Urodziny Mostu Tczewskiego – nie pozwól zniszczyć zabytku!

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7786
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 457 razy
Otrzymał podziękowań: 419 razy
Płeć:
Kontakt:

Urodziny Mostu Tczewskiego – nie pozwól zniszczyć zabytku!

#1

Post autor: LukaszB »

Dzisiaj most tczewski obchodzi swoje kolejne, 162 urodziny. Z tej okazji życzymy solenizantowi przede wszystkim powrotu do wyglądu z czasów świetności! Jeżeli jesteś przeciwny planowanej przez starostwo nowoczesnej konstrukcji i popierasz odbudowę w oryginalnym kształcie, napisz do nich maila!

Dokładnie 162 lat temu wmurowano kamień węgielny pod budowę tego cudu ówczesnej techniki. Ze względu na swoją wartość jego najstarsza część została w 2000 r. wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków, a w 2004 r. Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów umieściło go na liście Międzynarodowych Zabytków Inżynierii Budowlanej. Most tczewski jest również pomnikiem historii - 1 września 1939 r. został zaatakowany przez hitlerowców jako jedno z pierwszych miejsc w Polsce.

Dziś, po raz pierwszy od 70 lat, stoimy przed niepowtarzalną szansą na odbudowę zniszczeń, których doznał nasz największy zabytek. Jeśli nie wykorzystamy okazji na pełną, historyczną rekonstrukcję, przypieczętujemy jego los na kolejne pokolenia. Niestety zarząd powiatu tczewskiego popierany przez grupę doktrynerów - konserwatora oraz kilku ekspertów, usiłuje stworzyć nowoczesną hybrydę.

Jeżeli chcesz poprzeć odbudowę mostu w wariancie historycznym, wyślij do decydentów maila:

"Domagam się odbudowy mostu tczewskiego zgodnie z wyglądem historycznym przed zniszczeniem w 1939 r. Nie zgadzam się na nowoczesną konstrukcję w wątpliwy sposób nawiązującą do oryginału. Chcę, aby uszanowano wolę społeczeństwa Powiatu Tczewskiego i odbudowano most tczewski w sposób odpowiedni do jego doniosłej rangi jako międzynarodowego dzieła inżynierii i architektury."

Gdzie wysłać maila? Na adresy Wojewódzkiego Konserwatora zabytków i członków Zarządu Powiatu Tczewskiego, czyli: gdansk@zabytki.mail.pl, sekretariat@powiat.tczew.pl, biurorady@powiat.tczew.pl, mwiorek@powiat.tczew.pl, sackerman@powiat.tczew.pl, tad.dz@wp.pl

Twój głos jest ważny!
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Zablokowany