Planowana odbudowa mostu drogowego 2014-2017

Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Podziękował : 150 razy
Otrzymał podziękowań: 184 razy

Re: Planowana odbudowa mostu drogowego 2014-2017

Post autor: LukaszB » 27 kwie 2013, o 22:03

Michale zupełnie nie rozumiem podejścia "albo z nami albo sami". Wyrażasz niesprecyzowane wątpliwości co do działalności SKOMu (proszę napisz wyraźni co Tobie się nie podoba), natomiast ja piszę otwarcie o naszym podejściu do skutecznego załatwiania sprawy. W normalnej sytuacji starostwo zaprosiłoby nas, was i wszystkie zainteresowane grupy i wspólnie zastanowilibyśmy się nad sprawą mostu. Niestety wybrano drogę pomijania czynnika społecznego, przypomnę tylko największe smaczki:
- wyznaczenie dnia i godziny pierwszych "konsultacji"
- "dalszych konsultacji nie przewidujemy" Starosta w TVTetka po pierwszych :konsultacjach"
- Senator Grzyb "Jednocześnie podtrzymał swój wcześniejszy apel do niektórych miłośników mostu, by nie podbijali bębenka, pomnażali kwot na przebudowę mostu, bo może się okazać, że Warszawa nie da żadnych środków. - Każda dyskusja jest dobra, mamy przecież prawo głosić swoje wizje w demokracji, ale musimy zachować rozsądek, skoro eksperci jasno mówią, że przywrócenie wyglądu mostu, jak ponad 150 lat temu, będzie znacznie droższe do rozwiązania, które proponują właściciele obiektu"...
Moim skromnym zdaniem straciliśmy kilka miesięcy na zmuszeniu władzy do nawiązania dialogu. Gdybyśmy pisali petycje, to biurka w starostwie byłyby ich pełne ;)
Wydaje mi się, że różnice wypływają z podejścia do tego, kto jest podmiotem w rozmowach z władzą. Moim zdaniem są to bezpośrednio obywatele, a nie osoby zrzeszone w organizacjach.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Kontakt:

Post autor: Michał » 28 kwie 2013, o 15:03

Powiem szczerze, że ja natomiast nie za bardzo rozumiem o czym napisałeś w ostatnim poście. Kto ma niby mieć podejście „z nami, albo sami”? ZKP, SKOM?

Zrzeszenie sprawami historii miasta i regionu, „polityką historyczną”, czy różnej maści zabytkami interesuje się od lat i nasze działania w tego typu kwestiach są zazwyczaj dość podobne i tak też jest w tym wypadku. Nasz zawsze cieszy, jak w sprawach ważnych zabierają po naszej myśli głos także inne osoby, albo inne podmioty i tak też jest w tym wypadku. Na jesiennych konsultacjach sugerowałem, że można sformalizować jakoś działania szerokiego frontu, ale odzewu nie stwierdziłem, a dość odstręczający atak, jaki po tym spotkaniu spadł z waszej strony na władze starostwa jakoś nie zachęcił mnie do drążenia tematu (o czym zresztą już w tymże wątku wtedy pisałem).

Akurat jesteśmy jedna z tych organizacji, która nie lubi fleszów i różnorakie nasze pomysły działania, bez większych problemów „odstępujemy” partnerom, którzy zapewniają ich merytoryczną kontynuację. Dewizą naszej organizacji jest to, że tworzymy wędki, a nie łowimy ryby, zatem jak masz jakieś wątpliwości co do naszych chęci współdziałania, to przypominam o zeszłorocznej debacie na NSR...

Zatem bez urazy, ale Twoje stwierdzenie pasuje mi bardziej jako zarzut do Komitetu, co znów wydaje mi się ciut bezsensowne, stąd moje niezrozumienie dla tej frazy.

Także moje, podzielane w dużej części przez kolegów, zastrzeżenia do działań SKOM-u przedstawiłem już dawno temu, a sprecyzowałem je w grudniu ubiegłego roku w tym właśnie wątku, więc nie wiem, skąd ci się bierze „niejasność”. Dla przypomnienia odsyłam:

Planowana odbudowa mostu drogowego 2014-2017

Do tego jedynie dodałbym obecne rozdwojenie skomowców w podejściu do starostwa, świetnie zresztą widoczne w Twoich wypowiedziach. Z jednej strony owo dramatyzujące narzekanie na podejście starostów do tej sprawy, na ich niechęć do dialogu społecznego, po wręcz jakaś przysłowiową „frechowność i aroganckość”, zaś z drugiej w obliczu faktów, że ów dialog jednak został podjęty, zapewnienia, że to właśnie Wasze rozmowy z włodarzami są tego przyczyną. Więc jest dialog, czy go nie ma? Władza ma „głęboko” opinię publiczną, czy jednak się z nią liczy? Pojawienie się koncepcji historycznej to efekt waszej ciężkiej organicznej pracy, czy jest przejawem nieliczenia się władz z merytorycznymi argumentami?

