Tablice samochodowe Dirschau

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Tablice samochodowe Dirschau

#1

Post autor: Michał »

Dziś wpadła mi w oko tablica samochodowa z podkładką z napisem" Westpreussen Dirschau" i herbem Prus Zachodnich oraz jakimś krzyżem. Ktoś to rozprowadza, czy to jakaś prywatna inicjatywa? Widział ktoś jeszcze takową?

Prawdę powiedziawszy, to mam mocno mieszane uczucia do akurat tego rodzaju symboliki. Tak się jakoś złożyło, że Prusy Zachodnie były osobną jednostką administracyjną w trakcie nasilania działań antypolskich: tuż po I rozbiorze, potem w okresie Kulturkampfu i III Rzeszy...
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Tablice samochodowe Dirschau

#2

Post autor: zet48 »

Ja spotkałem się jedynie z polskimi tablicami i podkładką Wolnego Miasta Gdańska pisaną po niemiecku.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tablice samochodowe Dirschau

#3

Post autor: be-good »

Ja w tym przypadku mam dość "niemieszane" uczucia - to w mojej ocenie przejaw głupoty (i to raczej obstawiam) lub gruba prowokacja.
Naprawdę nie miałbym większych zastrzeżeń, gdyby taką nalepką przyozdobił swoje auto członek tczewskiego ziomkostwa z Niemiec, ale dla mieszkańca dzisiejszego Tczewa określającego jego przynależność do Westpreussen wyrozumiałości nie mam... :nea

Wszak czy ktoś w Warszawie ozdabia samochód stickerem "Привислинский Край" :fool ??
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Tablice samochodowe Dirschau

#4

Post autor: Michał »

W pierwszej chwili pomyślałem, że to może właśnie jakiś "tczewski Niemiec", bo niezależnie od naszych odczuć, to u naszych zachodnich sąsiadów Dirschau ciągle leży w Westpreussen (tak jak dla nas Lwów leży w Galicji, a Wilno na Wileńszczyźnie. Ale rejestracja była GTC, wiec moje odczucia niewiele odbiegały od tych Bee-gooda.

Notabene podkładki z napisem Frei Stadt Danzig, zważywszy na dokonania tego quasi-państewka w latach 1934-1939, też nie budzą mojej sympatii...
ODPOWIEDZ