Budowa "starego" mostu przez Wisłę

Awatar użytkownika

Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Otrzymał podziękowań: 34 razy
Kontakt:

Re: Budowa "starego" mostu przez Wisłę

Post autor: Cez » 19 lip 2019, o 15:00

Wideonews mojego autorstwa na temat zawartości kapsuły czasu :)

Za ten post autor Cez otrzymał podziękowania (total 2):
LukaszB (20 lip 2019, o 07:37) • mirza3 (29 lip 2019, o 20:56)
Ocena: 28.57%

Awatar użytkownika

Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Otrzymał podziękowań: 34 razy
Kontakt:

Re: Budowa "starego" mostu przez Wisłę

Post autor: Cez » 16 sie 2019, o 11:30

Zawartość kapsuły czasu była znana przed jej otwarciem! :D

Jestem naprawdę zaskoczony tym odkryciem - przez 3 miesiące czekaliśmy na otwarcie, gdybaliśmy co się w niej może znaleźć, a odpowiedź cały czas była w książce wydanej w 2004 roku pt. "Tczewski Genius loci" autorstwa Stanisława Mrozka. W publikacji są przetłumaczone na j. polski obcojęzyczne relacje świadków takich wydarzeń jak wojny szwedzkie i napoleońskie czy właśnie proces budowy pierwszego mostu. O tej budowie w języku niemieckim relacjonował Karol Ludwik Preuss i to właśnie on wspomina, jak wyglądała procedura wmurowania kamienia węgielnego oraz co król włożył do środka. A włożył... "dokument i monety". Jak wiemy, w kapsule znaleziono dwa dokumenty i 10 monet. Treści dokumentów jeszcze nie znamy.

W zaznaczonym na czerwono fragmencie tekstu jest jednak pewna zagadka. Mowa jest o dwóch kamieniach, a nie o jednym. Chyba że pierwszym kamieniem relacjonujący Preuss nazwał ową puszkę, którą następnie zapewne opuszczono w dół, do postumentu, który został odkryty w kwietniu wraz z kapsułą czasu i tabliczką z inskrypcją.

Z kolei kolorem niebieskim zaznaczyłem przytaczaną przez Preussa chronologię budowy pierwszego mostu - w którym roku co konkretnie robiono.
Załączniki
Tczewski Genius Loci.jpg
Za ten post autor Cez otrzymał podziękowania (total 4):
LukaszB (17 sie 2019, o 14:29) • mieczy (17 sie 2019, o 19:37) • mirza3 (18 sie 2019, o 19:02) • Administratorzyriot (19 sie 2019, o 11:15)
Ocena: 57.14%

ODPOWIEDZ