Czy może jednak nie mamy tu do czynienia z dość przyziemnym i częstym „siłowaniem” się władzy z obywatelami i cała ta akcja jest dobra szkołą społeczeństwa obywatelskiego dla naszych włodarzy?

Przepraszam, ale mnie taka kultura uprawiania debaty publicznej nie do końca odpowiada. Wprost o tym od początku przecież mówiłem, zatem nie do końca rozumiem tutaj jakieś zdziwienie, gdy zaznaczam swój dystans do waszych niektórych działań.

Stworzyliście Komitet według własnej koncepcji - świetnie. Urabiacie się po łokcie by posunąć sprawę mostu do przodu – chylę czoła. Prosiłbym jednak nie odmawiać nikomu prawa do własnej oceny całej sytuacji.

Ja bym jednak nie dramatyzował i powiem szczerze nieco mnie zadziwia to powyższe „wzmożenie” , które nastąpiło w reakcji na opublikowanie naszego apelu. Tak jak napisałem, w pełni popierając cel, mam po prostu dystans do waszych niektórych działań. Jako szef oddziału zachęcałem z dobrym skutkiem obecnych na zebraniu do podpisania waszej listy, jak będzie trzeba wspierać też będziemy, ile sił mamy kolejne jakieś kroki w tej sprawie.

Zaś drugim moim niezrozumieniem jest Twoje podejście do petycji. Jak rozumiem nieco podśmiewujesz się z tego rodzaju apeli, jaki my wystosowaliśmy do zarządu powiatu? A przepraszam, czym jakościowo różni się od tego akcja zbierania podpisów? Pod względem formalnym to takaż sama petycja, a znam takie instytucje, w których liczono by się z nią o wiele mniej (mimo „poważnej liczby podpisów”) niż ze stanowiskiem takiej organizacji niż nasza.

Nie mam zielonego pojęcia jak do tego podejdą nasi starostowie, ale nie mam zamiaru zaniedbać żadnego środka, który przybliży nas do celu i powiem szczerze głosy takie, jak ten Cez-a, są w tej sytuacji wybitnie egoistycznym, i niezbyt kulturalnym dowodem na całkowite niezrozumienie na czym polega demokracja lokalna...

I kończąc wątkiem owej demokracji. Nie widzę, tutaj żadnych fundamentalnych różnic w naszym „podejściu” do władz. Jak twierdzisz, że podmiotowość obywateli zrzeszonych w organizacjach w czymkolwiek różni się od tych niezrzeszonych, to mnie niezmiernie zadziwiasz, bo wynika z tego, że daleka Ci jest filozofia funkcjonowania takich organizacji jak ZKP. My zrzeszamy się właśnie po to by rozwijać i wzmacniać nasze indywidualne „prawa społeczne”. Nikt z nas się nie zrzeka własnych indywidualnych praw czy poglądów, ale staramy się wspólnie próbować realizować cele, które nas w danej organizacji łączą.

Natomiast wartością dodaną, jaką wynosimy ze wspólnego, zorganizowanego działania, jest umiejętność perspektywicznego planowania i wyznaczania celów. Dla tego dla nas, mimo wszelkich niedociągnięć i ułomności, władze powiatu są partnerem w tej sprawie z którym należy rozmawiać, a nie „złym wujkiem” na którym trzeba wieszać psy, gdy nie robi, sam z siebie, tego co byśmy chcieli.

Tak jak już parę razy na tym forum pisałem: warto się czasem nie zatapiać się w poczuciu własnej misji i rozejrzeć się dookoła, i spojrzeć co inni zrobili lub chcą robić w danej sprawie.

Pozdrawiam zatem i życzę sukcesu przy zbieraniu podpisów. Mam też szczerą nadzieję, że nie będą, podobnie jak nasz apel, potrzebne i zarząd po prostu podejmie merytoryczną decyzję. Czego sobie i Koleżeństwu z forum życzę.

Awatar użytkownika

Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Post autor: Cez » 28 kwie 2013, o 19:27

1234 podpisy - dokładnie tyle ich mamy na chwile obecną! Wynik osiągnęliśmy w zaledwie osiem godzin! Kolejne listy z podpisami do nas napływają... i będą napływać w kolejnych dniach.

Wniosek z tego taki, że dzisiejszy dzień zakończył się wielkim sukcesem miłośników Mostu i mieszkańców Powiatu Tczewskiego! Jasno i zdecydowanie ludzie poparli wariant historyczny odbudowy naszego zabytku.

