Cegły z wieżyczek na odbudowę Warszawy?

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Cegły z wieżyczek na odbudowę Warszawy?

#1

Post autor: LukaszB »

Ogłaszam nagrodę w wysokości 10.000 DT (słownie dycha) dla osoby która wskaże choć jeden budynek zbudowany w Warszawie z cegły pochodzącej z rozbiórki wieżyczek mostowych . Wiem, że to jest niezwykle trudne, jeżeli nie niemożliwe, dlatego nagroda jest tak wysoka.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Cegły z wieżyczek na odbudowę Warszawy?

#2

Post autor: zet48 »

Bardzo trudne zadanie ...trzeba pytać starszych mieszkańców stolicy. Wiem że cegły przywożone do Wa-wy często trafiały na jedną górkę (w jedno miejsce) i rozdzielane były wg potrzeb.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Jak.osa
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 653
Rejestracja: 17 lip 2011, o 06:05
Lokalizacja: Tczew (Osiedle S. Staszica)
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Kontakt:

Re: Cegły z wieżyczek na odbudowę Warszawy?

#3

Post autor: Jak.osa »

Wydaje mi się, że odnalezienie dzisiaj tych budynków jest praktycznie niemożliwe, ale próbuję. Przedstawiłem już sprawę kilku osobom w Warszawie, lecz oni o niczym nie słyszeli. Szukam dalej.
:tczewMostów jest wiele, ale Tczewski jest tylko jeden ! :tczew
Awatar użytkownika

Ramses74
Ambasador
Ambasador
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 829
Rejestracja: 26 lut 2011, o 13:56
Lokalizacja: Tczew/Marl
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cegły z wieżyczek na odbudowę Warszawy?

#4

Post autor: Ramses74 »

LukaszB pisze:Ogłaszam nagrodę w wysokości 10.000 DT (słownie dycha) dla osoby która wskaże choć jeden budynek zbudowany w Warszawie z cegły pochodzącej z rozbiórki wieżyczek mostowych . Wiem, że to jest niezwykle trudne, jeżeli nie niemożliwe, dlatego nagroda jest tak wysoka.
A czy ktoś ma jakiś dowód itp.na to że żółte cegły z rozbiórki wieżyczek mostowych,zostały wywiezione z Tczewa do Warszawy ?? ?? ??


Dowiedziałem się z bardzo wiarygodnego źródła,cytuję:
"To jest plotka,aby cegły z nadwislanskiego mostu (z wieżyczek)
trafiły do Warszawy. Nie było tego materiału budowlanego raczej zbyt wiele. Wieżyczki istniejące nie posiadają zbyt solidnej konstrukcji. Tworzą
elementy raczej ozdobne. Wieżyczki zostały rozebrane z powodu złego stanu technicznego (co wtedy mówiono ?? ?? ?? ) Co innego z materiałem budowlanym uzyskanym po rozebraniu gmachu nadwislanskiego dworca. Tego gruzu było sporo i chyba
wszystek trafił do budowy domkow jednorodzinnych w Tczewie. Wtedy pracownicy koleji wznosili domki i wiele osob otrzymywało przydziały cegły
rozbiorkowej. Domy wzniesione w latach 50-tych XX
wieku zostały otynkowane a tynki zasłoniły oryginalną barwę cegły.
Według mnie warto zbadać teren dawnego dworca po ktorym byc może
pozostały solidne fundamenty. Na fundamentach od strony południowej postawiono
udynek warsztatowy. Słyszałem od starych kolejarzy iz przejscia podziemne
z dworca na perony północne zostały zasypane ziemią i resztkami gruzu.
"Sam" widziałem fundamenty niewielkiego budynku w pobliżu mostu, gdzie
przed wojną była stacja rozrządowa. Bylo to kilka lat temu. Podczas prac
porządkowych odsłonieto te fundamenty a następnie zasypano. Było tam mnóstwo starych szyn kolejowych, być może jako stropy ponad piwnicą.Propnuję zainteresować się piwnicami obecnego gmachu prokuratury (ul. Sadowa 6).Wiadomo,iz od strony wschodniej mur piwniczny jest
gruby na 2,5 metra. Ciotka, ktora była włascicielką domu, mówiła że gmach postawiono na ruinach jakiejś baszty zburzonej podczas wojny ze Szwedami. (plotka ???) Rozmawiałem pare lat (w roku 1998) temu z prokuratorem rezydującym w tym obiekcie i nic o pochodzeniu muru nie wiedział. Wspomnial tylko że ze względu na ową grubość,obiekt wytypowany jest jako placówka obronna na wypadek wojny.
Jeden z innych świadków wspomina :

