Zbiórka na wymianę tablicy

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7829
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 507 razy
Otrzymał podziękowań: 452 razy
Płeć:
Kontakt:

Zbiórka na wymianę tablicy

#1

Post autor: LukaszB »

Od trzech lat staramy się o wymianę tablicy przy ul. Lecha, poświęconej trzynastu Polakom rozstrzelanym 24 stycznia 1940 r. na tzw. Świńskim Rynku przez niemieckiego okupanta. Tablica upamiętniająca ofiary została zabrana z grobowca z nieistniejącego już cmentarza ewangelickiego (obecnie Park Kopernika) przez MO i umieszczona w 1945 roku na placu straży pożarnej. Mimo dwukrotnej zmiany miejsca i poprawek, w nazwiskach i wieku ofiar jest wiele błędów. Zależy nam na tym, aby cisi Bohaterowie naszego miasta byli godnie upamiętnieni.

W tym roku Urząd Miejski znalazł środki na wymianę tablicy, ale tylko części z nazwiskami. Zależy nam, aby już teraz wymienić ją całkowicie, bo pozostała część tablicy była również kradziona z cmentarza ewangelickiego. Zadeklarowaliśmy, że jako społeczność zbierzemy brakującą kwotę, aby za jednym razem wymienić całość.

Pomoc finansową zadeklarował Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski i Poseł Kazimierz Smoliński. Pozostaje do zebrania kwota 4000 zł. Zwracam się z prośbą o, najmniejszy nawet datek, który pozwoli na uregulowanie naszej części należności za wymianę tablicy. Darowizny można kierować na konto Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa ul. ks. Bernarda Sychty 16 Tczew nr konta 25 8345 0006 2002 2052 3864 0001.

Dziękując za wsparcie i pamięć o pomordowanych,
Łukasz Brządkowski
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Zablokowany