Wśród ponad 1200 podpisów znalazł się wpis Prezydenta miasta Tczewa, Mirosława Pobłockiego. Naszą akcję poparły też osoby z całej Polski - Szczecina, Nowego Sącza, Lublina, oraz całego Pomorza - Gdyni, Gdańska, Sopotu, Elbląga, Pruszcza, Gniewu, Malborka czy też Starogardu. Nie zabrakło wpisów od osób najbardziej zainteresowanych funkcją komunikacyjną mostu – mieszkańców Lisewa!

Nasza akcja przyciągnęła również gości zza naszej zachodniej granicy pokazując, że nasz Most to temat o zasięgu międzynarodowym.

Ale przede wszystkim jest to wielki sukces zwykłych obywateli, którzy wypowiedzieli się w tej ważnej dla nas wszystkich sprawie - stanęli na wysokości zadania! Co teraz zrobi starostwo i konserwator zabytków? Chyba nie zignorują takiego poparcia społecznego wobec wariantu historycznego? Przekonamy się wkrótce.

Awatar użytkownika

Emiii
Najemca
Najemca
Reakcje:
Kontakt:

Post autor: Emiii » 28 kwie 2013, o 20:22

Krótka i zwięzła relacja z dnia dzisiejszego :)

Na miejsce dotarliśmy punktualnie, choć nie powiem - ciężko było... :poranek
Humory dopisywały i nawet pogoda okazała się być łaskawa ! :whistle
P1100569.JPG
no to zaczynamy .... :)
P1100569.JPG (109.04 KiB) Przejrzano 207 razy
P1100569.JPG
no to zaczynamy .... :)
P1100569.JPG (109.04 KiB) Przejrzano 207 razy
Młodzieży nasza wspierała akcję mostową z pełnym poświęceniem ... :hurra
P1100571.JPG
młodzież w akcji ... :)
P1100571.JPG (108.86 KiB) Przejrzano 207 razy
P1100571.JPG
młodzież w akcji ... :)
P1100571.JPG (108.86 KiB) Przejrzano 207 razy
W nasze łapska wpadali wszyscy bez wyjątku! Chris stosował techniki oralnego bałamucenia PAŃ (co wielokrotnie przyniosło baradzo, bardzo pozytywne efekty ;) )
P1100573.JPG
Niespokojna i Chris w akcji
P1100573.JPG (195.54 KiB) Przejrzano 207 razy
P1100573.JPG
Niespokojna i Chris w akcji
P1100573.JPG (195.54 KiB) Przejrzano 207 razy
"Są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu..." xD
Paulo Coelho

Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Podziękował : 150 razy
Otrzymał podziękowań: 184 razy

Post autor: LukaszB » 28 kwie 2013, o 20:36

Michale nie rozumiemy się zupełnie. Mnie niezmiernie "denerwuje" to, ze musieliśmy tracąc czas i siły niejako zmusić władze do dialogu. Coś co jest (powinno) być standardem okazało się efektem wytężonej pracy, którą można było poświecić dla dobra mostu. Niestety ten "dialog" jest niezwykle kruchy. Dowód mamy aż nadto, dodam jeszcze najświeższy: [BBvideo 425,350]http://www.tvp.pl/gdansk/informacja/pan ... 0/10913962[/BBvideo]. Po rozmowie z wicestarostą redaktorzy stwierdzili:
"nie ma jednak szans aby most wrócił w całości do pierwotnego kształtu" - czyżby?
"w oceni zarządzających mostem władz powiatu optymalnym rozwiązaniem byłoby przyjęcie dwóch wariantów. są one roboczo oznaczone symbolami 3a i 3b" - czyli wersja historyczna nie jest optymalna, pytanie dla kogo?
"to czego już nie ma proponuje się zastąpić czymś współczesnym" - albo jestem ślepy albo przęsła z 1912 jeszcze są.
"za tym rozwiązaniem przemawiają koszty budowy, nie powinny one przekroczyć 130mln złotych" - zapomniano dopowiedzieć netto
"w przekonaniu SKOM warto dodać dwadzieścia kilka milionów i wybrać wariant najbardziej zbliżony wyglądem do zachowanego oryginału" - ktoś pomoże mi policzyć 138,9 - 129 = ... mln??? czy aby na pewno dwadzieścia kilka milionów
Jak widzisz poza pozornymi ruchami decyzja w sprawie odbudowy jest ta sama - wszystko tylko nie oryginał. Twierdzę, ze tylko obywatele w dużej liczbie mogą zmusić starostwo do działania zgodnie z racjonalnymi argumentami. Nie zmienią tego żadne petycje, które powędrują do archiwum tylko wspólna wola kilku tysięcy obywateli. Co jak co, ale matematykę wyborczą nasi włodarze mają opanowaną do perfekcji. Na tym opiera się nasze działania.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