"Minęło dobrych kilka lat zanim uprzątnięto dworcowe rumowisko. Wszystkie cegły, głównie te kremowe, o charakterystycznym jasnożółtym zabarwieniu, które jeszcze nadawały się do użytku, wykorzystano przy wznoszeniu kolejarskich domków jednorodzinnych, budowanych przy ulicach: Piastowskiej, Rycerskiej, Kazimierza Wielkiego,Bolesława Chrobrego położonych na osiedlu, noszącym nazwę „Kolejarz” i na Placu Patriotów. Dworcowe perony usunięto a podziemne przejścia zasypano gruzem. Miejsce, gdzie przez blisko sto lat wznosił się dworzec, zostało dokładnie zrównane z ziemią. Następnie usytuowano tam warsztaty kolejowe i przychodnię lekarską. Zrobiono tak, gdyż nieopodal, przy torach biegnących w kierunku Gdańska, wzniesiony został całkiem nowy dworzec"

D.W. :ok
Ostatnio zmieniony 23 sie 2011, o 10:23 przez Ramses74, łącznie zmieniany 2 razy.
Prawo dżungli,najsilniejszy i najszybszy wygrywa.
Awatar użytkownika

Jak.osa
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 653
Rejestracja: 17 lip 2011, o 06:05
Lokalizacja: Tczew (Osiedle S. Staszica)
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Kontakt:

Re: Cegły z wieżyczek na odbudowę Warszawy?

#5

Post autor: Jak.osa »

Ramses74, ja słyszałem, że w pewnym domu na osiedlu Kolejarz robiony był remont. Podczas tego remontu "coś poszło źle" i odsłonił się kawałek ceglanego muru. Jedna cegła była jasnożółta (z Mostu). Mój kolega (który widział to na własne oczy) mówił mi, że można było ją łatwo odróżnić od innych cegieł (inne były czerwone). Nie pamiętam na jakiej to było ulicy, działo to się dawno temu (nawet nie pamiętam, w którym roku).
:tczewMostów jest wiele, ale Tczewski jest tylko jeden ! :tczew
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cegły z wieżyczek na odbudowę Warszawy?

#6

Post autor: be-good »

Jak.osa pisze:Ramses74, ja słyszałem, że w pewnym domu na osiedlu Kolejarz robiony był remont. Podczas tego remontu "coś poszło źle" i odsłonił się kawałek ceglanego muru. Jedna cegła była jasnożółta (z Mostu). Mój kolega (który widział to na własne oczy) mówił mi, że można było ją łatwo odróżnić od innych cegieł (inne były czerwone). Nie pamiętam na jakiej to było ulicy, działo to się dawno temu (nawet nie pamiętam, w którym roku).
Ale jaki to był kolega pamiętasz :) ? A poważniej, jedna żółta cegła wiosny nie czyni, są w mieście całe domy zbudowane z "knybawskiej" cegły :friends
Awatar użytkownika

Jak.osa
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 653
Rejestracja: 17 lip 2011, o 06:05
Lokalizacja: Tczew (Osiedle S. Staszica)
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Kontakt:

Re: Cegły z wieżyczek na odbudowę Warszawy?

#7

Post autor: Jak.osa »

A jak można stwierdzić ,czy ta cegła pochodzi z wieży Mostu, czy np. z dworca?
:tczewMostów jest wiele, ale Tczewski jest tylko jeden ! :tczew
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cegły z wieżyczek na odbudowę Warszawy?

#8

Post autor: be-good »

Jak.osa pisze:A jak można stwierdzić ,czy ta cegła pochodzi z wieży Mostu, czy np. z dworca?
Nie posiadam takiej wiedzy.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cegły z wieżyczek na odbudowę Warszawy?

#9

Post autor: LukaszB »

Na osiedlu Kolejarz całe domy były stawiane z dworcowych cegieł. Ja znam adres jednego, co do którego jestem na 100% pewien, bo widziałem zdjęcia z budowy. Pytanie jak odróżnić cegłę z wieżyczek od tej dworcowej? Może na wieżyczkach było więcej klinkieru, ale to nie pomoże :( Ramses74 rzucił bardzo ciekawą informację, która podważa cały sens poszukiwań. Wyobraźmy sobie, że tuż przy torach leżą stosy cegieł z dworca, a mimo to dla Warszawy specjalnie rozbiera się wieżyczki. A może było tak, że przydział cegieł dla mieszkańców był niewystarczający i kiedy dworzec zniknął to wzięto się za most? Kluczowe byłoby odnalezienie świadka/świadków rozbiórki wieżyczek bo o dokumentach chyba nie mamy co marzyć.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Bulma
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 610
Rejestracja: 19 lip 2011, o 19:26
Lokalizacja: Dirschau/Landshut
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Cegły z wieżyczek na odbudowę Warszawy?

#10

Post autor: Bulma »

Jak.osa pisze:A jak można stwierdzić ,czy ta cegła pochodzi z wieży Mostu, czy np. z dworca?
Moim skromnym zdaniem cegły z wieżyczek są naznaczone wyrytymi podpisami przechodniów, przynajmniej niektóre. Jeśli znalazłoby się zbiór identycznych żółtych cegieł i któraś mialaby przedwojenny podpis wyryty niemieckim gotykiem to moglibyśmy mieć pewność, że to wieżyczkowe cegiełki :scratch
ODPOWIEDZ