy, ale taka konstrukcje nie przetrwałaby wybuchu i upadku :nea
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#27

Post autor: zet48 »

Dlatego uważam że był zrobiony ze stali.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

treviss
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 158
Rejestracja: 19 lut 2011, o 15:48
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Re: Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#28

Post autor: treviss »

zet48 pisze:Dlatego uważam że był zrobiony ze stali.
dlaczego ze stali? mi się wydaje, że jak najbardziej z drewna, bo nie widać na żadnym z przedstawionych zdjęć, że ten beret przetrwał upadek.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#29

Post autor: zet48 »

Na tym zdjęciu najlepiej widać że "beret" przetrwał upadek
viewtopic.php?p=13969#p13969" onclick="window.open(this.href);return false;
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#30

Post autor: LukaszB »

Według planu prac koserwatorskich "beret" to: Więźba dachowa w wieżach -Drewniana konstrukcja krokwiowo – stożkowa pierwotnie kryta papą asfaltowa na deskowaniu
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