Emiii
Najemca
Najemca
Reakcje:
Kontakt:

Post autor: Emiii » 28 kwie 2013, o 20:52

A co do dalszych moich wrażeń z dnia dzisiejszego:

Nie wiem, co było takie interesujące, Chris, Zielu - jakieś propozycje? :scratch

Na zdjęciu jest też nasz czworonożny przyjaciel z WOPRU - Kamili z Bartem udało się samodzielnie wypełnić całą kartę, a psiak przyciągał spore zainteresowanie :)
P1100574.JPG
do tej pory nie wiem o co kaman ... ;) chyba zerkałam nie w tą stronę co trzeba ...
P1100574.JPG (100.69 KiB) Przejrzano 197 razy
P1100574.JPG
do tej pory nie wiem o co kaman ... ;) chyba zerkałam nie w tą stronę co trzeba ...
P1100574.JPG (100.69 KiB) Przejrzano 197 razy
Bardzo pozytywnie byliśmy zaskoczeni, kiedy otrzymaliśmy kartę do połowy wypełnioną ... :) Oby takich, w najbliższym czasie dotarło do nas więcej ! :ok
P1100575.JPG
P1100575.JPG (200.02 KiB) Przejrzano 197 razy
P1100575.JPG
P1100575.JPG (200.02 KiB) Przejrzano 197 razy
No i koniec :)
P1100576.JPG
koniec ...
P1100576.JPG (99.28 KiB) Przejrzano 197 razy
P1100576.JPG
koniec ...
P1100576.JPG (99.28 KiB) Przejrzano 197 razy
Uważam dzisiejszy dzień za udany, łącznie na naszym 'stanowisku' udało się zebrać około 600 podpisów. Spotkaliśmy również kilka ciekawych osób, w tym pana Stanisława , który jako jedyny pamiętał most sprzed roku 1939 !

Oby czekało nas więcej tak pozytywnie męczących dni ;)

Dzięki wielkie również dla Pani Steni za cały dzień bezinteresownej pomocy :hi i reszcie naszej "małej" grupy również !! :friends

A teraz czas na relaks :yu

P.s wbiłam się chyba w dość poważną dyskusję, jeśli to miejsce nie jest odpowiednie do sprawozdania z dnia dzisiejszego proszę o przeniesienie obu postów! :bober
"Są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu..." xD
Paulo Coelho

MTTczew
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Kontakt:

Post autor: MTTczew » 28 kwie 2013, o 21:05

W rozmowie, z pewnym Panem apropo odbudowy, powiedział mi, że ten kto wydał decyzję o przyjęciu wariantów z nowoczesnymi elementami (patrz konserwator), powinien zostać postawiony przed sąd, ponieważ jest to wbrew "odbudowie" zabytku.
Pan Pobłocki, wpisał się mi na listę ale zaznaczając że ważniejsze są pieniądze...

Awatar użytkownika

Chris
Budnik
Budnik
Reakcje:
Kontakt:

Post autor: Chris » 28 kwie 2013, o 21:17

Dziękuje całej grupie galerianków i galerianek :hi :lol:

niespokojna, Emiii, p. Stenia, Zielu, Łukasz Trsovia, leoncjo, oraz Kamila z Bartem - bez Was tyle byśmy nie uzbierali :ok Kawał dobrej roboty - chapeau bas :yahoo

Awatar użytkownika

Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Kontakt:

Post autor: Cez » 28 kwie 2013, o 22:41

Ja z kolei dziekuje MTTczew oraz Bartoszowi (ktorego tu jeszcze na forum nie ma :p ) za pomoc przy zaczepianiu ludzi przed Kauflandem ;) Dzieki! :D

Awatar użytkownika

leoncjo
Budnik
Budnik
Reakcje:
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Post autor: leoncjo » 29 kwie 2013, o 20:40

Ja dziękuję całej ekipie,
DSC_7315.JPG
DSC_7315.JPG (231.11 KiB) Przejrzano 145 razy
DSC_7315.JPG
DSC_7315.JPG (231.11 KiB) Przejrzano 145 razy
a w szczególności Łukaszowi, do którego dołączyłem po tym, jak zdecydowałem się zmienić rejon.
DSC_7318.JPG
DSC_7318.JPG (184.35 KiB) Przejrzano 145 razy
DSC_7318.JPG
DSC_7318.JPG (184.35 KiB) Przejrzano 145 razy

ODPOWIEDZ